Niech nam żyją harcerze!

Uaktualniono: 10.02.2020 / Sekcja: / pdf
bardzo duża grupa fot. K. Widuch

Stulecie harcerstwa w Gliwicach będziemy świętować z hufcem aż przez dziesięć miesięcy. W programie obchodów jest harcerski festyn nad jeziorem, uroczysta gala w ruinach teatru i wielkie ognisko.

Pierwsza impreza w ramach roku jubileuszowego odbędzie się w tym miesiącu. 22 lutego harcerze i zuchy z Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej wezmą udział grze terenowej z okazji Dnia Myśli Braterskiej. W kwietniu odbędą się aż trzy wydarzenia: konferencja dla instruktorów harcerskich, odsłonięcie tablicy pamiątkowej na pl. Rzeźniczym i uroczysta gala jubileuszowa w ruinach teatru Victoria.

Na 9 maja zaplanowano pełen atrakcji rodzinny festyn w Czechowicach, a na 20 czerwca – wielkie ognisko w Łączy. We wrześniu harcerze tradycyjnie powitają w swoich szeregach nowych członków. Stulecie gliwickiego harcerstwa zakończy się 11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości.

Gliwickie harcerstwo ma długą i piękną tradycję.

4 kwietnia 1920 roku we Wójtowej Wsi, Antoni Powiecka, Jan Grzbiela i Jan Bek założyli pierwszą drużynę harcerską w Gliwicach – Męską Drużynę im. Tadeusza Kościuszki. Działalność harcerzy była wówczas związana z Polskim Komisariatem Plebiscytowym z siedzibą w Bytomiu oraz Polską Organizacją Wojskową – mówi Katarzyna Moskała z Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej.

Obchody stulecia harcerstwa w Gliwicach są objęte honorowym patronatem prezydenta Gliwic. (mm)

młodzi harcerze na wycieczce
fot. K. Widuch
ognisko w lesie
fot. K. Widuch
młodzi harcerze na wycieczce fot. K. Widuch
ognisko w lesie fot. K. Widuch