Aktualności | SABABA znaczy coś dobrego

SABABA znaczy coś dobrego

SABABA znaczy coś dobrego

Opublikowane: 23.06.2016 / Sekcja: Kultura 

Dom Pamięci Żydów Górnośląskich jest w tym roku gospodarzem festiwalu kultury żydowskiej SABABA. Hasłem tegorocznej edycji są Pomosty, czyli symboliczne miejsca, w których przeszłość styka się z teraźniejszością, a Ja z Innym.

Najmłodszy oddział Muzeum w Gliwicach gości w tym roku w swoich murach wszystkich miłośników kultury żydowskiej z województwa śląskiego – przez cały tydzień (20‒26 czerwca) odbywa się tam festiwal SABABA.

Festiwal SABABA ‒ Pomosty rozpoczął się 20 czerwca warsztatami z tożsamości kulturowej „Powiedz TAK!”. 21 czerwca Krzysztof Bielawski z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wygłosił wykład „Macewa, kirkut, beit tahara. Żydowskie cmentarze i zwyczaje pogrzebowe”. 22 czerwca w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich odbyły się warsztaty kulinarne – rano Grzegorz Meisel ze słynnej wodzisławskiej Słodkiej Manufaktury Leona zdradził kilka sekretów na temat produkcji czekolady, a tematem popołudniowych warsztatów był falafel, jeden z najbardziej znanych przysmaków kuchni izraelskiej. Były też projekcje współczesnych filmów izraelskich, a to wszystko dopiero wstęp do tego, co czeka nas w drugiej części tygodnia.

23 czerwca gratka dla miłośników zabytków kultury żydowskiej – o godz. 9.00 Karolina Jakoweńko i Mirosław Skrzypczyk zabiorą uczestników SABABY na wycieczkę autokarową szlakiem zabytków kultury żydowskiej, które zachowały się w miastach województwa śląskiego. Na trasie będą Będzin, Żarki, Lelów i Szczekociny. 24 czerwca w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich gościć będzie kolektyw architektów CENTRALA, który zorganizuje warsztaty (o godz. 12.00) i wykład (o godz. 17.00) omawiający projekty architektoniczne autorstwa kolektywu, odnoszące się do pamięci, tworzenia przeciw-opowieści i odczytywania historii. W weekend, 25‒26 czerwca o godz. 12.00, zaplanowane są warsztaty dla dzieci „Uczta u królowej”. Dorośli są zaproszeni do udziału w wykładzie i promocji nowego przewodnika „O miłości, życiu i śmierci. Opowieści o Żydach gliwickich”. 25 czerwca o godz. 16.00 o nowym wydawnictwie Muzeum w Gliwicach opowiedzą autorzy, Marek Wojcik i Jacek Maniecki, a 26 czerwca zaproszą gliwiczan na spacer po mieście śladem miejsc opisanych w przewodniku. Zbiórka zaplanowana jest przy Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) o godz. 11.00.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej: http://dom.muzeum.gliwice.pl/. Festiwal jest organizowany przez Dom Pamięci Żydów Górnośląskich (oddział Muzeum w Gliwicach) i Fundację Brama Cukermana. (mm)