Aktualności | Sienkiewicz odkryty na nowo

Sienkiewicz odkryty na nowo

Sienkiewicz odkryty na nowo

Opublikowane: 03.11.2016 / Sekcja: Nauka  Kultura 

„Potężny geniusz” pisał o Henryku Sienkiewiczu Witold Gombrowicz (i złośliwie dodawał: „pierwszorzędny pisarz drugorzędny”). „Quo vadis”, „Trylogia”, „Krzyżacy” – warto odświeżyć sobie znajomość tych książek w 100. rocznicę śmierci pisarza.

W listopadzie nie zabraknie ku temu okazji – razem z literaturoznawcami odczytamy jego dzieła na nowo. 

Miejska Biblioteka Publiczna i Towarzystwo Kulturalne Fuga organizują wspólnie cykl wykładów „Testament Sienkiewicza”. Spotkania z uznanymi literaturoznawcami wpisują się w ogólnopolskie obchody roku sienkiewiczowskiego. Zaproszeni goście przedstawią słuchaczom sylwetkę pisarza i zinterpretują jego twórczość, często w zaskakujący sposób. Niektóre prelekcje będą odbywać się rano (przede wszystkim z myślą o grupach szkolnych i seniorach), inne będą organizowane popołudniami.

3 listopada o godz. 10.00 w filii nr 30 MBP (ul. Partyzantów 25) wykład „Krzepienie serc” wygłosi dr hab. Ireneusz Gielata, teoretyk i historyk powieści. 9 listopada o godz. 10.00 dr hab. Zdzisława Mokranowska opowie w Biblioforum (CH Forum, ul. Lipowa 1) o Sienkiewiczowskim dowcipie. Dzień później (10 listopada) w Bibliotece Centralnej (ul. Kościuszki 17) odbędzie się spotkanie autorskie z prof. Ryszardem Koziołkiem, autorem książki „Ciała Sienkiewicza”, wyróżnionej Nagrodą Literacką Gdynia w kategorii eseistyka. 16 listopada w Bibliotece Centralnej  wysłuchamy prelekcji dr. hab. Gielaty, a 23 listopada zaplanowane jest spotkanie z prof. Ewą Kosowską. Tematem jej wystąpienia będą postawy i życiowe wybory Sienkiewicza. Wszystkie trzy popołudniowe spotkania rozpoczną się o godz. 18.00.

Kino Amok również przygotowało coś specjalnego: 11 listopada odbędzie się pokaz „Quo vadis” z muzyką na żywo w wykonaniu Piotr Schmidt Cinema Quartet. Niemy film w reżyserii Enrico Guazzoniego jest uważany za pierwszą w historii kina adaptację powieści. Miał swoją premierę w 1913 roku i mógł widzieć go sam Sienkiewicz. W Gliwicach widzowie oglądali go w teatrze Victoria (przy dzisiejszej al. Przyjaźni). Dlaczego w teatrze, skoro wówczas w mieście działały już trzy kina? Spodziewano się bowiem wielkiego sukcesu, a teatr miał po prostu większą widownię.


„Quo vadis” (reż. Enrico Guazzoni)

Przed seansem wykład „Co mówi nam dziś Sienkiewicz?” wygłosi prof. Ryszard Koziołek. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00 w kinie Amok (ul. Dolnych Wałów 3).


Plakat filmu „Quo vadis” z 1913 roku (materiały organizatora)

„Gdy się ktoś zaczyta, zawsze albo się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie – w każdym razie wygra” – pisał Sienkiewicz w „Poradniku Bibliotekarza”. Sięgajmy zatem po (jego) książki. Warto skorzystać z bogatych zbiorów MBP w Gliwicach – poza tradycyjnymi książkami drukowanymi, dostępne są też ekranizacje i książki mówione.

(mm)