fot. materiały Centrum 3.0
25 października w filii Centrum 3.0 – Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych przy ul. Studziennej 6, na zaproszenie Ewy Weber, zastępczyni prezydenta miasta, odbyło się kolejne spotkanie z twórcami gliwickiej kultury.
Tematem przewodnim spotkania była szeroko pojęta komunikacja w obszarze kultury. Jest ona bowiem najważniejszym elementem porozumiewania się zarówno dla organizatorów i twórców, jak i mieszkańców poszukujących informacji o wydarzeniach odbywających się w Gliwicach.
Na warsztat wzięto tematy związane z działaniami promocyjnymi dotyczącymi wydarzeń odbywających się w naszym mieście, koordynacją kalendarza imprez. Szukano rozwiązań na jak najbardziej efektywne formy informowania o możliwych źródłach finansowania kultury oraz przedstawiono propozycję uruchomienia nowej aplikacji mobilnej jako narzędzia uzupełniającego dotychczasowe formy komunikacji. Jedną z najważniejszych funkcjonalności nowej aplikacji ma być kalendarz wydarzeń kulturalnych, powiązany z istniejącą witryną kulturalną kultura.gliwice.eu. Aplikacja ma być ważnym narzędziem promocji i koordynacji kalendarza gliwickich wydarzeń.
Uczestnicy spotkania starali się też odpowiedzieć na pytanie, czy wydarzenia kulturalne odbywające się w tym samym czasie zawsze stanowią dla siebie konkurencję, czy i kiedy jest możliwe uzyskanie efektu synergii działań. Rozmowy dotyczyły ewentualnych narzędzi, które pozwoliłyby na unikanie sytuacji, kiedy w tym samym czasie odbywają się imprezy o podobnym charakterze, adresowane do tego samego odbiorcy. Poza tworzonym na bieżąco kalendarzem imprez, pomocne mogłoby okazać się ramowe miesięczne kalendarium stałych wydarzeń oraz wypracowany w przyszłości system wzajemnego informowania się o planowanych działaniach. Temat kalendarza imprez pojawił się również przy okazji rozmów o działaniach związanych z promocją wydarzeń, skupionych głównie na dedykowanej stronie kultura.gliwice.eu.
Docelowo to właśnie miejsce ma zawierać kompleksowe informacje o imprezach organizowanych przez wszystkie instytucje kultury, organizacje pozarządowe, firmy czy indywidualnych twórców, które zostaną dodane do kalendarza przez ich organizatorów. Pomocą w tworzeniu i propagowaniu informacji o wydarzeniach służy także CK Victoria. Otwartą kwestią wciąż pozostaje przyjęcie ostatecznych rozwiązań w zakresie prowadzenia działalności informacyjnej o wydarzeniach w wersji tradycyjnej, tj. papierowej oraz w przestrzeni miasta. Podczas ożywionej dyskusji rozmawiano o wadach i zaletach „uwolnienia” słupów ogłoszeniowych, pojawiły się również pomysły na działania promocyjno-informacyjne, które mogłyby być realizowane np. w procedurze budżetu obywatelskiego.
Ważnym zagadnieniem była dywersyfikacja źródeł finansowania projektów kulturalnych. Pomoc w tym zakresie świadczy zarówno Centrum 3.0, jak i CK Victoria. Centrum 3.0 przekazuje informacje o programach grantowych oraz doradza przy wypełnianiu wniosków. CK Victoria nie tylko informuje i pomaga przy składaniu aplikacji, ale również samo organizuje konkursy w ramach tzw. Start-upu kulturalnego. Właśnie ogłoszono kolejne nagrodzone projekty. Zainteresowanie konkursem skierowanym m.in. do artystów, animatorów, organizatorów imprez, fundacji i stowarzyszeń stopniowo rośnie. Jego zasady określa regulamin, a decyzje, do kogo trafi wsparcie, podejmuje kapituła konkursowa, w skład której wchodzą zarówno pracownicy CKV, jak i działacze społeczni.
Podczas dyskusji pojawiły się także propozycje działań, jakie mogłyby zostać podjęte przez CK Victoria, by wspólnie ze stowarzyszeniami, fundacjami i artystami ubiegać się o środki zewnętrzne. Wyrażono także potrzebę wyjaśnienia zasad finansowania zadań i współpracy z CKV.
Wiele propozycji zostało sformułowanych przez przedstawicieli Forum Ludzi Kultury. Po raz kolejny spotkanie pokazało wielość tematów, na które warto rozmawiać i przy których warto współpracować, dlatego spotkania będą kontynuowane.
– W spotkaniu wzięło udział ponad 50 osób. Dziękuję wszystkim obecnym za zaangażowanie i chęć współdziałania. Cenię sobie merytoryczne rozmowy na temat działań, jakie wspólnie można podejmować w celu rozwoju kultury w mieście. To dwugodzinne spotkanie było czasem wymiany myśli, doświadczeń i burzy mózgów. Nie mam wątpliwości, że wszystkim nam zależy na tym, by kalendarz imprez był bogaty w wydarzenia oraz by znalazły one swoich odbiorów. W każdym temacie padało dużo różnych pomysłów. Należy je zebrać i odnieść do możliwości, jakie już są lub zastanowić się nad nowymi rozwiązaniami – mówi Ewa Weber, zastępczyni prezydenta miasta. (ksp)