Aktualności | Startują Wakacje z Muzeum w Gliwicach

Dzieci pracujące na warsztatach

Fot. materiały Muzeum w Gliwicach

Startują Wakacje z Muzeum w Gliwicach

Opublikowane: 01.07.2025 / Sekcja: Dzieje się  Karta Mieszkańca  Kultura 

Jeśli wakacje, to koniecznie z Muzeum w Gliwicach! Od dzisiaj aż do końca sierpnia trwać będą interesujące zajęcia warsztatowe w dwóch lokalizacjach – Willi Caro i Oddziale Odlewnictwa Artystycznego. Do wyboru dla uczestników półkolonii, grup zorganizowanych i osób indywidualnych są różne tematy półkolonii. Obowiązują zapisy.

Zajęcia w Willi Caro przy ul. Dolnych Wałów 8A potrwają od 1 lipca do 29 sierpnia. Z kolei spotkania w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego przy Bojkowskiej 37 zaplanowano od 2 do 25 lipca oraz od 12 do 29 sierpnia. Warsztaty w obu lokalizacjach będą się odbywać od wtorku do piątku rozpoczynać o godz. 09.00 i 11.00.

Do wyboru jest kilka tematów

Willa Caro oferuje zajęcia:

„W rodzinie siła. Malarstwo Kossaków” (dzieci od lat 5 i uczniowie szkół podstawowych, treść modyfikowana w zależności od wieku uczestników)

„Zdolne to były szelmy te Kossaki” – mówił o tej wyjątkowej rodzinie Tadeusz Boy-Żeleński. Juliusz, Wojciech i Jerzy niewątpliwie przeszli do historii polskiego malarstwa, a ich obrazy ukazujące sceny historyczne, rodzajowe czy eleganckie portrety, od zawsze wzbudzały duże zainteresowanie publiczności. Talent dodawał im wiatru w żagle, ale to silne więzy rodzinne sprawiły, że – mimo wielu przeciwności – pozostali niezniszczalni. Dumni, wolni, niezależni – nic dziwnego, że ich malarską „wizytówką” stały się… konie, które w sposób mistrzowski pokazywali w swoich dziełach. Te piękne zwierzęta staną się naszym przewodnikiem po barwnym malarstwie Kossaków, a także bohaterem warsztatów, podczas których wspólnie wykonamy tzw. hobby horse. Gotowi na artystyczny galop?

„Kobiety z Kossaków” (uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, treść modyfikowana w zależności od wieku uczestników)

Nie tylko mężczyźni w rodzinie Kossaków byli utalentowani – w literaturze czy nauce prym wiodły bowiem kobiety i to im poświęcimy nasze spotkanie. Opowiemy m.in. o dwóch utalentowanych literacko siostrach Jerzego Kossaka - Marii i Magdalenie. Pierwsza z nich to jedna z najważniejszych polskich poetek, subtelna gwiazda środowiska literackiego dwudziestolecia międzywojennego – Maria Pawlikowska-Jasnorzewska. Druga - charyzmatyczna, pełna energii pisarka, satyryczka o ciętym języku, czyli Magdalena Samozwaniec. Nie zabraknie także kuzynki opisywanych pań - Zofii Kossak-Szatkowskiej, której powieści historyczne i utwory dla dzieci, miały szerokie grono czytelników i doczekały się największej (spośród dzieł wszystkich Kossaków) liczby przekładów na inne języki. Zofia imponowała jednak przede wszystkim niezłomną postawą i zaangażowaniem w walce o prawdę - zarówno podczas II wojny światowej, jak i w trudnej PRL-owskiej rzeczywistości. Zgłębimy też oczywiście biografię nieco młodszej przedstawicielki rodu - Simony Kossak, która wyborem swojej życiowej drogi, potwierdziła słowa Wojciecha Kossaka, że „kobiety w tej rodzinie nigdy nie kłaniały się życiu”.

Oddział Odlewnictwa Artystycznego zaprasza na warsztaty:

„Zwiedzanie z książeczką” (dzieci od lat 5 i uczniowie szkół podstawowych, treść modyfikowana w zależności od wieku uczestników)

Alternatywne spojrzenie na eksponaty, już być może znane, w nowy twórczy sposób. Propozycja zwiedzania Oddziału Odlewnictwa Artystycznego przy pomocy niezwykłych przewodników – Misia Odlewisia i Super Ola. Praca z książeczką zwiększy stopień zaangażowania i ciekawość małego odbiorcy oraz sprawi, że wizyta w Muzeum stanie się przyjemna i ciekawa. W myśl zasady ,,kształcić przez zabawę” uczestnik pozna podstawowe pojęcia dotyczące procesu powstawania odlewu oraz tajniki pracy odlewnika. Natomiast rozwiązując zadania we wnętrzu kubika, będzie miał okazję podziwiać efekt końcowy pracy rzeźbiarza, modelarza, formierza i cyzelera – gotowy odlew artystyczny. Praca z książeczką będzie polegała na wykonywaniu zadań w przestrzeni Muzeum pod czujnym okiem edukatora. ,,Zwiedzanie z książeczką’’, poza aspektem rozrywkowym, ma również za zadanie poznanie własnego regionu – dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska jako części Polski i Europy. Młody człowiek będzie miał okazję poznać swój region jako miejsce życia, aktywności i twórczości artystów i nabrać szacunku wobec dorobku przodków. A kto wie, może zechce promować swój region poza granicami województwa czy kraju…

„Historia Królewskiej Odlewni Żeliwa” (uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, treść modyfikowana w zależności od wieku uczestników)

Podczas zajęć przybliżona zostanie historia powstania Królewskiej Odlewni Żelaza od 1796 do 1945 roku, kiedy to Gliwice znalazły się w granicach Polski, a tradycje Królewskiej Odlewni podjęły Gliwickie Zakłady Urządzeń Technicznych. Organizatorzy opowiedzą o ważnych postaciach związanych z gliwicką hutą – królu pruskim Fryderyku II, hrabim Fryderyku von Redenie i Johnie Baildonie oraz Auguście von Holtzhausenie, a także o wybitnych artystach związanych z Odlewnią (Teodor Kalide, August Kiss i Leonard Posch). W części warsztatowej uczestnicy pomalują medaliony z wizerunkami pruskich księżniczek. Na koniec zwiedzą wystawę, przekonując się, że choć produkcja Królewskiej Odlewni zaczęła się prozaicznie od garnków i armat, to rozkwitła i zasłynęła filigranową biżuterią i ….

„Tajemnice gryfów”  (dzieci od lat 5 i uczniowie szkół podstawowych, treść modyfikowana w zależności od wieku uczestników)

Jak wyglądają gryfy? Co można było znaleźć w ich gniazdach? Co wspólnego z gryfami mieli wojowniczy Scytowie? Tego wszystkiego będą się mogli dowiedzieć uczestnicy zajęć – wysłuchają także baśni braci Grimm, z której dowiedzą się, jak zdobyć pióro z gryfiego ogona. W części warsztatowej pomalują gipsową finezyjną plakietę z przedstawieniem gryfa – replikę jednej ze ścianek żeliwnej kasetki ze zbiorów Muzeum w Gliwicach.

Jak się zapisać?

Koszt udziału w zajęciach stacjonarnych to 1 zł od grupy. Zapisy przyjmowane są pod nr. tel.: 783-560-006 (zajęcia w Willi Caro) oraz 665-280-021 (zajęcia w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego). Uwaga! Osoby indywidualne (opiekunowie z dziećmi) dołączają do grup zorganizowanych bezpłatnie. (Muzeum w Gliwicach/ml)