Aktualności | 70 lat temu, dawno...

70 lat temu, dawno...

70 lat temu, dawno...

Opublikowane: 13.02.2015 / Sekcja: Miasto  Kultura 

W tym roku przypada 70. rocznica Tragedii Górnośląskiej – deportacji Ślązaków do niewolniczej pracy w ZSRR. Wg szacunków historyków wywieziono między 50 a 90 tys. osób.

Miała to być jedna z form reparacji czyli odszkodowań wojennych, na co zgodziły się na konferencji jałtańskiej wielkie mocarstwa.

Do domów powróciło ich zaledwie kilka tysięcy. W Gliwicach obchody tej tragicznej rocznicy odbędą się w Łabędach, gdzie zorganizowany był jeden z tzw. punktów zbornych, gdzie internowani z całego Śląska oczekiwali na wywiezienie bydlęcymi wagonami na Ukrainę, Syberię i do Kazachstanu oraz w Ostropie, której mieszkańcy znaleźli się wśród deportowanych.

14 lutego w kościele św. Jerzego w Gliwicach-Łabędach odprawiona zostanie uroczysta msza w intencji deportowanych. Mszę odprawi ordynariusz gliwicki biskup Jan Kopiec. Swój udział zapowiedzieli przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu.

22 lutego w parafii Ducha Świętego w Gliwicach-Ostropie o godz. 11.oo odprawiona zostanie msza święta, a po niej prezentację książki „Mieli wrócić za czternaście dni. Mieszkańcy Ostropy w obozach pracy przymusowej w Związku Sowieckim (1945-1949)” z udziałem autorów - Elżbiety Borkowskiej, Urszuli Dylong, Anieli Jonderko i dra Dariusza Węgrzyna z katowickiego IPN.

Książka zawiera m.in.  wspomnienia Ignacego Kowola, jedynego chyba żyjącego do dziś mieszkańca Ostropy – wywiezionego do łagru.

CAŁA PAMIĘĆ W JEDNYM MIEJSCU…

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Rada Miejska w Gliwicach odpowiedziała na apel Radzionkowa, który  podjął się stworzenia Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków. W wyremontowanym budynku nieczynnego już dworca kolejowego stworzono zupełnie nową jakość, zgodnie ze współczesnymi trendami w muzealnictwie – z budzącą grozę symulacją podróży wagonem bydlęcym (po śląsku nazywanym „krowiokiem”), mappingiem sowieckiego łagru, prezentacjami filmowymi i multimedialnymi. Oficjalne otwarcie Centrum zaplanowano na 14 lutego, a gościem honorowym będzie prez. RP Bronisław Komorowski. Dla wszystkich zwiedzających Centrum będzie dostępne od 23 lutego.

Gliwice wsparły budowę Centrum symboliczną kwotą 20 tys. zł (o taką prosiły władze Radzionkowa). Ale nie wysokość kwoty jest tutaj najważniejsza, lecz to, co napisano w uzasadnieniu uchwały Rady Miejskiej Gliwic: „Podjęta przez Miasto Radzionków inicjatywa związana jest z historią całego regionu, dlatego jej wsparcie przez Miasto Gliwice wydaje się jak najbardziej uzasadnione”.

/mkk/

Zdjęcia: arch. UM Radzionków