Ludzie kultury nagrodzeni

Uaktualniono: 07.10.2019 / Sekcja: / pdf
wszyscy nagrodzeni na scenie fot. UM Gliwice

Plastyczka Marta Zajączyńska-Kowalska, rockowy zespół Wiewiórka na Drzewie, kierowniczka impresariatu teatralnego Jolanta Szymura i dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach i Muzeum w Gliwicach Grzegorz Krawczyk otrzymali nagrody Prezydenta Miasta Gliwice w dziedzinie kultury. To dzięki nim w Gliwicach jest w czym wybierać!

Uroczysta gala odbyła się 4 października w TM-ie w Gliwicach. Wszyscy nagrodzeni zostali wyróżnieni za całokształt działalności. Była to XXVI edycja konkursu.

W imieniu samorządu nagrody wręczył ludziom kultury zastępca prezydenta Gliwic Adam Neumann.

Na scenie wystąpiła świetna harfistka Christina Pluhar z zespołem L`Arpeggiata. To była muzyczna podróż nad Morze Śródziemne – do Portugalii, Turcji i Hiszpanii. Koncert został zorganizowany w ramach XII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej Improwizowanej All’Improvviso. (mm)

Kategoria „Twórczość artystyczna”

Marta Zajączyńska-Kowalska

Artystka plastyczka. Ukończyła kilka kierunków studiów – architekturę na Politechnice Śląskiej, a potem malarstwo i rysunek oraz malarstwo i multimedia. Zajmuje się sztuką już od czterdziestu lat. Nie ma dziedziny, w której nie spróbowałaby swoich sił. Tworzy obrazy, rysunki, grafiki, fotografię, ceramikę, tkaniny, papier czerpany, a nawet poskramia wiklinę. Od lat prowadzi galerię SMS – Salon Młodej Sztuki przy ul. Kaczyniec w Gliwicach. Współorganizuje także festiwal artystyczny Kaczyniec Kulturalnie.

Wiewiórka na Drzewie

Chłopaki z Wiewiórki na Drzewie mają superpozytywną energię! Gliwiczanie kojarzą ich z finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i imprezy charytatywnej Hałas Miasta. Grają wybuchową mieszankę rocka, reggae i ska. Publiczność za nimi szaleje, przez jedenaście lat na scenie zagrali ponad trzysta koncertów. Zgarnęli też kilka nagród i nagrali dwie płyty studyjne. Prace nad następnym krążkiem są w toku.

Kategoria „Upowszechnianie kultury”

Jolanta Szymura

Od dwudziestu siedmiu lat kieruje impresariatem gliwickiego teatru. Ma głowę pełną pomysłów. To ona przygotowywała jeden z najstarszych przeglądów teatralnych w Polsce – Gliwickie Spotkania Teatralne. Spektakle, koncerty, recitale – Jolanta Szymura potrafi zorganizować wszystko. Do swoich największych osiągnięć zawodowych zalicza koncert Cesarii Evory, pieśniarki z Republiki Zielonego Przylądka. Obecnie odpowiada między innymi za przygotowanie dużych miejskich imprez, takich jak Noc Kupały czy Sylwester.

Grzegorz Krawczyk

Dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach i Muzeum w Gliwicach. To on odpowiada za kompletne przeobrażenie gliwickiego teatru. Tworzy także bogaty program miejskiego muzeum. Jest wszechstronnym menedżerem kultury. Zanim przejął stery w TM-ie, kierował stroną administracyjną Gliwickiego Teatru Muzycznego. Wcześniej współtworzył teatry w Bielsku-Białej, Supraślu i Warszawie. W Gliwicach postawił na teatr miejski z bardzo różnorodnym programem i mocnym zespołem aktorskim. Przy Nowym Świecie grane są dramaty, spektakle muzyczne i farsy. W tym roku przedstawienie „Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach” zdobyło kilka nagród w prestiżowym 25. Ogólnopolskim Konkursie na wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Grzegorz Krawczyk rozwija program spektakli dla dzieci. Napisał sztukę „Chłopiec z Gliwic”, nawiązującą do historii miasta. Powołał też prężnie działający Dział Edukacji Teatralnej. Najważniejsza jest dla niego publiczność. W Muzeum w Gliwicach był zaangażowany w uruchomienie Domu Pamięci Żydów Górnośląskich i Czytelni Sztuki. Czuwa także nad działalnością wydawniczą gliwickiego muzeum.

Marta Zajączyńska-Kowalska z wiceprezydentem Adamem Neumannem
Jolanta Szymura odbeira nagrodę od wiceprezydenta
Wiewiórka na Drzewie
koncert All'improvviso
Marta Zajączyńska-Kowalska z wiceprezydentem Adamem Neumannem
Jolanta Szymura odbeira nagrodę od wiceprezydenta
Wiewiórka na Drzewie
koncert All'improvviso