Aktualności | Dzikie życie roślin

Dzikie życie roślin

Dzikie życie roślin

Opublikowane: 02.06.2016 / Sekcja: Kultura 

Czy powszechnie występujące w naszym otoczeniu rośliny mogą być używane do produkcji leków i kosmetyków? Muzeum w Gliwicach zaprasza na nowy, spacerowy cykl warsztatów.

Pesto z pokrzywy i kawa z żołędzi – brzmi egzotycznie, a jednak są tacy, którzy już dawno docenili walory rodzimych, rosnących w naszej szerokości geograficznej roślin. Syrop z mniszka lekarskiego działa przeciwzapalnie i usuwa z organizmu nadmiar jonów sodu i potasu, a maść z żywokostu leczy rany, poparzenia i opuchnięcia. Nasze ogrody, parki i lasy to skarbnice surowców zielarskich, które odpowiednio pozyskane i przygotowane leczą choroby, działają upiększająco na skórę i włosy, a także mają zastosowanie w kuchni.

Rośliny są także obecne w naszej kulturze i podaniach ludowych. Powszechnie wiadomo, że czosnek działa odstraszająco, a jemioła przynosi szczęście, ale nie wszyscy wiedzą, po co trzymano w domach korzeń piwonii. Dla tych, którzy chcą zagłębić się w symbolikę roślin, Muzeum w Gliwicach przygotowało nowy cykl warsztatów „Etnobotaniczny spacer po Gliwicach czyli praktyczna wiedza o dzikich roślinach z okolicy”.

Pierwsze spotkanie amatorów spacerów na łonie natury odbędzie się w niedzielę, 5 czerwca. Warsztaty odbędą się w dwóch turach, o godz. 11.00 i 13.00. Uczestnicy dowiedzą się m.in. jak przygotować herbatkę na piękną cerę i eliksir młodości. Obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.  (mm)