Fot. materiały CK Victoria/ Facebook
…i znajdź swoją interpretację. Ten mural nie tylko zdobi, ale też zastanawia, zmusza do przemyśleń, rozwiązania zagadki, odnalezienia własnego sensu tego, co widzimy. Stworzyła go Trupa Twożywo na budynku przy ul. Nowy Świat 19.
Ptaszek? Kieliszek? Rozsypane litery… Niby bez ładu i składu, ale przecież z sensem. Tylko jakim? To właśnie trzeba zrozumieć i ustalić. Oszczędny w formie, minimalistyczny w kolorystyce, przyciąga treścią, zmusza do przemyśleń i poszukiwań.
Gliwicki projekt to pierwszy mural w przestrzeni publicznej namalowany przez Trupę Twożywo – Mariusza Libela i Krzysztofa Sidorka – od czasu zawieszenia działalności duetu w 2011 roku. Praca artystów, posługujących się w swojej twórczości surową formą w połączeniu z wizualnym językiem codzienności, to jedna z kartek z „Kalendarza ZE Słów na rok 2023”. Składa się on z 365 grafik, w których słowa tworzą pewnego rodzaju zagadki do rozwiązania. „Litery pozbawione rygoru cyfr opisują trzysta sześćdziesiąt pięć niecodzienności” – czytamy w opisie kalendarza stworzonego przez Trupę Twożywo i Karolinę Vyšatą.
Mural przy ul. Nowy Świat powstał w ramach wystawy „Twożywo. Lepsze od sztuki”, którą do końca lipca można podziwiać w Galerii Sztuki Współczesnej ESTA przy ul. Raciborskiej 8. Wpisuje się ona w filozofię grupy, zgodnie z którą miasto jest teatrem życia codziennego, ale także obszarem tworzenia i refleksji, inspirowanej przez sztukę obecną w przestrzeni publicznej.
– Osią wystawy jest rzeźbiarski obiekt. To dwa stożki ułożone tak, że mogą kojarzyć się ze stalaktytem spotykającym stalagmit. Ale patrząc na ten obiekt, można też pomyśleć o klepsydrze. Tworzywem pracy są offsetowe blachy, które posłużyły wcześniej do druku „Kalendarza…”. Stalagmit, stalaktyt, klepsydra, kalendarz – to różne tropy, prowadzą jednak w tym samym kierunku – w stronę czasu. W ten sposób narracja wystawy zostaje symbolicznie rozpięta między prehistorią Twożywa a teraźniejszością – a także przyszłością; w „Kalendarzu ZE słów ” pozostało jeszcze sporo stron do zerwania. Co znajduje się między stronami? Słowa, obrazy, sztuka, a także to, co jest nawet jeszcze lepsze od sztuki: tworzenie, które dla Twożywa było zawsze formą, dowodem i zasadą życia. Nie bez przyczyny to pierwsza w historii duetu wystawa, której kluczowym kolorem jest zieleń… – opisuje Stach Szabłowski, kurator wystawy „Twożywo. Lepsze od sztuki”, prezentującej więcej pokrętnych i zmuszających myślenia prac.
Współorganizatorem wystawy jest Centrum Kultury Victoria, które włączyło się również w proces tworzenia muralu. (mf/ml/CK Victoria)