Aktualności | Płyta z gliwickim barytonem otrzyma Fryderyka?

Płyta z gliwickim barytonem otrzyma Fryderyka?

Płyta z gliwickim barytonem otrzyma Fryderyka?

Opublikowane: 21.02.2014 / Sekcja: Miasto  Kultura 

Akademia Fonograficzna ogłosiła nominacje do 20. edycji muzycznych Fryderyków. Jednym z wyróżnionych  jest ceniony w regionie śpiewak i wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach, zarazem prawnik i pracownik Wydziału Planowania Przestrzennego Urzędu Miejskiego w Gliwicach – TOMASZ SADOWNIK.

Gliwicki baryton jest współwykonawcą kompozycji nominowanej w kategorii Muzyka poważna (Album roku muzyka współczesna). Czy nagranie z nim sięgnie po prestiżową nagrodę? Przekonamy się 24 kwietnia!
Tomasz Sadownik wespół z sopranistką Elżbietą Grodzką-Łopuszyńską dali popis możliwości wokalnych w monumentalnej kompozycji Pawła Łukaszewskiego „Missa de Maria a Magdala”. To pochodząca z 2010 roku msza poświęcona Marii z Magdali, której pięciominutowy fragment można wysłuchać m.in. poniżej http://www.youtube.com/watch?v=ZZ-N3g9ysX8. Solistom towarzyszył w nagraniu Chór Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku Białej oraz Śląska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Jana Borowskiego. Płyta, wysoko oceniona przez znawców, ukazała się nakładem wydawnictwa DUX jako czwarta z serii „Musica Sacra”.
– Nagranie „Missa de Maria a Magdala” było niezwykłym doświadczeniem, ponieważ płyta powstawała pod czujnym okiem (i uchem) samego kompozytora Pawła Łukaszewskiego – opowiada Tomasz Sadownik. – W takich momentach każdy artysta chce szczególnie dobrze wykonać swoją pracę, wydobyć z utworu i oddać całe jego piękno, jednocześnie dodając do niego coś własnego. To ogromna przyjemność, gdy ma się przy tym okazję współpracować ze znakomitymi współwykonawcami, solistami, chórem i orkiestrą. Jednak kiedy rozpoczyna się sesja nagraniowa, nikt nie myśli o tym, że nagrywamy, aby wygrać Fryderyka... To szczególna nagroda, do której nominują członkowie Akademii Fonograficznej, znakomici muzycy, kompozytorzy, wielkie postaci środowiska muzycznego. Znaleźć się wśród nominowanych (czy też precyzyjniej: być wykonawcą nagrania nominowanego do takiej nagrody) to ogromna radość i satysfakcja zawodowa, uznanie kunsztu artystycznego. To również znak, że dokonało się czegoś szczególnego, że nagranie zostało zauważone i docenione – zaznacza śpiewak.
TOMASZ SADOWNIK ukończył z wyróżnieniem szkołę średnią muzyczną w Gliwicach w klasie oboju (2000 r. – klasa mgr. E. Nowinowskiego) i śpiewu (2001 r. – klasa mgr. M. Ziemniewicza). Jest wychowankiem prof. Stanisławy Marciniak-Gowarzewskiej w klasie śpiewu solowego w Akademii Muzycznej w Katowicach, zarazem absolwentem School of Music University of Louisville (Kentucky, USA) w klasie śpiewu prof. Daniela Weeksa oraz Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Prawo. W katowickiej Alma Mater ukończył studia podyplomowe z zakresu prowadzenia zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych w klasie dyrygentury prof. Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody. Obecnie przygotowuje doktorat na Wydziale Wokalno-Instrumentalnym AM w specjalności Wokalistyka w klasie śpiewu prof. Jana Ballarina. Tam od października 2012 r. uczy śpiewu i prowadzi zespoły wokalne, łącząc to z codzienną pracą w Urzędzie Miejskim w Gliwicach. Warto dodać, że w swej dotychczasowej karierze akademickiej pełnił również funkcję asystenta na wydziale wokalnym w School of Music University of Louisville.
W jego studenckim dorobku można znaleźć m.in. partie w operach W. A. Mozarta (Dyrektor w „Dyrektorze Teatru”, Papageno w „Czarodziejskim flecie”, Hrabia Almaviva w „Weselu Figara”, Guglielmo w „Cosi fan tutte”), G. Donizettiego (Gasparo w operze kameralnej „Rita”), G. Pucciniego (Gianni Schicchi) czy H. Berlioza (Claudio w operze „Beatrice and Benedict” – partia zrealizowana wraz z Giannim Schicchim podczas studiów w USA). Na estradzie filharmonicznej zadebiutował w 2004 r. podczas Gali Moniuszkowskiej, wykonując arie z orkiestrą Filharmonii Sudeckiej. Ma w swym repertuarze kilkadziesiąt pieśni i tyleż samo arii operowych (od klasycyzmu po utwory współczesne), jak również partie oratoryjne.
W ramach stypendium Kentucky Opera oraz University of Louisville w sezonie 2010 był artystą Studia Artystycznego przy Kentucky Opera w Louisville. Jako artysta studium wykonał partię Imperial Commissario oraz przygotował (jako cover) rolę Sharplessa w „Madame Butterfly” G. Puccieniego. Brał również udział (partia Fiorello i Sierżanta) w estradowych (częściowo inscenizowanych) wykonaniach „Il Barbiere di Siviglia” G. Rossiniego wraz z Owensboro Symphony Orchestra oraz Canton Symphony Orchestra. Na przełomie 2013/2014 roku uczestniczył w koprodukcji Akademii Muzycznej w Katowicach i University of Louisville, wykonując tytułową partię w operze „Don Giovanni” W. A. Mozarta (spektakle były prezentowane w listopadzie w Polsce, a w styczniu w USA).
Od lat związany jest z ruchem chóralnym. W latach 1996-2012 pracował jako instruktor głosowy i asystent dyrygenta w Akademickim Zespole Muzycznym Politechniki Śląskiej. W latach 2003-2007 był dyrektorem administracyjnym Międzynarodowych Warsztatów Muzycznych „Musica pro Europa” organizowanych przez AZM Politechniki Śląskiej. Lata 2007-2008 to okres dyrygentury Katedralnym Chórem Chłopięcym w Gliwicach.
Obecnie Tomasz Sadownik jest śpiewakiem i kierownikiem artystycznym Męskiego Zespołu Wokalnego „Calvi Cantores”, z którym zdobył liczne nagrody na konkursach w całej Polsce oraz nagrał płytę z muzyką sakralną („Krzyżowi Twemu”). Od roku 2012 jest również dyrygentem chóru kameralnego „Slavica Musa” w Knurowie.