Co nowego w Muzeum?

Uaktualniono: 04.02.2019 / Sekcja: / drukuj / pdf
obraz Chełmońskiego „Kozak”, J. Chełmoński

Sztuka i historia będą królować w Muzeum w Gliwicach. W lutym zostaną otwarte nowy wystawy, a do sprzedaży trafią dwie książki na temat naszego miasta.

14 lutego Czytelnia Sztuki (Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a) uruchamia wystawę „Portret wewnętrzny” Wojciecha Prażmowskiego. Będzie to wyjątkowe spotkanie z jednym z najważniejszym polskich twórców tak zwanej fotografii kreacyjnej. Prace artysty będzie można oglądać do 21 kwietnia.

Zaledwie dzień później, 15 lutego, w Willi Caro zostanie otwarta wystawa „Kresy w malarstwie polskim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie”. Litwa, Wołyń, Polesie – kresowy świat powróci na płótnach wybitnych polskich malarzy. Muzeum w Gliwicach zaprezentuje dzieła między innymi Józefa Chełmońskiego, Leona Wyczółkowskiego czy Juliana Fałata. Ekspozycja będzie czynna do 23 czerwca.

W lutym będą miały swoje premiery także dwa nowe wydawnictwa Muzeum w Gliwicach. Pasjonaci historii poznają „Dzieje Kanału Kłodnickiego i Gliwickiego” autorstwa Przemysława Nadolskiego i los „Odrzuconych przez społeczeństwo” w książce poświęconej zmarłym pochowanym na cmentarzu w rejonie dzisiejszej ul. Dworcowej.

W 80-lecie wybuchu II wojny światowej Muzeum w Gliwicach zaprasza na cykl wykładów na temat tego wielkiego konfliktu zbrojnego. W centrum zainteresowań Michała Miwy-Młota będą dzieje Polski i Polaków. Na spotkaniach będzie mowa między innymi o kampanii wrześniowej, rzezi wołyńskiej czy powstaniu warszawskim. Pierwszy wykład odbędzie się w marcu.

Na marzec zaplanowano także rozpoczęcie nowego cyklu warsztatów „Na szlaku sztuki”. Dzieci i dorośli poznają techniki artystyczne, z których korzystali artyści od antyku do współczesności. Rysowanie węglem, sztuka światłocienia czy układanie mozaiki – na zajęciach będzie się działo! Szczegółowe informacje o planach Muzeum są dostępne na stronie muzeum.gliwice.pl. (mm)

fotografia Prażmowskiego
„Portret wewnętrzny”, W. Prażmowski