Aktualności | Prof. Jan Ballarin. Zasłużony Kulturze

Prof. Jan Ballarin. Zasłużony Kulturze

Prof. Jan Ballarin. Zasłużony Kulturze

Opublikowane: 08.09.2016 / Sekcja: Miasto  Kultura 

Solista operowy, człowiek wielu talentów, twórca niezapomnianych kreacji scenicznych. Świetny tenor, uznany pedagog, sprawny organizator życia muzycznego. 14 września zostanie uhonorowany medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Profesor Jan Ballarin, artysta od 45 lat związany ze sceną operową i operetkową, 14 września zostanie odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis nadawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Profesor Jan Ballarin urodził się w 1942 r. w Syryni na Śląsku. Muzyczne tradycje były mocno zakorzenione w domu Ballarinów. Ojciec Jana Ballarina przez 55 lat był dyrygentem chóru amatorskiego i pozostawił po sobie wiele uznania nie tylko za prowadzenie miejscowego chóru ale też za to, że był dobrym człowiekiem. Pasje i talent przekazał swoim synom. Starszy brat Eugeniusz, inżynier z zawodu również absolwent gliwickiej  Szkoły Muzycznej  stale przebywa w Chicago, gdzie od 30 lat prowadzi polonijny chór im. Fr. Chopina. Za działalność na rzecz kultury polskiej w 2010 r. został odznaczony medalem Gloria Artis.

Jan Ballarin jako Daphnis w "Rycerzu Sinobrodym" Offenbacha z Ewą Karaśkiewicz (Fluette)

Jan Ballarin edukację muzyczną rozpoczął w Studium Nauczycielskim w Raciborzu na kierunku muzyka – śpiew. Uzyskane kwalifikacje pedagogiczne umożliwiły mu podjęcie pracy w charakterze nauczyciela wychowania muzycznego w gliwickich szkołach ogólnokształcących. Równocześnie rozpoczął naukę w  Średniej Szkole Muzycznej w Gliwicach w klasie śpiewu solowego prof. Tatiany Mazurkiewicz. Szkołę  ukończył z wyróżnieniem i kontynuował naukę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach w klasie śpiewu solowego u doc. Kazimierza Myrlaka. Na III roku  studiów otrzymał angaż w Operze Śląskiej w Bytomiu, gdzie zadebiutował rolą Siebla  w „Fauście” Ch. Gounoda.

Śpiewak i pedagog

Na bytomskiej scenie wykonał kilkanaście partii pierwszoplanowych tenorowych. Wcielił się m.in. w rolę: Tamino w „Czarodziejskim flecie” W. A. Mozarta, Leńskiego w „Eugeniuszu Onieginie”, Nadira w „Poławiaczach pereł”, Stefana i Damazego w „Strasznym dworze”, Almaviva w „Cyruliku sewilskim”. Zagrał też szereg partii drugoplanowych.

Przez prawie 20 lat był czołowym solistą Operetki Śląskiej w Gliwicach, zaśpiewał kilkadziesiąt partii operetkowych F.Lehara, J.Straussa, E.Kalmana, R.Stolza i innych kompozytorów. W pamięci melomanów pozostały niezapomniane kreacje: Sou Chong w „Krainie uśmiechu” , Adam w „Ptaszniku z Tyrolu”, Książę Teleky w „Damie z Portretu” (inscenizacja telewizyjna), Radżami w „Bajaderze” i in. W teatrze na Nowym Świecie pełnił również funkcję dyrektora artystycznego.

Ważną pozycję w jego repertuarze artystycznym zajmowała muzyka oratoryjna, którą wykonywał z orkiestrami symfonicznymi Filharmonii Śląskiej, Zielonogórskiej, Białostockiej i Rzeszowskiej w kraju i za granicą.

Pracę pedagogiczną w szkolnictwie muzycznym rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Zabrzu, a od roku 1985 w gliwickiej Szkole Muzycznej, gdzie pracuje do dziś, (w latach 1997-2009 był dyrektorem tej szkoły).

Osobnym bardzo ważnym rozdziałem jest praca w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie uczy od roku 1977 do chwili obecnej. Prof. Ballarin przeszedł wszystkie stopnie awansu zawodowego, od młodszego wykładowcy, po stanowisko profesora zwyczajnego. Był wieloletnim dziekanem Wydziału Wokalno-Aktorskiego, a po przekształceniu Wydziału dyrektorem Instytutu Wokalno-Aktorskiego.

