![Kolejny krok w stronę szpitala. Śląski Uniwersytet Medyczny złoży wkrótce wniosek w systemie IOWISZ](/sites/default/files/news/images/Szpital%20NOWE.jpg)
kolaż: Industria/ŚUM/fot. R. Neumann From the Sky/arch. UM Gliwice
Kolejny krok w stronę szpitala. Śląski Uniwersytet Medyczny złoży wkrótce wniosek w systemie IOWISZ
Opublikowane: 05.02.2025 / Sekcja: Gliwice budują SzpitalFiniszują bardzo intensywne konsultacje pomiędzy Śląskim Uniwersytetem Medycznym, Miastem Gliwice i Szpitalem Miejskim nr 4 w Gliwicach. Precyzowane uzgodnienia związane z przyszłym Szpitalem Uniwersyteckim – Centrum Chorób Cywilizacyjnych w Gliwicach (takie jak np. liczba oddziałów szpitalnych, łóżek, personelu czy sprzętu medycznego) zostaną ujęte we wniosku o wydanie opinii o celowości inwestycji w sektorze zdrowia. Do połowy lutego w systemie teleinformatycznym IOWISZ ma złożyć go główny inwestor odpowiedzialny za budowę nowego szpitala w Gliwicach – Śląski Uniwersytet Medyczny.
Uzyskanie przez Śląski Uniwersytet Medyczny pozytywnej oceny w ramach systemu IOWISZ (Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Służbie Zdrowia) da uczelni zielone światło do dalszego starania się o pieniądze z budżetu państwa, konieczne dla realizacji inwestycji w Gliwicach. Szacowany obecnie koszt budowy nowego gliwickiego Szpitala Uniwersyteckiego – Centrum Chorób Cywilizacyjnych sięga ponad 2 mld zł.
Dalszym krokiem ma być przygotowanie przez Ministerstwo Zdrowia tzw. OZI, czyli oceny zasadności inwestycji, która otworzy drogę do wykonania przez Śląski Uniwersytet Medyczny programu funkcjonalno-użytkowego i ogłoszenia najpierw pierwszego postępowania przetargowego w formule „przeprojektuj–wybuduj–wyposaż”, a po jego realizacji drugiego, a następnie trzeciego przetargu w formułach „zaprojektuj–wybuduj–wyposaż”. Uczelnia w możliwie najszerszym zakresie wykorzysta bowiem dotychczasowy projekt nowego szpitala, którym dysponują Gliwice.
Gliwicki Szpital Uniwersytecki – Centrum Chorób Cywilizacyjnych powstanie w trzech etapach na przekazywanych uczelni miejskich działkach pomiędzy ul. Kujawską, Pocztową i Ceglarską. Ma być w pełni gotowy do końca 2034 roku. Śląski Uniwersytet Medyczny planuje, że w latach 2030–2032 w nowym obiekcie zaczną działać dotychczasowe oddziały Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach, przenoszone w dwóch etapach w roku 2030 i 2032. Do Gliwic trafią też wybrane oddziały kliniczne ŚUM z Bytomia, Zabrza i Katowic.
Obecnie Miasto Gliwice pracuje nad zapewnieniem nowemu szpitalowi odpowiednich parkingów i miejsc postojowych. Szacunki w tej kwestii wskazują na ok. 3 tys. pojazdów, dlatego sprawdzane są różne lokalizacje w najbliższej okolicy, gdzie można by wybudować m.in. parkingi wielopoziomowe. Analiza obejmuje też ewentualną konieczność przebudowy dróg publicznych.
(UM)