Aktualności | Kino pełne niezwykłości

Kino pełne niezwykłości

Kino pełne niezwykłości

Opublikowane: 03.01.2017 / Sekcja: Kultura 

Gliwicki Amok oprócz filmów wyświetla także transmisje operowe, spektakle baletowe i wystawy filmowe. W styczniowym repertuarze są takie klasyki jak „Nabucco” oraz „Romeo i Julia” czy baletowy występ teatru Bolszoj.


„Nabucco”, reż. Elijah Moshinsky (fot. Marthy Sohl / MET)

Kino to nie tylko głośne premiery i spotkania dyskusyjnych klubów filmowych – w Amoku przy ul. Dolnych Wałów 3 można oglądać także transmisje spektakli z Metropolitan Opera w Nowym Jorku i baletowe przedstawienia moskiewskiego teatru Bolszoj. Szczególną okazją do wejścia w świat sztuki są filmowe wystawy, czyli reportaże z najważniejszych muzeów i galerii świata, zrealizowane w jakości HD i DD Surround, z polskimi napisami.

W styczniu czekają nas aż dwa spektakle MET Opera, jednej z najlepszych scen operowych na świecie. 7 stycznia obejrzymy „Nabucco”, dzieło, które okryło Giuseppe Verdiego sławą. Tytułowy Nabucco to Nabuchodonozor, król Babilonii, który w VI w. p.n.e. podbił Judeę. W jego partii usłyszymy Placida Dominga. Na tle początków niewoli babilońskiej Żydów zabrzmią operowe przeboje z „Va, pensiero”, nieoficjalnym hymnem Włoch, na czele. 21 stycznia zespół z Nowego Jorku wykona romans wszech czasów, czyli „Romea i Julię”. Muzyka skomponowana przez Charlesa Gounoda zabrzmi pod dyrekcją Gianandrei Nosedy, uznanego za najlepszego dyrygenta operowego na świecie w 2016 roku.

Francisco Goya jest jednym z najważniejszych hiszpańskich artystów. W zrealizowanej przez Phila Grabsky’ego multimedialnej wystawie „Goya: widzenie ciała i krwi” zobaczymy dzieła artysty pokazywane podczas przekrojowej wystawy jego twórczości w National Gallery w Londynie. Zapoznamy się nie tylko z obrazami mistrza – kamera sfilmowała również miejsca ważne w jego życiu. Dodatkowo będziemy mieli okazję przeczytać listy, które pisał do bliskich. Projekcja zaplanowana jest na 15 stycznia.


Francisco Goya „Autoportret w pracowni” (ok. 1790–95)

Tydzień później, 22 stycznia, przeniesiemy się na plac Teatralny w centrum Moskwy. Zespół baletowy teatru Bolszoj wykona „Śpiącą królewnę” do muzyki Piotra Czajkowskiego. W olbrzymie przedsięwzięcie inscenizacyjne zaangażowanych jest kilkudziesięciu solistów, a także uczniowie Moskiewskiej Akademii Choreografii, uważanej za jedną z najlepszych na świecie szkół kształcących tancerzy. Co ciekawe, w postać złej wróżki Carabosse wcieli się mężczyzna – zgodnie z tradycją wykonawczą, według której złej i szpetnej postaci nie może wykonywać balerina. 


Olga Smirnowa w „Śpiącej królewnie”, reż. Jurij Grigorowicz wg Mariusa Petipy (fot. Olga Izakson)

Szczegółowe informacje na temat godzin poszczególnych projekcji są dostępne na stronie internetowej www.amok.gliwice.pl.

(mm)


„Nabucco” (fot. materiały dystrybutora)