Aktualności | Czas na dokument

Czas na dokument

Czas na dokument

Opublikowane: 19.05.2016 / Sekcja: Kultura 

Po Majówce z London National Theatre, w kinie Amok odbędzie się kolejny weekend specjalny. 20‒22 maja widzowie wybiorą się w podróż dookoła świata (i wewnątrz samych siebie) z Millenium Docs Against Gravity.

Festiwal Millenium Docs Against Gravity odbywa się między 13 a 25 maja w całej Polsce i jest trzecim największym festiwalem filmów dokumentalnych w Europie. Jego organizatorzy wykreowali w naszym kraju modę na kino dokumentalne. Wśród filmów pokazywanych podczas festiwalu zawsze są pozycje przełamujące stereotypy, ukazujące w oryginalny sposób problemy współczesnego świata i otwierające widzów na inność. Gliwickie kino studyjne Amok (ul. Dolnych Wałów 3) pokaże w ramach festiwalu sześć filmów non-fiction.

20 maja o godz. 18.30 pokazana będzie „Sonita”. Bohaterką filmu jest afgańska raperka, która w wieku 10 lat została przedmiotem transakcji małżeńskiej. Dzisiaj bohaterka irańsko-niemiecko-szwajcarskiego filmu jest młodą kobietą i walczy na rzecz kobiet i dziewczynek zmuszanych do ślubu.

O godz. 20.15 odbędzie się pokaz filmu „Szwedzka teoria miłości”. Szwecja to kraj, w którym – jak podają statystyki – co czwarty człowiek umiera samotnie. Twórcy filmu pytają o to, czy wolność zawsze musi pociągać za sobą samotność.

21 maja o godz. 19.00 wyświetlony będzie „Facebookistan”. W dobie wszechobecnych mediów społecznościowych często nie zastanawiamy się nad tym, ile prywatnych danych osobowych codziennie udostępniamy. Reżyser Jakob Gottaschau postawi w filmie pytanie, dlaczego niektóre posty na Facebooku są cenzurowane i co się dzieje z danymi użytkownika, który usuwa konto.

O godz. 20.15 „Dobry Amerykanin” rzuci trochę światła na konspiracyjną politykę Biura Bezpieczeństwa Narodowego USA. Austriacka produkcja pokazuje kulisy korupcji, kłamstwa i osobistych ambicji, które doprowadziły do odrzucenia skutecznego i taniego programu informatycznego do monitoringu i analiz, który prawdopodobnie powstrzymałby atak terrorystyczny na World Trade Center.

22 maja o godz. 18.30 pokazany będzie film „Ukraińscy szefowie” w reżyserii Romana Bednarczuka. Bohaterowie filmu jeżdżą ładą z lat 70. z miejsca w miejsce, próbując rozwiązać konflikty jako „szeryfowie” południowej Ukrainy. Podczas projekcji będzie można podpatrzyć prawdziwe życie na ukraińskiej wsi przed i po wojnie.

O godz. 20.15, na zakończenie festiwalu, widzowie zobaczą „Pod opieką słońca”, film o Korei Północnej. Na przykładzie przeciętnej rodziny twórcy filmu ukazują mechanizmy indoktrynacji w „najszczęśliwszym kraju na świecie”. (mm)