Czar śląskich kin

Dodano: 27.11.2020 / Sekcja:
okładka książki na tle kina Amok

Górnośląskie kina, ich właściciele i rola, jaką film odegrał w społeczeństwie prowincji górnośląskiej – o tym Urszula Biel pisze w swojej nowej książce. Kierownik kina Amok zabiera czytelników w podróż do dwudziestolecia międzywojennego.

Prowincja górnośląska to ta część regionu, która po I wojnie światowej przypadła Niemcom. W jej granicach znalazły się Katowice, Opole, a także Gliwice. Urszula Biel ustaliła w swojej książce topografię kin i jakie filmy były w nich pokazywane. Opierając się na szerokich kwerendach archiwalnych, znalazła także odpowiedź, kto w nich pracował i jak kinematografia oraz branża filmowa reagowały na rodzącą się ideologię nazistowską. Dla mieszkańców tej peryferyjnej dzielnicy Niemiec kina okazały się oknem na świat. Po stu latach możemy przez nie spojrzeć na ówczesną rzeczywistość dzięki książce „Kultura filmowa prowincji górnośląskiej. Kina, właściciele, widzowie”.

W tamtych czasach kontakt z filmem zaczynał się od zakupu biletu do najbliższego kina. Nieliczne z nich przetrwały do dziś, ale nawet jeśli już ich nie ma, pozostają w naszej pamięci. Rzadko jednak – oprócz nazwy – potrafimy powiedzieć o nich cokolwiek więcej poza naszymi lub rodzinnymi wspomnieniami. Ufam, że ta książka pozwoli wypełnić tę lukę – mówi Urszula Biel, autorka książki.

Dr Urszula Biel jest filmoznawczynią, kierownikiem kina studyjnego Amok w Gliwicach i autorką dwóch książek na temat historii kina na Górnym Śląsku. Dwukrotnie uhonorowana nagrodami Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (w kategoriach „Kino” w 2012 roku i „Edukacja filmowa” w 2017 roku), laureatka nagrody prezydenta Gliwic w dziedzinie kultury (1999). Od 2016 roku jest prezeską Śląskiego Towarzystwa Filmowego.

Książkę można kupić TUTAJ. Po złagodzeniu obostrzeń związanych z epidemią trafi także do sprzedaży w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (ul. Dolnych Wałów 3).

Urszual Biel odbiera nagrodę
Urszula Biel podczas gali Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej z nagrodą za działania edukacyjne, 2017 rok (fot. materiały organizatora)