Aktualności | 100-lecie harcerstwa na ziemi gliwickiej

100-lecie harcerstwa na ziemi gliwickiej

100-lecie harcerstwa na ziemi gliwickiej

Opublikowane: 07.09.2020 / Sekcja: Kultura 

W 2020 roku obchodzimy pełne 100 lat harcerstwa na ziemi gliwickiej! Zarówno dokładnie wiek temu, jak i teraz, harcerze wychodzą w świat i działają na rzecz społeczeństwa.

Historia harcerstwa na ziemi gliwickiej rozpoczęła się w 1920 r., kiedy to ziemia gliwicka nie znajdowała się jeszcze na terenie Polski. 4 kwietnia w Wójtowej Wsi, trzej młodzi młodzi ludzie: Jan Bek, Adam Rusin i Jan Grzbiela, założyli pierwszą drużynę harcerską na ziemi gliwickiej. W ciągu kilku następnych miesięcy w ślad za nimi powstały kolejne drużyny, m.in w Sośnicy i Przyszowicach. Od samego początku środowisko harcerskie ziemi gliwickiej starało się walczyć o polskość na tych ziemiach, biorąc m.in liczny udział w III Powstaniu Śląskim oraz organizując pomoc podczas głosowania w plebiscycie na przyłączenie ziemi śląskiej do Polski. Pomimo że Gliwice znalazły się ostatecznie ponownie na terenach niemieckich, harcerstwo tutaj nie przestało się rozwijać. Pod koniec 1933 r. liczyło już ponad 100 osób, a jego członkowie brali udział  w międzynarodowych zlotach skautowych. W 1939 r. działalność harcerska została całkowicie zlikwidowana i odrodziła się dopiero wraz z końcem wojny w 1945 r. Niestety nie na długo. Mimo początkowego szybkiego rozwoju, podczas kolejnych lat nasilały się represje ze strony komunistycznej władzy, która starała się kontrolować treści przekazywane przez instruktorów. W 1950 r. całkowicie rozwiązano organizację harcerską ZHP. Jednak dzięki uporowi instruktorów harcerskich (w tym gliwickich), już 7 lat później udało się wznowić działanie drużyn. W 1968 r. hufiec gliwicki otrzymał swojego oficjalnego patrona – gen. Jana Henryka Dąbrowskiego. W tym samym roku stanął też pierwszy murowany budynek w Łączy – ośrodek, w którym harcerze obozowali przez wiele lat.

Członkowie gliwickiego hufca podejmowali różne działania, których celem było odzyskanie niepodległości. W trakcie stanu wojennego wielu z nich zaangażowało się w działanie opozycyjne Solidarności, a w trakcie pielgrzymek Jana Pawła II – w białą służbę. Także po uzyskaniu niepodległości harcerze nie porzucili służby. Byli zaangażowani w pomoc dla ofiar powodzi w 1997 r. Obecnie hufiec liczy ponad 700 osób i działa w nim ponad 30 gromad zuchowych i drużyn harcerskich.

Z okazji 100-lecia harcerstwa na ziemi gliwickiej zaplanowano 8 wydarzeń, w tym m.in. Ognisko Pokoleń w Łączy oraz uroczystą galę. Wraz z rozwojem epidemii przestały się odbywać zbiórki i wyjazdy harcerskie.

Nie znaczy to jednak, że harcerze pozostali bierni. W trakcie pandemii koronawirusa około 40 osób na stałe pełniło służbę, donosząc obiady seniorom, robiąc im zakupy czy wyprowadzając psy. Dodatkowo osoby niepełnoletnie, które nie mogły opuszczać domów, pomagały lokalnej społeczności w inny sposób, np. poprzez szycie maseczek. Nasi harcerze udzielali również korepetycji online oraz wspomogli PCK przy rozładunku żywności dla najbardziej potrzebujących. Jestem bardzo dumna z osób, które pomagały i uczestniczyły w tych akcjach. Pomimo trudnej sytuacji, znaleźli w sobie energię i chęć niesienia pomocy innym – mówi phm. Weronika Maciak, komendantka Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej.

W te wakacje odbyły się obozy harcerskie w odbudowanym Ośrodku Harcerskim Łącza. Harcerze mogli się cieszyć pięknym otoczeniem natury zgodnie z zachowaniem wytycznych sanitarnych.

Przygotowanie Ośrodka Harcerskiego i dostosowanie się do wymagań GiS-u podczas obozów wymagało włożenia ogromnej ilości pracy ze strony naszych instruktorów. Zarówno kadra, jak i wychowawcy musieli dołożyć wszelkich starań, aby obozy były bezpieczne. Drużyny, które nie mogły pojechać na obóz, organizowały zbiórki w trakcie wakacji. Mam jednak nadzieję, że w przyszłym roku każdy harcerz będzie mógł spędzić Harcerską Akcję Letnią w gronie rówieśników – mówi Weronika Maciak.

Wraz ze zmniejszaniem obostrzeń związanych z koronawirusem harcerze Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej planują powrót do bezpośredniej działalności, czyli organizowania zbiórek i wyjazdów. Nowy rok harcerski 2020/2021 rozpocznie się w nieco innej niż dotychczas formie. 11–12 września odbędzie się Zlot z okazji 100-lecia harcerstwa na ziemi gliwickiej. 11 września o godzinie 18.30 rozpocznie się ceremonia otwarcia Zlotu, która transmitowana będzie on-line, podobnie jak koncert zespołu Wbrew Pozorom, który rozpocznie się 12 września również o godz. 18.30. Transmisja odbywać się będzie na fanpage'u Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej. W sobotę 12 września w Gliwicach odbędzie się wspomniany zlot zuchów i harcerzy, którzy przybierze formę bezkontaktowej gry terenowej. Głównym Partnerem Zlotu z okazji 100-lecia harcerstwa na ziemi gliwickiej jest Miasto Gliwice.

Obchody 100-lecia harcerstwa na ziemi gliwickiej objęte są patronatem honorowym prezydenta Gliwic Adama Neumanna. (ZHP)

grupa harcerzy idzie leśną drogą duże zdjęcie zbiorowe na polanie