Aktualności | 110. urodziny gliwickiego Muzeum

110. urodziny gliwickiego Muzeum

110. urodziny gliwickiego Muzeum

Opublikowane: 20.03.2015 / Sekcja: Miasto  Kultura 

22 marca przypada 110. rocznica powołania Oberschlesisches Museum in Gleiwitz – instytucjonalnego antenata Muzeum w Gliwicach.

Z tej okazji w najbliższą niedzielę wstęp do wszystkich oddziałów muzeum będzie bezpłatny, a w kościele pw. Wszystkich Świętych zostanie odprawiona Msza św. w intencji placówki. Początek – godz. 12.15.

22 marca 1905 roku w hotelu Deutsches Haus w Gliwicach tajny radca Artur Schiller, ksiądz doktor Johannes Chrząszcz wybitny historyk górnośląski oraz Hermanna Mentzel – prezydent miasta powołali Górnośląski Związek Muzealny, który miał być podstawą ekonomiczno-społeczną Muzeum Górnośląskiego w Gliwicach. Czwartym ojcem założycielem Muzeum był Benno Nietsche, autor monumentalnego dzieła „Historia Miasta Gliwice”.

Artur Schiller obok pracy na stanowisku Sędziego Okręgowego działał także w powiatowym oddziale pruskiego Związku Weteranów Wojennych. Na jednym z zebrań tego związku padło hasło zebrania pamiątek po wojnie francusko-pruskiej, toczonej w latach 70. XIX wieku. Nowo powstałe Muzeum utrzymywać się miało ze składek członkowskich Górnośląskiego Związku Muzealnego, które wynosiły 2 a potem 3 marki rocznie. Członkiem związku mógł zostać każdy - zarówno osoby indywidualne, jak organizacje, instytucje, a nawet całe gminy. Po I wojnie światowej utrzymanie Muzeum przejęło Miasto Gliwice. Co ciekawe, Muzeum w Gliwicach nigdy nie miało własnego budynku muzealnego, zawsze adaptowano do tego celu różne inne obiekty. Na samym początku mieściło się w dwóch salach szkoły przy dzisiejszej ulicy Ziemowita, w której pracował Benno Nietsche. Tam 18 lutego 1906 roku otwarto pierwszą wystawę stałą. Później, od 1908 roku, ekspozycje prezentowane były w szkole przy ulicy Sobieskiego, a w latach 1924 – 1933 w byłym Kasynie Oficerskim Pułku Piechoty. W 1934 roku główną siedzibą Muzeum została Willa Caro przy ul. Dolnych Wałów.

Od samego początku działalność Muzeum koncentrowała się na gromadzeniu obiektów związanych z Górnym Śląskiem: zabytków dokumentujących historię, dzieł sztuki i wyrobów rzemiosła artystycznego, przedmiotów związanych z życiem codziennym i sferą sacrum, kulturą, czy wojskowością. Do 1945 roku inwentarz muzealny obejmował 23 tysiące wpisów, co przekładało się na ok. 80 tysięcy zabytkowych rzeczy, wśród których – obok niezwykle cennych, takich jak litografie E. W. Knippla – znalazły się również jeden strzępek z tapety z pokoju urodzin Schillera czy jeden odbiegający od normy kłos żytni znaleziony w Owczarach, o małym krokodylu w spirytusie zabitym w Ostropie nie wspominając – opowiadają muzealnicy. Przez kolejne lata Muzeum w Gliwicach wzbogaciło się o następnych kilkadziesiąt tysięcy zabytków, a także nowe Oddziały. Dzisiaj, oprócz Willi Caro, w skład Muzeum wchodzą: Zamek Piastowski przy ul. Pod Murami, Radiostacja przy ul. Tarnogórskiej oraz Oddział Odlewnictwa Artystycznego przy ul. Bojkowskiej. W tym roku zostanie oddany kolejny Oddział zakładany w dawnym żydowskim Domu Przedpogrzebowym przy ul. Poniatowskiego.

Więcej o muzeum można znaleźć na stronie www.muzeum.gliwice.pl.