Gliwice ich zainspirowały

Dodano: 05.11.2021 / Sekcja:
grupowe zdjęcie nagrodzonych w towarzystwie prezydenta Neumanna i prezes Zawiszy-Kubickiej Nagrodzeni artyści w towarzystwie prezydenta Neumanna i prezes Zawiszy-Kubickiej, 4 listopada, Centrum 3.0 (fot. D. Nita-Garbiec / UM Gliwice)

Artyści, którzy wzięli udział w XII Międzynarodowym Plenerze Malarskim „Moje Miasto”, zaprezentowali bardzo oryginalne spojrzenie na Gliwice. W tegorocznej edycji imprezy przyznano sześć nagród za najciekawsze obrazy.

Wernisaż wystawy poplenerowej odbył się w czwartek 4 listopada w Centrum 3.0 – Gliwickim Ośrodku Działań Społecznych przy ul. Studziennej 6. Wziął w nim udział prezydent Gliwic Adam Neumann, który przyznał własną nagrodę Małgorzacie Skrzypczyk za „Widok na Palmiarnię”. Nagroda prezesa Związku Polskich Artystów Plastyków trafiła do Marty Zajączyńskiej-Kowalskiej za dyptyk „Art.-Studio – czas oczekiwania”. Prezes Okręgu Gliwicko-Zabrzańskiego ZPAP-u, Anna Zawisza-Kubicka, nagrodziła „Wrzesień, Gliwice w parku” Ewy Zajler-Płatek. Rektor Politechniki Śląskiej przyznał nagrodę za obraz „W ulicznym zgiełku” Irenie Komplikowicz-Szczepaniak. Anatol Martyniuk, malarz z Ukrainy, został nagrodzony przez prezesa Technoparku Gliwice za „Widok z okna na główną arterię”. Firma Siatex przyznała nagrodę za płótno „Czerwona Chemia” Marii Bereźnickiej-Przyłęckiej.

Wszystkie sześć nagrodzonych obrazów zostało wykonanych techniką akrylową. Te i inne prace stworzone podczas XII Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „Moje Miasto” są prezentowane w Centrum 3.0 przy ul. Studziennej 6 do 5 grudnia. Dwa obrazy, „Wrzesień, Gliwice, na ulicy” Ewy Zajler-Płatek i olej na płótnie „Wędrówka przez Kaczyniec” Gochy Chkhaidze, zostały przekazane do zbiorów sztuki współczesnej Muzeum w Gliwicach.

Gliwice goszczą artystów podczas Plenerów Malarskich „Moje Miasto” już od lat. Do naszego miasta przyjeżdżają artyści z kraju i zagranicy. W tym roku między 13 a 22 września ze sztalugami w przestrzeni Gliwic można było spotkać między innymi twórców z Armenii, Białorusi, Gruzji i Litwy.

XII Międzynarodowy Plener Malarski „Moje Miasto” został zorganizowany przez Okręg Gliwicko-Zabrzański ZPAP-u przy finansowym wsparciu z budżetu Miasta Gliwice. Wydarzeniu patronował prezydent Gliwic Adam Neumann.

prezydent Neumann i prezes Zawisza-Kubicka podczas wernisażu oglądają prace
fot. D. Nita-Garbiec / UM Gliwice
prezydent Neumann wręcza nagrodę
fot. D. Nita-Garbiec / UM Gliwice
prezydent Neumann i prezes Zawisza-Kubicka podczas wernisażu oglądają prace
prezydent Neumann wręcza nagrodę