Aktualności | Koniec remontu Willi Caro!

Koniec remontu Willi Caro!

Koniec remontu Willi Caro!

Opublikowane: 10.12.2015 / Sekcja: Kultura 

Trwająca od lipca modernizacja siedziby Muzeum w Gliwicach, Willi Caro, dobiegła końca. Dzięki prawie 1,5 mln  inwestycji w pomieszczeniach ekspozycyjnych i sali konferencyjnej zamontowano nowoczesną instalację klimatyzacyjno-wentylacyjną oraz system nawilżania.

Prace zostały sfinansowane w całości z budżetu Miasta Gliwice,

 To kolejny etap modernizacji Willi Caro, który znacząco poprawi warunki eksponowania zabytków zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi, a także podniesie komfort zwiedzających wystawy czasowe organizowane na pierwszym piętrze zabytkowego budynku. Dzięki zamontowaniu klimatyzacji i wentylacji również w pomieszczeniach edukacyjnych na drugim piętrze, licznie odbywające się w nich lekcje muzealne i zajęcia warsztatowe prowadzone będą w optymalnych dla uczestników warunkach.

- Utrzymywanie właściwych warunków klimatycznych w pomieszczeniach wystawienniczych (tj. temperatury i wilgotności) jest niezwykle ważne dla  zabytkowych eksponatów, a największym utrapieniem muzealników i konserwatorów są wahania dobowe temperatury i wilgotności. Dlatego bardzo nas cieszy, że dzięki założonej w Willi Caro instalacji klimatyzacyjno-wentylacyjnej oraz systemowi nawilżania nie tylko zabytki otrzymają właściwe warunki, ale także odetchną z ulgą wszyscy, którzy korzystają z muzealnej oferty programowej – mówi starsza kustosz Anna Kwiecień, kierownik Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego w Muzeum w Gliwicach.

- Podniesienie standardów wystawienniczych w pomieszczeniach, w których organizujemy większość  z naszych najważniejszych wystaw czasowych, w znacznej mierze opartych o zabytki pochodzące spoza naszych  zbiorów, było  jednym z celów strategicznych, które stawiałem sobie od początku pracy dla gliwickiego muzeum. Należy bowiem wiedzieć, że zdolność  utrzymania stabilnych parametrów klimatycznych - temperatury i wilgotności -  w salach wystawowych umożliwia podjęcie współpracy z wieloma prestiżowymi instytucjami muzealnymi w kraju i zagranicą.  Wypożyczają one cenne eksponaty tylko wówczas, gdy sprosta się rygorystycznym wymaganiom konserwatorskim. Dlatego jestem przekonany, że zakończona inwestycja, do której przygotowania trwały blisko trzy lata, poszerzy spektrum możliwości organizacyjnych naszego muzeum i ułatwi  podjęcie ambitnych przedsięwzięć programowych - mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach.

Pierwszy wykład, po zakończonej modernizacji sali konferencyjnej willi Caro, wygłosi znakomity uczony i popularyzator nauki, profesor Jerzy Vetulani, który odbędzie się 17 grudnia – w ramach Wszechnicy Naukowo – Kulturalnej PAU. Wystawa wnętrz na parterze Willi Caro zostanie udostępniona zwiedzającym w połowie stycznia 2016 r. - po odczyszczeniu stropów, stolarki okiennej i drzwiowej oraz po przeglądzie konserwatorskim, odczyszczeniu i kosmetyce wszystkich zgromadzonych na parterze obiektów sztuki i rzemiosła artystycznego.