
Fot. M. Buksa/UM Gliwice
Początek tygodnia z Biennale Gliwice. To był poniedziałek pełen muzyki, architektury i sztuki
Opublikowane: 01.07.2025 / Sekcja: Dzieje się Karta Mieszkańca KulturaPoniedziałkowy wieczór na Rynku rozbrzmiał muzyką klasyczną na żywo. Młodzi, utalentowani uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach zagrali na rynkowej płycie koncert w ramach festiwalu Biennale Gliwice – Sztuka w mieście, miasto w sztuce. Centralnym punktem występu był festiwalowy fortepian, wokół którego zgromadzili się oczarowani mieszkańcy i goście. A to tylko jedna z festiwalowych atrakcji, które będą nam towarzyszyć aż do 6 lipca.
Początek tygodnia z Biennale Gliwice rozpoczęliśmy z samego rana od trzech wystaw: prac rysunków studenckich „Gliwice zatrzymane w czasie” przy ul. Kościuszki 17 oraz indywidualnej wystawy Adama W. Styrylskiego przy ul. Strzody 10 organizowanych przez Politechnikę Śląską, a także „Hello Collage” Zofii Roszczyk w Galerii „Na6” przy ul. Jana Matejki 6.
Od południa goście mogli zobaczyć kinetyczne rzeźby Jana Śliwki w biurze festiwalowym przy ul. Zwycięstwa 36, zwiedzać wystawę zbiorową „Okno na dwa podwórza” w przestrzeni miejskiej i Galerii Brama, jak również podziwiać świetlno-dźwiękową instalację studia Ksawery Komputery w Ruinach Teatru Victoria przy alei Przyjaźni. Nieco później rozpoczęły się warsztaty i wystawa w Liceum Plastycznym Animator przy ul. Barlickiego 3.
W dalszej części dla na uczestników festiwalu czekała także ekspozycja studia Ksawery Komputery oraz wystawa „MARAKESZ 2025” Galerii ART Studio – obie atrakcje można było zobaczyć przy ul. Dolnych Wałów 3.
Miłośników zdobywania wiedzy przyciągnął natomiast wykład dr. Ryszarda Nakoniecznego –wybitnego znawcy i pasjonata historii architektury – poświęcony wybranym obiektom historycznej zabudowy ul. Zwycięstwa. Po spotkaniu w auli budynku Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej przy ul. Strzody 10 uczestnicy wybrali się na wspólny spacer, aby w terenie odkrywać tajniki głównej ulicy w Gliwicach.
Niemniej ciekawie było na rynku, gdzie w wieczorną, muzyczną podróż po dźwiękach klasyki odwiedzających zabrali utalentowani uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach. Sercem plenerowego koncertu był festiwalowy fortepian. Przy jego klawiaturze zasiadali muzycy, którym wtórowali pozostali wykonawcy grający na saksofonie, trąbce, wiolonczeli, perkusji czy ksylofonie. Ich muzyczne popisy podziwiali oczarowani widzowie, którzy – nie mogąc przejść obojętnie – zatrzymywali się, aby choć przez chwilę wsłuchać się w dźwięki wypełniające starówkę.
To był jednak dopiero przedsmak tego, co działo się po zmroku. W przestrzeni miasta na spacerowiczów czekały bowiem interaktywne, świetlno-dźwiękowe instalacje studia Ksawery Komputery, które do wschodu słońca można było podziwiać na Rynku, w parku Chopina oraz na skwerach Doncaster i Salgótarján. Do rana dostępne były także instalacja „UNIT24” Piotra Ceglarka przy ul. Zwycięstwa 36, wystawa „Upcykling w sztuce” na alei Przyjaźni, Totemy Matyldy Sałajewskiej przy ul. Średniej 1, Ławki ENZI przy ul. Zwycięstwa 33–35, kolorowe murki autorstwa LORAKa przy alei Przyjaźni oraz wystawa „Nauka i Sztuka” Politechniki Śląskiej przy ul. Strzody 2.
Dobra wiadomość jest taka, że wiele z poniedziałkowych atrakcji będzie można zobaczyć także w kolejnych dniach tygodnia. Jeśli więc jeszcze nie byliście na festiwalu Biennale Gliwice, to koniecznie nadróbcie zaległości, bo naprawdę warto. Macie czas do 6 lipca.
Jesteście ciekawi tego, co przyniosą kolejne dni? Sprawdźcie program festiwalu dostępny do pobrania w formie PDF:
(ml)
Informacje o wydarzeniach organizowanych w ramach Biennale Gliwice publikowane są w mediach społecznościowych (Facebook i Instagram: @biennalegliwice) oraz w aplikacji [GAMA] – Gliwickiej Aplikacji Miejskich Aktywności.
Festiwal Biennale Gliwice – Sztuka w mieście, miasto w sztuce jest finansowany z budżetu Miasta Gliwice. Sponsorem głównym wydarzenia jest TAURON, a partnerem strategicznym ORLEN. Rolę partnera głównego pełni Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej – GLIWICE Sp. z o.o., Park Zielonej Energii, Huta Łabędy S.A., Centrum Handlowe Europa Centralna, Momentum Leisure oraz ISOVER Saint-Gobain. W gronie partnerów znajdują się również m.in. Górnośląski Akcelerator Przedsiębiorczości Rynkowej Sp. z o.o., KAEŚKA – aplikacja mobilna Kolei Śląskich, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Gliwicach, Śląskie Centrum Logistyki S.A., Śląska Sieć Metropolitalna Sp. z o.o., Park Naukowo-Technologiczny „TECHNOPARK GLIWICE” Sp. z o.o. oraz DOM100_P2 Sp. z o.o. Partnerami wspierającymi są Miejski Zarząd Usług Komunalnych w Gliwicach, Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach, Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Gliwice Sp. z o.o., Volvo Euro Kas, Fulco System Sp. z o.o. i Qubus Hotel Gliwice.














