Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 30 marca 2022 r.

// 30-03-2022

Zmieniły się numery rachunków Urzędu Miejskiego

dłoń wystukująca kod na klawiaturze

Od 1 stycznia 2022 r. Urząd Miejski w Gliwicach obsługuje Bank Millennium S.A. Sprawdź nowy numer rachunku przed dokonaniem wpłaty!

Wpłaty gotówkowe na konta urzędu, bez prowizji, możliwe są we wszystkich placówkach Poczty Polskiej na terenie Gliwic. Jednocześnie w związku ze zmianą banku zniknęła możliwość bezprowizyjnej wpłaty gotówkowej na rachunki Urzędu Miasta w placówkach ING Banku Śląskiego S.A.!

Więcej informacji na stronie bip.gliwice.eu w zakładce Numery kont bankowych.

Dokonałeś wpłaty na dotychczasowy numer rachunku w ING Banku Śląskim?

Dokonałeś wpłaty na dotychczasowy numer rachunku w ING Banku Śląskim?

Do 29 kwietnia 2022 r.  włącznie, wpłaty dokonane  na  dotychczasowe indywidualne rachunki w ING Banku Śląskim z tytułu:

  •    czynszu dzierżawnego nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa,
  •    opłat rocznych za użytkowanie wieczyste nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa,
  •    rocznych opłat przekształceniowych (dotychczasowych nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa),
  •    podatków i opłat lokalnych,
  •    opłaty skarbowej

będą automatycznie przekazywane na odpowiednie rachunki w Banku Millennium S.A. (obecnie obsługującym UM).

 

Rodzicu! Postaw na zdrowy kręgosłup!

gimnastyka kręgosłupa

Mało ruchu, niewłaściwa dieta, ciężki plecak... Nawet co trzecie dziecko w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym może mieć problemy z kręgosłupem! W jaki sposób rodzice mogą pomóc w szybszym zdiagnozowaniu wad postawy u swoich pociech i wspierać ich zdrowy rozwój? Na pewno warto skorzystać z bezpłatnych przesiewowych badań postawy.

Najnowszy cykl badań, adresowany do dzieci przedszkolnych i szkolnych z klas I–III, będzie realizowany przez cały kwiecień w gliwickich gabinetach terapeutyczno-rehabilitacyjnych MARGA (ul. Hoblera 10). Zapisy są prowadzone pod nr. tel. 505-098-653, od poniedziałku do piątku w godz. 14.30–19.30. Uwaga! Liczba miejsc jest ograniczona!

Ruszają prace na ul. Słowackiego i Rolników

walec drogowy

4 kwietnia, Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów w Gliwicach wznowi prace remontowe ulicy Rolników i Słowackiego. Na czas robót zmieni się organizacja ruchu. Kierowcy proszeni są o zachowanie ostrożności.

 

 

W poniedziałek, 4 kwietnia, o godz. 7.00, rozpocznie się kolejny etap kompleksowego remontu ul. Rolników. Podczas prowadzonych prac będzie obowiązywał wahadłowy ruch dwukierunkowy, sterowany sygnalizacją świetlną. Prace będą się posuwać w kierunku ul. Knurowskiej i zakończą się najprawdopodobniej w III lub IV kwartale roku.  

Również 4 kwietnia ruszą prace na ul. Słowackiego. Na odcinku dwupasowym (na którym obowiązuje ruch jednokierunkowy czyli od skrzyżowania ul. Z. Starego i Kosów do ul. Daszyńskiego) remontowany będzie lewy pas jezdni dwupasowej. Ruch będzie odbywał się prawym pasem. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem prace zakończą się pod koniec kwietnia. Będzie to ostatni etap robót na ul. Słowackiego – remont prawego odcinka jezdni został już zrealizowany. (mf)

 

Wszechnica PAU – komputery kwantowe

baner Wszechnicy PAU

Wykłady Wszechnicy Naukowo-Kulturalnej prowadzone przez Polską Akademię Umiejętności w Willi Caro cieszą się niesłabnącą popularnością zarówno wśród młodzieży szkół średnich, młodzieży akademickiej, jak i dorosłych odbiorców. Przybliżając najnowsze osiągnięcia nauki, a także problemy kultury, stanowią okazję do spotkania z najwybitniejszymi polskimi uczonymi. 31 marca gościem Wszechnicy będzie matematyk i informatyk, dr hab. Zbigniew Puchała z Instytutu Informatyki Teoretycznej Stosowanej PAN w Gliwicach.

