Aktualności | Wzorem szynwałdzkich haftów

Wzorem szynwałdzkich haftów

Wzorem szynwałdzkich haftów

Opublikowane: 21.08.2013 / Sekcja: Miasto  Rozrywka  Życie i styl  Kultura 

W najbliższą sobotę Muzeum w Gliwicach zaprasza dzieci i dorosłych do Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) na artystyczne warsztaty.

Różowe i czerwone kwiaty na chustach dzieci i dziewcząt, hafty w kolorze zielonym dla narzeczonej w okresie po zapowiedziach, haft niebieski i fioletowy na czas postu albo żałoby – wyszywane jedwabnymi nićmi na czarnej tkaninie nieodłącznie towarzyszyły strojom i życiu mieszkańców Schönwaldu (obecnie Bojkowa). Ich charakterystyczne wzory – róże, pąki, gałązki i liście – inspirować nas będą podczas warsztatów – zachęcają organizatorzy.
Wykorzystując szablony z motywami zaczerpniętymi wprost z szynwałdzkich haftów, uczestnicy zajęć będą tworzyć własne, niepowtarzalne kompozycje na kolorowym brystolu. W ramach warsztatów, prowadzonych przez Katarzynę Hajok-Bierkowską i Małgorzatę Jabłońską z Pracowni Działań Artystycznych i Projektowych, dowiedzą się, jak budować atrakcyjne wizualnie układy o różnym stopniu uporządkowania. Poznają także zasady związane z symetrią i repetycją – charakterystycznymi dla ornamentyki ludowej, ale znajdującymi zastosowanie we współczesnej sztuce i wzornictwie. Warsztaty odbędą się 24 sierpnia. Początek o godzinie 10.00 i 12.00. Wstęp jest wolny, lecz ze względu na ograniczoną liczbę miejsc organizatorzy proszą o wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu 32/335-44-03.
Przypominamy także, że do 30 sierpnia w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego Muzeum w Gliwicach (ul. Bojkowska 37) organizowane będą bezpłatne warsztaty w ramach Małej Akademii Odlewnictwa. – Ich uczestnicy z pomocą silikonowych form, gipsu szybkoschnącego i gliny ceramicznej wykonują repliki eksponatów znajdujących się na wystawie – ozdobnych plakiet i gemm, które następnie malują. Do dyspozycji mają również gipsowe repliki pierników, których formy znajdują się w zbiorach gliwickiego Muzeum – informują muzealnicy. Zajęcia odbywają się od wtorku do piątku, o godzinie 10.00 i 12.00. Liczba osób w grupie jest ograniczona. Zapisy chętnych przyjmowane są telefonicznie pod numerem 32/335-44-03.