Aktualności | Dni Muzyki Organowej

Dni Muzyki Organowej

Dni Muzyki Organowej

Opublikowane: 23.05.2016 / Sekcja: Kultura 

22 maja rozpoczął się XXVII Międzynarodowy Festiwal „Dni Muzyki Organowej”. W tym roku w programie festiwalu znajdują się m.in. utwory Feliksa Nowowiejskiego i Maxa Regera.

Z recitalami wystąpią najwybitniejsi europejscy wykonawcy – w ciągu 27 lat festiwal zdobył dużą renomę wśród miłośników muzyki organowej i kantatowo-oratoryjnej.

Dni Muzyki Organowej odbywają się w Gliwicach nieprzerwanie od 1990 roku. Pomysłodawcą, dyrektorem festiwalu i spiritus movens całego przedsięwzięcia jest Wojciech Różak. Gliwiczanin, który obecnie pełni obowiązki pierwszego organisty kościoła pielgrzymkowego-sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w Zurychu, dba o wysoki poziom artystyczny i sprawną organizację Dni Muzyki Organowej. – Dzięki przychylności władz miejskich, festiwal odbywa się w Gliwicach już od 27 lat. Jesteśmy wdzięczni za wkład miasta w finansowanie tej inicjatywy, która co roku przyciąga do miasta miłośników muzyki organowej. W Gliwicach znajdują się bardzo dobre organy, na których wykonywane są recitale – mam na myśli instrumenty w katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz w kościele św. Bartłomieja – mówi Wojciech Różak.

Na rozpoczęcie i zakończenie festiwalu wystąpiła Orkiestra Śląskich Kameralistów oraz gliwiczanka Aleksandra Szafir-Makowska (sopran) pod dyrekcją Roberta Kabary, zaś na zakończenie wystąpi Chór Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego pod dyrekcją Jarosława Wolanina. Oprócz tego odbędzie się także 5 recitali organowych. – W tym roku w programie znajdują odzwierciedlenie dwie ważne rocznice: 70. rocznica śmierci Feliksa Nowowiejskiego, wybitnego polskiego kompozytora, autora muzyki do „Roty”, oraz 100. rocznica śmierci Maxa Regera, niemieckiego postromantyka. Chcemy przypomnieć zwłaszcza utwory Feliksa Nowowiejskiego i wydobyć je z zapomnienia – niewielu organistów ma je w swoim repertuarze, a mistrz z Barczewa dokonał przecież wyjątkowej syntezy niemieckiej, postromantycznej szkoły organowej z wirtuozowskim symfonizmem francuskim – tłumaczy Wojciech Różak.

23 maja z repertuarem improwizacji organowych wystąpi Wolfgang Seifen, a 24 maja Andreas Jost. Obaj organiści zaprezentują się po raz pierwszy przed gliwickim audytorium. 25 maja odbędzie się recital organowy Wojciecha Różaka. Artysta wystąpi w katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła – w której przez czterdzieści lat organistą był jego ojciec. Program monograficznego koncertu wypełnią organowe utwory Feliksa Nowowiejskiego. 26 maja z recitalem wystąpi Florian Pagitsch. Wiedeński organista zagra utwory Johanna Sebastiana Bacha, Ferenca Liszta, a także Moondoga (Louisa Hardina) – w ten sposób w programie festiwalu zaznaczona będzie jeszcze jedna rocznica: Moondog, niewidomy amerykański muzyk, kompozytor i poeta, urodził się 26 maja 1916 roku, czyli dokładnie 100 lat przed koncertem Floriana Pagitscha. 27 maja z ostatnim festiwalowym recitalem organowym wystąpi Sebastian Adamczyk z Warszawy.

28 maja zaplanowana jest kolejna wycieczka szlakiem organów Górnego Śląska – uczestniczy zobaczą m.in. wspaniałe nowe organy w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego oraz trzy instrumenty w kościołach regionu Wodzisławia Śląskiego. Wieczorem odbędzie się także koncert promocyjny studentów klas organowych – to już tradycja, że podczas Dni Muzyki Organowej obok mistrzów prezentują się również młodzi adepci tego instrumentu.

XXVII Międzynarodowy Festiwal „Dni Muzyki Organowej” to prawdziwe święto kultury wysokiej, które na dobre wpisało się w kalendarz wydarzeń artystycznych w naszym mieście. ‒ Serdecznie zapraszamy do udziału w koncertach wszystkich melomanów. Muszę przyznać, że w ostatnich latach z radością obserwujemy wzrost zainteresowania muzyką organową wśród ludzi młodychjest ich coraz więcej na widowni – mówi Wojciech Różak. Z pewnością wszyscy, którzy wybiorą się na Dni Muzyki Organowej wysłuchają znakomitych koncertów na najwyższym artystycznym poziomie, w przepięknym wnętrzach gliwickich świątyń.

Międzynarodowy Festiwal „Dni Muzyki Organowej” jest dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice. Szczegółowe informacje o festiwalu i biletach na poszczególne koncerty są dostępne na stronie internetowej: www.dmo.gliwice.pl. (mm)