Wykładowca jest współautorem ponad 60 prac naukowych związanych z teorią informacji kwantowej oraz obliczeniami kwantowymi, które opracowuje z naukowcami z całego świata. Był zapraszany do przedstawienia swoich wyników m.in. do Singapuru, Barcelony, Paryża i Kanady. Swoje wystąpienie w Willi Caro poświęci awangardowej dyscyplinie, jaką są komputery kwantowe – przyszłość informatyki, zbliżona teoretycznie do fizyki kwantowej. Słuchacze mogą liczyć na przedstawienie tego skomplikowanego zagadnienia w możliwie najbardziej przystępny sposób!

Początek – godz. 16.00. Wstęp wolny.

Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością

osoba na wózku inwalidzkim

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ogłosił drugi nabór wniosków w ramach III Modułu programu „Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością”. Do składania wniosków na zadanie związane z zapewnieniem rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz miejsc pobytu dla Beneficjentów programu uprawnione są organizacje pozarządowe.

Wnioski przyjmowane są w PFRON na skrzynkę: pomoc_Ukrainie@pfron.org.pl w trybie ciągłym. Finansowaniem mogą być objęte zadania rozpoczęte od 24 lutego 2022 roku.

Szczegółowe informacje dot. drugiego naboru wniosków w zakresie Modułu III ww. programu zamieszczono w komunikacie.

Kobiety w obiektywie Elżbiety Dzikowskiej

plakat wystawy

Przy ul. Sienkiewicza, w sąsiedztwie parku Chopina w Gliwicach, od 31 marca do 24 kwietnia będzie można oglądać niezwykła wystawę fotograficzną „Różne oblicza piękna”. Inspirujące fotografie wykonała znana podróżniczka – Elżbieta Dzikowska. Miasto Gliwice zaprasza!

Elżbieta Dzikowska przemierzyła kawał świata, realizując przy tym z Tonym Halikiem kilkaset filmów dokumentalnych. Teraz okazję do spotkania z różnorodnością i bogactwem różnych kultur mamy w Gliwicach. Plenerowa wystawa będzie eksponowana na płocie przy ul. Sienkiewicza. Warto zajrzeć podczas wiosennego spaceru!

Jestem kobietą, nic więc dziwnego, że podczas moich, już kilkudziesięcioletnich podróży po świecie ta problematyka zwróciła moją uwagę. Zwłaszcza dzięki fotografii, która pokazuje lepiej niż słowo jak odmienne są pojęcia piękna na różnych kontynentach, w różnych krajach, w różnych cywilizacjach i klimatach. Starałam się to udokumentować. To nie jest moje  tylko spostrzeżenie, ale potwierdzam, że kobiety pragną się podobać. Nie tylko mężczyznom, ale także innym kobietom, a przede wszystkim samym sobie. Ładny wygląd  sprzyja dobremu samopoczuciu. Więc  kobiety od wieków  się stroją, wymyślają coraz to nowe fryzury, noszą biżuterię, malują się, tatuują, zależnie od swoich wzorców kulturowych. W etiopskim plemieniu Mursi wkładają sobie w przedziurawioną dolną wargę gliniany krążek, w birmańskim plemieniu Padang zakładają na szyję obręcze, w wielu krajach popularne są tatuaże, a nawet skaryfikacje. To wysoka cena piękna. Na szczęście, bardziej popularne jest przydawanie sobie urody dzięki biżuterii, która bywa  dziełem sztuki ale i amuletem chroniącym przed różnymi dopustami. To, co robią kobiety, żeby się podobać, jest zatem bardzo ważnym  przejawem kultury i tradycji, która – o dziwo! – bywa podobna mimo wielkiej niekiedy odległości. Zapraszam serdecznie mieszkańców Gliwic do obejrzenia mojej wystawy – mówi Elżbieta Dzikowska.

