Aktualności | "Serce Chopina" w Willi Caro

"Serce Chopina" w Willi Caro

"Serce Chopina" w Willi Caro

Opublikowane: 23.03.2015 / Sekcja: Miasto  Rozrywka  Kultura 

Polska Akademia Umiejętności oraz Muzeum w Gliwicach zapraszają na wykład Wszechnicy Naukowo-Kulturalnej. 26 marca w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) wygłosi go prof. Tadeusz Dobosz z Uniwersytetu Medyczny we Wrocławiu.

Spotkanie zatytułowane „Serce Chopina” rozpocznie się o godzinie 16.00. Wstęp jest wolny.

Wykłady Wszechnicy Naukowo-Kulturalnej organizowane w Gliwicach od kilku lat przez Polską Akademię Umiejętności cieszą się niesłabnącą popularnością zarówno wśród młodzieży szkół średnich i młodzieży akademickiej, jak i dorosłych odbiorców. Przybliżając najnowsze osiągnięcia nauki, a także problemy kultury, stanowią okazję do spotkania z najwybitniejszymi polskimi uczonymi i osobistościami kultury. W ramach programu Wszechnicy o swoich badaniach i pracy opowiadali m.in. profesorowie: Jerzy Vetulani, Marek Szczepański, Zbigniew Mikołejko i Jan Miodek. – Jestem niezwykle rad i zaszczycony, że organizatorzy Wszechnicy PAU przyjęli moje zaproszenie i od tej pory wykłady z tego cyklu będą się odbywały w siedzibie naszego Muzeum. 26 marca zapraszam na inaugurację Wszechnicy PAU w Willi Caro, gdzie profesor Tadeusz Dobosz z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu wygłosi wykład poświęcony badaniom serca Fryderyka Chopina mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor gliwickiego muzeum.

W kwietniu ubiegłego roku w obecności przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, władz kościelnych, dyrekcji Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina i profesorów medycyny, po raz pierwszy od ponad pół wieku (wcześniej nie było zgody rodziny, władz kościoła i środowiska muzycznego), dokonano oględzin serca kompozytora znajdującego się w krypcie warszawskiego kościoła św. Krzyża. – Chciałem sprawdzić, co się dzieje z sercem i chciałem je zabezpieczyć, gdyby działo się z nim coś złego. Opiekuję się Muzeum Medycyny Sądowej we Wrocławiu, mamy tam preparaty mniej więcej z tego samego czasu. Wiem, że łatwo mogą ulec zniszczeniu, stąd mój alarm, że konieczna jest inspekcja. Te starania trwały siedem lat – mówi profesor. Więcej na ten temat będzie można dowiedzieć się podczas czwartkowego wykładu. (bom)