Aktualności | Styczeń w AMOKU

Styczeń w AMOKU

Styczeń w AMOKU

Opublikowane: 15.01.2015 / Sekcja: Miasto  Rozrywka  Kultura 

Pierwszy miesiąc roku to w kinie AMOK sporo różnorodnych propozycji. Wśród nich: przegląd kina rosyjskiego, dwa wydarzenia teatralne, propozycje dla babć i dziadków z okazji ich święta czy kinowy podwieczorek dla całej rodziny.

Do 29 stycznia w kinie przy ul. Dolnych Wałów 3 potrwa przegląd filmów 8. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”. Program tegorocznej edycji składa się z obrazów pokazujących współczesną Rosję oraz problemy, jakimi żyją jej mieszkańcy. – Zobaczymy nie tylko bohaterów zamieszkujących europejską część tego rozległego kraju, na czele z Moskwą, ale i jego antypody. Odwiedzimy też trzy kraje poradzieckie: Gruzję, Abchazję oraz Ukrainę – zapowiadają pracownicy AMOKU.

Tegorocznego „Sputnika” dopełni film „Lewiatan” – metaforyczna satyra na współczesną Rosję, uważana za najlepszy z dotychczasowych filmów Andrieja Zwiagincewa, znanego z „Eleny”, „Wygnania” i „Powrotu”. Film nie jest wyświetlany w kinach Rosji. Oprócz licznych nagród festiwalowych otrzymał ostatnio Złotego Globa za najlepszy film zagraniczny. Harmonogram projekcji jest dostępny na stronie internetowej AMOKU (www.amok.gliwice.pl).

17 stycznia o godzinie 18.55 rozpocznie się kolejna transmisja z Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Debiutująca w MET broadwayowska choreografka i reżyserka Susan Stroman przedstawi nową, ekstrawagancką interpretację dowcipnej i pełnej energii operetki F. Lehára „Wesoła wdówka. W roli głównej – bogatej paryskiej wdowy Hanny Glawari – zobaczymy Renée Fleming. Natomiast 18 stycznia, w ramach Klubu Dyskusyjnego Trans, zaprezentowana zostanie filmowa adaptacja sztuki Doroty Masłowskiej „Między nami dobrze jest”, wystawionej przez Grzegorza Jarzynę na scenie TR Warszawa i cieszącej się ogromnym sukcesem. Jest to opowieść o polskim społeczeństwie czasu transformacji – pełna groteskowych dialogów złożonych z przewrotnie potraktowanych cytatów z popkultury, szyderstw z języka reklam, kolorowych czasopism, tabloidów i stereotypów narodowych. Seans poprzedzi wstęp teatrologa dr Jacka Mikołajczyka. Początek – godz. 18.00.

Niedziela w AMOKU to także kolejne spotkanie z cyklu „Kinowe podwieczorki dla całej rodziny” w ramach kampanii społecznej „Dzieciaki na horyzoncie”. Celem przedsięwzięcia jest promocja kina tworzonego z myślą o wrażliwych i mądrych widzach, jakimi są najmłodsi. 18 stycznia dzieci i ich rodzice zobaczą wielokrotnie nagradzaną na zagranicznych festiwalach animację pt. „Moja mama jest w Ameryce i spotkała Buffalo Billa. To rodzinna historia o problemach w życiu dziecka i oswojeniu się z informacją o odejściu kogoś bliskiego. Początek o godzinie 16.00.

21 i 22 stycznia spraw swojej babci czy dziadkowi prezent z okazji ich dnia i zaproś do kina na specjalnie przygotowany zestaw filmów krótkometrażowych o losach seniorów pod hasłem „Stary człowiek i może...”zachęcają pracownicy AMOKU. – To przewrotne, ironiczne, a przy tym bardzo ciepłe kino podbiło serca widzów tegorocznej edycji Short Waves Festival. Zaskakujące sytuacje, w jakich zastaniemy filmowych bohaterów, udowadniają, że wyobraźni i życiowego wigoru seniorom można tylko pozazdrościć. W trakcie pokazu poznamy m.in. Leona i Barbarę – sędziwą parę rezolutnych hodowców dobrego humoru, grupę przyjaciółek z dużym apetytem na miłość oraz krnąbrnych staruszków z Islandii, którzy bez skrupułów samodzielnie wymierzają sprawiedliwość – dodają. Początek pokazów – godz. 18.15.