Nowelizacja ustawy pomocowej

banner z napisem Ważne

Po podpisaniu przez Prezydenta RP ustaw dotyczących pomocy uchodźcom z Ukrainy, wsparciem zostali objęci wszyscy uchodźcy z ogarniętego wojną kraju. Nie jest konieczne, żeby trafili do Polski bezpośrednio z Ukrainy.

Najważniejsza zmiana polega na tym, że z tzw. specustawy o pomocy Ukrainie mogą korzystać uchodźcy, którzy 24 lutego lub później trafili do Polski – niekoniecznie przekraczając granicę polsko-ukraińską, możliwy jest też np. wjazd ze Słowacji. Przepisy działają z mocą wsteczną od 24 lutego br.

W praktyce oznacza to, że dla wszystkich uchodźców z Ukrainy jest aktualnie dostępna specjalna procedura nadawania numeru PESEL. Obywatele Ukrainy mogą też korzystać ze świadczeń pomocowych (np. jednorazowego zasiłku 300 zł), a osoby, które goszczą ich w swoich domach, ubiegać się refinansowanie zakwaterowania i wyżywienia w wysokości 40 zł dziennie.

Zbieramy dary w Arenie

zbióka w magazynie Areny Gliwice

Trwa Miejska Zbiórka Darów dla Ukraińców w Arenie Gliwice (ul. Akademicka 50, wejście E). Punkt jest otwarty w dni robocze między godz. 10.00 a 20.00 i w weekendy od godz. 12.00 do 18.00.

Najbardziej potrzebna jest żywność, ale zbierane są też inne, niezbędne rzeczy. Obecnie możecie przynosić do Areny:

  • gotowe dania obiadowe;
  • makarony i kasze;
  • cukier;
  • konserwy;
  • papier toaletowy, dezodoranty;
  • żele do mycia i szampony.

Zebrane dary są przekazywane osobom, które uciekły z Ukrainy przed wojną i przebywają na terenie Gliwic i powiatu gliwickiego.

Darowizny na rzecz uchodźców z Ukrainy – numer rachunku

banner

W związku z licznymi pytaniami przedsiębiorców i mieszkańców miasto Gliwice uruchomiło rachunek bankowy, na który można wpłacać darowizny, które zostaną przeznaczone na wydatki związane z przybywającymi do Gliwic uchodźcami z Ukrainy.

Darowizny można wpłacać na następujący rachunek:

  • Numer rachunku: 49 1160 2202 0000 0005 1968 7704
  • Odbiorca: Gliwice – miasto na prawach powiatu, ul. Zwycięstwa 21, 44-100 Gliwice
  • Tytuł przelewu: Darowizna

Dla osób dokonujących wpłat z zagranicy:

  • Numer rachunku: IBAN: PL49 1160 2202 0000 0005 1968 7704 
  • Numer BIC (Swift): BIGBPLPW

Uwaga kierowcy, prace serwisowe w tunelu

Tunel DTŚ

Dziś około godz. 22.30 rozpoczną się prace serwisowe w tunelu w ciągu Drogowej Trasy Średnicowej. Tunel będzie zamknięty do 31 marca do godz. 4.00.

Prace serwisowe w tunelu DTŚ prowadzone są cyklicznie i są konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa kierowców. Sprawdzana jest poprawność działania urządzeń i zarządzających tunelem systemów, m.in. zarządzania zaporami drogowymi, monitoringu i wentylacji.

W ciągu doby tunelem przejeżdża około 30 tys. pojazdów. Objazd wytyczono ulicami: Częstochowską, Jagiellońską, Bohaterów Getta Warszawskiego i Stanisława Byliny. (mf)