Aktualności | Kto został radnym dzielnicowym? Znamy wyniki wyborów

Mapa Gliwic z podziałem na dzielnice, w tle zdjęcie rynku z góry

Kto został radnym dzielnicowym? Znamy wyniki wyborów

Opublikowane: 07.04.2025 / Sekcja: Miasto 

W wyborach do rad dzielnic w Gliwicach, które odbyły się 6 kwietnia, mieszkańcy miasta wybrali swoich przedstawicieli w 12 dzielnicach. W 8 dzielnicach – zgodnie z przepisami – rady powstaną bez wyborów, a w 1 rady nie będzie. 

Każda z 21 rad dzielnic w Gliwicach tworzyć musi 15 radnych. Wybory zostały przeprowadzone w 12 gliwickich dzielnicach, w których kandydowało więcej niż 15 osób: Baildona, Bojków, Czechowice, Łabędy, Obrońców Pokoju, Politechnika, Sikornik, Śródmieście, Trynek, Wójtowa Wieś, Zatorze, Żerniki. Najwyższą frekwencję odnotowano w dzielnicach Czechowice (21,44%), Żerniki (15,57%) oraz Bojkowie (14,53%), najniższą w Śródmieściu (2,59%).  

Szczegółowe wyniki wyborów i składy nowych rad dzielnic w Gliwicach znajdują się na stronie internetowej gliwice.eu (odsyłacz po prawej stronie) i w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gliwicach w zakładce Rady Dzielnic/Wybory do Rad Dzielnic 2025, a także na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego. Zostaną opublikowane także 17 kwietnia w „Miejskim Serwisie Informacyjnym – Gliwice”.


Przypomnijmy, że w 8 dzielnicach zarejestrowano dokładnie 15 kandydatów i tam – zgodnie z przepisami – utworzą oni rady dzielnic bez przeprowadzenia wyborów. Tak stanie się w dzielnicach: Brzezinka, Ligota Zabrska, Ostropa, Sośnica, Stare Gliwice, Szobiszowice, Wilcze Gardło, Wojska Polskiego. Swoich przedstawicieli nie będzie miała dzielnica Kopernika, gdzie – pomimo szerokiej kampanii informacyjnej – zgłoszono tylko 13 kandydatów, a w takiej sytuacji radę uznaje się za niewybraną. 

Rady dzielnic pełnią ważną rolę w lokalnej społeczności – stanowią łącznik pomiędzy mieszkańcami i władzami samorządowymi.  

Radni dzielnicowi realizują wiele zadań i mogą interweniować w ważnych dla mieszkańców sprawach dzielnicowych. Zajmują się także m.in. integrowaniem i aktywizacją lokalnej społeczności, np. poprzez inicjowanie i organizowanie spotkań, imprez kulturalnych, zawodów sportowych czy festynów. Mogą uczestniczyć w opiniowaniu planów i działań dotyczących danej dzielnicy, sprawdzać, czy są one korzystne dla lokalnej społeczności. 

Opiniują projekty uchwał Rady Miasta Gliwice i miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, przedstawiają swoje stanowisko w zakresie planów inwestycyjnych, zmian w sieci szkół czy komunikacji publicznej. Mają istotny głos w trakcie konsultacji społecznych. Działają społecznie, co oznacza, że za swoją pracę nie pobierają wynagrodzenia. Miasto zapewnia natomiast pieniądze w budżecie na funkcjonowanie rad. Tegoroczny łączny budżet związany z radami dzielnic i wyborami do rad wynosi 1,4 mln zł. W tej kwocie 1 mln zł to środki przeznaczone bezpośrednio na prowadzenie przez rady różnych działań – to o 130% więcej niż w roku ubiegłym. (al)