Aktualności | Cicho, pod prąd...

Cicho, pod prąd...

Cicho, pod prąd...

Opublikowane: 02.06.2015 / Sekcja: Miasto  Kultura 

3 czerwca w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) odbędzie się premierowa projekcja filmu „Leise gegen den Strom/Cicho, pod prąd” oraz spotkanie z jego autorami – Robertem Żurkiem i Tomaszem Kycią.

Podczas prowadzonych kwerend historycznych Robert Żurek, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, natrafił na zaskakującą, lecz zapomnianą inicjatywę podjętą ponad 50 lat temu na rzecz pojednania Polski i Niemiec. Była nią rowerowa pielgrzymka do Oświęcimia zorganizowana przez Akcję Znaku Pokuty, działającą w ówczesnej NRD. Z czasem wykrystalizował się pomysł, by ponownie, wraz z żyjącymi jeszcze uczestnikami niegdysiejszej pielgrzymki, udać się w pąć. Film „Cicho, pod prąd” opowiada tę niezwykłą i poruszającą historię. Początek pokazu – godz. 18.00.

– Było jasne, że w filmie nie uda się szczegółowo przedstawić trzytygodniowej peregrynacji pielgrzymów z 1965 r. Należało zatem wybrać miejsca i sytuacje, które odegrały w czasie tamtej podróży szczególną rolę i które można środkami filmowymi w sposób przekonujący przybliżyć widzowi. Nie chodziło przy tym tylko o to, by przywołać wydarzenia z przeszłości, ale również o to, żeby zastanowić się nad przemianami, jakie dokonały się od 1965 r. Harmonijne sąsiedztwo polsko-niemieckie nie jest bowiem oczywistością, ale owocem odważnych wysiłków na rzecz pojednania, w tym pielgrzymki z 1965 r. – mówią autorzy filmu.

Przypomnijmy, że Akcja Znaku Pokuty powstała w 1958 r. z inicjatywy Lothara Kreyssiga. W połowie lat 50. XX wieku większość Niemców nie była gotowa do krytycznego zmierzenia się z własną przeszłością. Kreyssig nakłaniał jednak usilnie do refleksji. Wspierała go garstka osób z kręgu Kościoła ewangelickiego.

Współautorem filmu jest gliwiczanin, Tomasz Kycia – dziennikarz, medioznawca, teolog. Współpracuje m.in. z rozgłośniami Rundfunk Berlin-Brandenburg i Funkhaus Europa, prezentuje „Wiadomości z Polski” w ramach telewizyjnego magazynu „rbb um 6”. Korespondent polskiej sekcji Radia Watykańskiego w Niemczech. Autor licznych materiałów telewizyjnych, radiowych i prasowych dotyczących stosunków polsko-niemieckich.

Na pokaz zapraszają Muzeum w Gliwicach, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach i Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Partnerem projektu jest Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.muzeum.gliwice.pl.