 Tytuł profesora sztuk muzycznych otrzymał w 2003 r. z rąk Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Aleksandra  Kwaśniewskiego.

Prof. Ballarin jest nie tylko wszechstronnym artystą. To człowiek ponadprzeciętnie twórczy, pełen energii, obdarzony talentem organizacyjnym. Potrafi też swoją wiedzą i doświadczeniem dzielić się z innymi – mówi Bogusław Pietrzak, dyrektor PSM I i II st. w Gliwicach.

Ma wybitne zdolności pedagogiczne, wychował wielu znamienitych wokalistów cenionych na scenie polskiej i zagranicznej, m.in. Ewę Biegas, Magdalenę Spytek, Grażynę Marek, Iwonę Sochę, Annę Borucką, Ewelinę Szybilską, Aleksandrę Szafir, Roksanę Wardengę, Juliusza Ursyna-Niemcewicza, Piotra Rachockiego, Jarosława Kitalę, Ireneusza Miczkę, a także Piotra Beczałę, na stałe związanego z operą w Zurychu, uznanego za jednego z najznamienitszych tenorów na świecie, występującego m.in. na nowojorskiej scenie Metropolitan Opera i La Scali.

Wychowankowie profesora Ballarina z gliwickiej szkoły muzycznej i katowickiej akademii muzycznej zdobywają czołowe miejsca w konkursach wokalnych w kraju i za granicą. Swoich uczniów prof. Ballarin zawsze traktuje ze szczególną uwagą, jest ich oddanym przyjacielem.

- Jan Ballarin należy do tych pedagogów, którzy poza talentem dydaktycznym posiadają szczególną pasję i charyzmę w uczeniu. Jest również odpowiedzialnym i oddanym przyjacielem młodzieży – mówi światowej sławy pedagog, prof. Helena Łazarska z Uniwersytetu Dauerstellende Kunst  für Musik w Wiedniu.

Prof. Ballarin jest też cenionym jurorem konkursów wokalnych krajowych i zagranicznych,  promotorem, recenzentem przewodów doktorskich i profesorskich oraz mianowanym przez Polską Komisję Akredytacyjną ekspertem sztuk  muzycznych i teatralnych.

Organizator na medal

- Jan Ballarin to nie tylko znamienity artysta i pedagog, ale również wybitny i ceniony popularyzator muzyki, organizator życia kulturalnego regionu i społecznik. Dzięki pełnionym funkcjom czuwał nad rozwojem swoich uczniów i angażował się w szeroko pojętą działalność organizacyjną życia muzycznego – mówi Jakub Lubina, absolwent PSM w Gliwicach i prezes Stowarzyszenia Kulturalnego Fuga, które wnioskowało o nadanie profesorowi Ballarinowi odznaczenia Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Profesor ma na swoim koncie wiele przedsięwzięć kulturalnych – powołał Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przeznaczony dla uczniów szkół muzycznych II st., cieszący się dużą popularnością wśród nauczycieli śpiewu i uczniów.

W latach 1989-1993 był członkiem Rady Miejskiej w Gliwicach oraz delegatem do Sejmiku Wojewódzkiego. Ponadto zarządzał Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Gliwickiej, organizował plenerowe spektakle operowe i koncerty w ramach „Wiosny Gliwickiej”, był współorganizatorem i członkiem rady programowej Dni Muzyki Organowej, założył Gliwickie Towarzystwo Muzyczne, dzięki któremu rozpoczęła działalność Gliwicka Orkiestra Kameralna, jest też członkiem Rady Opery przy Operze Śląskiej w Bytomiu. Za swoją niezwykłą działalność został uhonorowany m.in. Złotą Maską, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz wyróżnieniem Zasłużony dla Rozwoju Województwa Katowickiego. W 2006 r. został „Człowiekiem Ziemi Gliwickiej” plebiscytu Nowin Gliwickich.

Zasłużony Kulturze

W środę, 14 września, prof. Jan Ballarin zostanie uhonorowany odznaczeniem resortowym, medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis nadawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odznaczenie zostanie przyznane na wniosek Stowarzyszenia Kulturalnego Fuga, z inicjatywy dyrekcji Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach. Medal przyznawany jest osobom lub instytucjom zasłużonym dla kultury w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochrony kultury i dziedzictwa narodowego. (mf)

Fot. J. Ballarin