Aktualności | Filmowe zimowisko w AMOKU

Filmowe zimowisko w AMOKU

Filmowe zimowisko w AMOKU

Opublikowane: 29.01.2015 / Sekcja: Miasto  Nauka  Rozrywka  Życie i styl  Kultura 

Ekranolatki do kina! – apelują pracownicy Kina AMOK i zachęcają dzieci oraz młodzież do twórczego spędzenia zimowej laby.

Najlepiej byłoby oderwać się choć na chwilę od laptopów, tabletów, komórek i wszelkich ekranów. Niewykonalne? No dobra. Skoro trudno Wam wyobrazić sobie dzień bez ekranu, zachęcamy, żeby przenieść się przed ten duży, czyli kinowy, od którego wszystko kiedyś się zaczęło. A co? O tym przekonacie się, odwiedzając w czasie ferii nasze kino – zapowiadają organizatorzy „Filmowego zimowiska” w AMOKU. W programie pokazy filmowe i warsztaty.

W pierwszym tygodniu ferii (2 – 6 lutego) w kinie przy ul. Dolnych Wałów 3 wyświetlane będą duże, wysokobudżetowe hity dla każdego, w drugim (9 – 13 lutego) – skromne, ale wartościowe, festiwalowe kino europejskie. Oprócz tego ci, którzy zechcieliby zobaczyć, jak to się robi, mogą zapisywać się na warsztaty obrazu lub dźwięku.

Na 10 i 11 lutego przewidziano „Animowane ZOO”, czyli warsztaty animacji wycinankowej z Joanną Jasińską-Koronkiewicz. W oparciu o wiersz Jana Brzechwy „Zoo oraz odgłosy zwierząt” dzieci wykonają ilustracyjne animacje, które zostaną zmontowane w jeden film. Efekt pracy będzie można zobaczyć na ekranie kinowym.

Dla starszych uczniów przygotowano „Korepetycje maturalne: rekonstruując IDĘ”. 12 lutego nie tylko zobaczą ten najbardziej nagradzany polski film, ale także zajmą się jego analizą i interpretacją. – Nowy, obowiązujący od tego roku szkolnego egzamin z języka polskiego wymaga od maturzystów kompetencji w zakresie odczytywania wzajemnych odniesień w różnych tekstach kultury. Szczególnie w części ustnej matury nie poprzestaje się na dziełach literackich, lecz sięga się właśnie do tekstów kultury i kontekstów ikonicznych. Warto pod tym kątem przyjrzeć się filmowi „IDA” – silnie osadzonemu w kulturze i historii politycznej Polski po 1945 roku, a jednocześnie na tyle uniwersalnemu, że zachwyca widzów na całym świecie – mówią pomysłodawcy warsztatów. Spotkanie poprowadzi dr hab. Marta Tomczok, adiunkt w Zakładzie Literatury Współczesnej Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego.

Na gimnazjalistów czeka zaś wieczorna sesja – Piątek 13+, czyli pokaz trzech obrazów, które łączy słowo „bunt”. Po filmach – konkursy i rozmowy w AMOK Café.

Wcześniej w piątek, 13 lutego, odbędą się zajęcia muzyczno-dźwiękowe. – W dwóch grupach – 7+ oraz 13+ – będziemy, niczym taperzy w kinie niemym, podkładać muzykę oraz odgłosy do filmów Charliego Chaplina. Uczestnicy będą mieli do dyspozycji różne instrumenty, ale – jak na prawdziwych dźwiękowców przystało – wykorzystają także potencjał przedmiotów, które nie są instrumentami, w myśl zasady Johna Cage'a, że „wszystko gra”! Worki foliowe, butelki, kubki plastikowe, folię bąbelkową, peszel, puszki, garnki. Mamy też ręce, nogi, no i z pewnością sami damy głos – od szeptu do krzyku! – zapowiadają organizatorzy. Warsztaty poprowadzi ASI MINA, czyli Joanna Broniszewska – muzyk, pedagog, animatorka kultury i aktywistka.

Efekty będzie można usłyszeć 15 lutego podczas „Wielkiego pokazu na zakończenie z muzyką na żywo!”. Najpierw zaprezentowane zostaną filmy „Charlie w parku” i „Charlie w Music-Hallu”, udźwiękowione przez uczestników warsztatów, a na koniec „Brzdąc” z muzyką na żywo w wykonaniu tria Pieszka-Pendziałek-Pieszka.

Filmowe zimowisko w AMOKU dopełni kolejne spotkanie z cyklu „Dzieciaki na horyzoncie”, w ramach którego wyświetlony zostanie film „Kacper i Emma – zimowe wakacje” (8 lutego) oraz „Dzień otwarty Przedszkolnej Akademii Filmowej”, czyli zajęcia pokazowe dla dzieci wraz z rodzicami (12 lutego).

Harmonogram filmów i spotkań oraz szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.amok.gliwice.pl. (bom)