fot. J. Dąbrowski
Obchodzona w tym tygodniu 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego to szczególna okazja, aby przypomnieć o ważnych wydarzeniach, które rozpoczęły się 1 sierpnia 1944 roku – o największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. To wszystko podczas miejskich wydarzeń, które przybliżają codzienność powstańców warszawskich i życie w okupowanej Warszawie. Na 3 sierpnia w Gliwicach zaplanowano koncert „Warszawo, moja Warszawo” oraz tematyczną grę miejską.
Międzypokoleniowa gra miejska dla mieszkańców Gliwic BohaterON rozpocznie się 3 sierpnia w parku Chopina o godz. 10.00.
W czasie Powstania Warszawskiego spektakle teatralne czy wykonywanie muzyki polskich kompozytorów było zakazane. Podczas konspiracyjnych spotkań serca powstańców pokrzepiały m.in. utwory Fryderyka Chopina. Najsłynniejszy koncert jego muzyki miał miejsce 15 sierpnia 1944 roku w auli Politechniki Warszawskiej, a wykonawcą był laureat Konkursu Chopinowskiego z 1937 roku – Jan Ekier „Janosik”, żołnierz Obwodu „Radwan” Grupy Bojowej „Krybar”. Uczestnicy gry wcielą się w role harcerzy, których zadaniem będzie odkodowanie wiadomości na temat organizowanego konspiracyjnie koncertu i dostarczenie jej dowódcy. Drużyny będą zdobywać informacje, wykonywać zadania i wykazywać się wiedzą na temat utworów Fryderyka Chopina i poezji powstańczej. Czas trwania: 2,5 godziny. Udział w grze jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń, a liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy prowadzone są w miejskim Centrum Kultury Victoria – szczegóły na ckvictoria.pl oraz pod numerem telefonu 32/444-28-12 wew. 14. Wydarzenie organizowane jest w ramach kampanii BohaterOn – włącz historię, która ma na celu upamiętnienie Powstania z 1944 r. i zachęcenie Polaków do uczestniczenia w obchodach.
Koncert Warszawskiego Combo Tanecznego „Warszawo, moja Warszawo” w parku Chopina zaplanowano 3 sierpnia na godz. 19.30.
To wydarzenie w ramach 20. edycji Parkowego Lata. Będzie okazja do wysłuchania piosenek powstańczych, takich jak: „Warszawianka”, „1 sierpnia”, „Pałacyk Michla” czy „Serce w plecaku”. Pozostałą część programu wypełnią piosenki przedwojennej Warszawy. Warszawskie Combo Taneczne powstało z inicjatywy Jana Emila Młynarskiego, syna Wojciecha. (UM)