Aktualności | Jesień z archeologią

Jesień z archeologią

Jesień z archeologią

Opublikowane: 12.10.2016 / Sekcja: Kultura 

Kim byli pradawni hutnicy z naszej okolicy? Na to pytanie odpowiedzi poszukają najmłodsi goście Muzeum w Gliwicach, którzy wezmą udział w „Jesieni z archeologią” między 11 a 21 października.

Tematem przewodnim tegorocznych spotkań z archeologią jest metalurgia na ziemiach śląskich.

– Tradycje metalurgiczne tego regionu sięgają czasów starożytności i epoki brązu, kiedy tereny te zostały zasiedlone przez ludność, której kultura określana jest przez historyków i archeologów mianem kultury łużyckiej. Dzięki wykopaliskom prowadzonym m.in. w podgliwickich Łanach, Świbiu czy też Kamieńcu, udało się przez ostatnie dziesięciolecia uzyskać wiele informacji o życiu tych ludzi. Ogromna liczba przedmiotów, wykonanych z brązu, czyli stopu miedzi z cyną, ołowiu czy też żelaza, odkryta na osadach czy cmentarzyskach związanych z kulturą łużycką sprawia, iż nie bez powodu można ich określać mianem pierwszych górnośląskich metalurgów – mówi Radosław Zdaniewicz, archeolog prowadzący zajęcia.

Wystawa stała w Zamku Piastowskim (fot. Muzeum w Gliwicach)

Łużyczanie są interesujący nie tylko z powodu obróbki metali – wznosili oni grodziska obronne, praktykowali skomplikowane obrządki pogrzebowe i nawiązywali szerokie kontakty handlowe. W trakcie zajęć muzealnych uczestnicy dowiedzą się, jak mieszkali łużyczanie, co uprawiali i przyrządzali do jedzenia, zobaczą także prezentację multimedialną i rekwizyty związane z kulturą łużycką. Zajęcia będą dostosowane do poszczególnych grup wiekowych i połączone ze zwiedzaniem wystawy w Zamku Piastowskim.

  • Przedszkolaki i uczniowie klas I–III szkół podstawowych: „Pradawni hutnicy z naszej okolicy”.
  • Uczniowie klas IV–VI szkół podstawowych, gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych: „Ludność kultury łużyckiej - pierwsi górnośląscy metalurdzy”.

Zajęcia trwają około 60 minut i prowadzone są od wtorku do piątku, o godz. 9.00, 10.30 i 12.00. W zajęciach mogą brać udział grupy maksymalnie 30 osób. Zapisy prowadzone są pod numerem telefonu 783-560-006.

(mm)

Wystawa stała w Zamku Piastowskim (fot. Muzeum w Gliwicach)