Chopin stanie przed Palmiarnią

Dodano: 26.05.2021 / Sekcja:
odlew głowy Chopina fot. D. Nita-Garbiec / UM Gliwice

Odlew głowy Fryderyka Chopina wykonany przez Gliwickie Zakłady Urządzeń Technicznych ozdobi wejście do Palmiarni w parku Chopina w Gliwicach. 30 maja w gliwickich tropikach zabrzmi muzyka Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego. Miasto Gliwice zaprasza na Dobry wieczór z Fryderykiem!

Park im. Fryderyka Chopina w Gliwicach zyska kolejny akcent nawiązujący do osoby jego patrona. Odlew głowy Fryderyka Chopina został wykonany w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych przy okazji wykonania pomnika Fryderyka Chopina dla japońskiego miasta Hamamatsu, słynącego z produkcji fortepianów marek Kawai i Yamaha. Była to replika słynnego pomnika Chopina z warszawskich Łazienek i niejedyny Chopin z Gliwic. Warto wiedzieć, że GZUT odlał już najwyższy pomnik Fryderyka Chopina na świecie, który znajduje się w Szanghaju.

Gliwickie Zakłady Urządzeń Technicznych przez niektórych są nazywane fabryką pomników. Największy z nich miał ponad 600 m kw. powierzchni i ważył ponad 70 ton.

To w Gliwicach powstały najważniejsze dzieła sztuki rzeźbiarskiej, które oglądać możemy w wielu miejscach w Polsce i na świecie, m.in.: Pomnik Powstań Śląskich w Katowicach, Nike w Warszawie, Grunwaldzki w Krakowie, Drzewa Pawiackiego w Warszawie, F. Chopina w Szanghaju i wiele innych. Pracowali tu najwybitniejsi artyści rzeźbiarze, m.in.: Gustaw Zemła, Marian Konieczny, Krzysztof Nitsch, Andrzej Pityński – mówi Tomasz Beler, pomysłodawca i organizator Dobrego wieczoru z Fryderykiem.

Solistą „Dobrego wieczoru z Fryderykiem” będzie Tymoteusz Bies. Pianista jest artystą rezydentem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach w sezonie 2020/2021 i najlepszym absolwentem Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w 2019 roku. Ma na koncie laury w konkursach, występy z wieloma orkiestrami, udział w kursach mistrzowskich i nagrania płytowe.

Słowo wprowadzające do koncertu wygłosi Jan Popis, muzykolog i krytyk muzyczny. W programie występu są mazurki F. Chopina oraz I.J. Paderewskiego, a także Preludium h-moll op. 28 nr 6 Chopina i Preludium h-moll op. 1 nr 1 K. Szymanowskiego. Wisienką na koncertowym torcie będzie II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Chopina. Przy wykonaniu tego utworu Biesowi będzie akompaniować Kwintet Gliwickiej Orkiestry Kameralnej.

Koncert będzie transmitowany na telebimie na Rynku.

Tymoteusz Bies
Tymoteusz Bies (fot. Barczyk)