Gliwice będą na tapecie

Dodano: 28.12.2020 / Sekcja:
grafika – kolaż zdjęć i tytułów zajęć

Tegoroczne ferie będą wyjątkowe przez pandemię koronawirusa, jednak Muzeum w Gliwicach nie zapomina o młodych adeptach historii. Motywem przewodnim wirtualnych propozycji na dwa zimowe tygodnie będzie nasze miasto.

Zajęcia będą odbywać się od 7 do 21 stycznia na platformie ZOOM. Wybierać można spośród trzech gliwickich tematów. Miłośnicy historii najnowszej powinni zainteresować się zajęciami „Gliwicka Opozycja 1945–1990”, inspirowanymi książką wydaną przez Muzeum w Gliwicach oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Drugi blok będzie dotyczył postaci związanej z antykomunistycznym podziemiem. Zajęcia „Gliwicki bohater – Władysław Sulecki” przybliżą uczestnikom postać górnika z kopalni Gliwice, który miał odwagę przeciwstawić się reżimowi. Tablica upamiętniająca Suleckiego znajduje się na terenie dawnej kopalni – w obecnych Nowych Gliwicach.

Trzecią propozycją Muzeum są „Gliwiccy Kresowianie”. Warto pamiętać, że w naszym mieście po II wojnie światowej osiedliło się wielu przybyszów ze Lwowa, Stanisławowa, Drohobycza czy Tarnowa. Także Politechnikę Śląską tworzyli wykładowcy i pracownicy administracji związani wcześniej z Politechniką Lwowską. W ofercie wydawniczej MwG znajduje się kilka ciekawych publikacji na temat gliwickich Kresowian.

Zapisy są prowadzone telefonicznie pod numerem 783-560-006. Szczegóły na temat ferii w Muzeum w Gliwicach można znaleźć na stronie internetowej muzeum.gliwice.pl.