Noc stulecia! Tobie Polsko! Stulecie III powstania śląskiego

Dodano: 14.05.2021 / Sekcja:
banner

W maju 2021 roku, a zatem sto lat po zrywie Ślązaków polskiego ducha, dzięki którym znaczny obszar Górnego Śląska stał się częścią odrodzonej Rzeczypospolitej, Noc Muzeów w Gliwicach może mieć tylko jeden temat - Stulecie III powstania śląskiego - Tobie Polsko. Chcemy nie tylko uczcić i upamiętnić powstańców śląskich, szczególnie tych z Gliwic i powiatu gliwickiego, ale też przywołać echa owego pamiętnego roku 1921, kiedy powietrze na Górnym Śląsku drżało nie tylko od wielkich emocji związanych z wynikami plebiscytu, ale też od wystrzałów ścierających się oddziałów śląskich powstańców i niemieckich bojówek.

W przywołaniu gorącej atmosfery tamtych majowych dni pomogą nam grupy rekonstrukcyjne. Harcerska Grupa Historyczna im. kpt. Roberta Oszka zagości na gliwickim Rynku wraz z samochodem pancernym Korfanty, będącym w skali 1:1 repliką samochodu pancernego powstańców skonstruowanego, przez kpt. Roberta Oszka. Z kolei Grupa Rekonstrukcji Historycznej Powstaniec Śląski z Wodzisławia Śląskiego zainscenizuje atak powstańców śląskich na posterunek niemiecki zlokalizowany przy Willi Caro, a po ataku wszyscy ranni znajdą miejsce w wojskowym szpitalu polowym. Emocji nie zabraknie!

Tuż obok samochodu pancernego Korfanty, który zaparkuje przy rzeźbie lwa czuwającego przy Willi Caro rozlokują się żołnierze Jednostki Wojsk Specjalnych AGAT Gliwice - zespół wsparcia im. Roberta Oszka i zespół szturmowy im. Konrada Wawelberga. Przygotowali pokazy broni, a także współczesnego samochodu pancernego, który na pewno spodobałby się powstańcom śląskim. W ogrodzie Willi Caro czekają nas z kolei warsztaty z drukowania metodą linorytu powstańczych ulotek, najmłodsi będą mogli także konstruować i malować kolejne repliki samochodów pancernych na wzór Korfantego, a także obejrzeć wystawę figurek żołnierzyków i modeli pojazdów wojskowych z okresu powstań śląskich ze zbiorów Grzegorza Kamińskiego.

Wszystkich, którym krew zacznie szybciej krążyć w żyłach i chętnie by się do powstańców przyłączyli, zapraszamy do udziału w grze miejskiej, przygotowanej specjalnie z okazji stulecia III powstania śląskiego. Gra miejska odbywać się będzie w śródmieściu Gliwic. Jej uczestnicy będą mieli za zadanie pomóc powstańcom śląskim i przekazać policji plebiscytowej informację o wytropionym przez siebie niemieckim składzie broni. Rozwiązując kolejne zadania poznają przy okazji historyczne miejsca w Gliwicach związane z wydarzeniami III Powstania. Na wszystkich, którym uda się pomyślnie spełnić misję - nie będzie ona tak łatwa, jak mogłoby się wydawać - przygotowaliśmy nagrody w postaci zestawów książek i gadżetów związanych z Gliwicami, Górnym Śląskiem i III powstaniem śląskim. Na zmęczonych bojem i zgłodniałych pomocników powstańców - i nie tylko - czekać będzie w ogrodzie Willi Caro powstańcza grochówka z kotła.

Podczas Nocy Muzeów poznamy bliżej przebieg powstania dzięki przygotowanym specjalnie na tą okazję dwóm wystawom: w Rynku 100-lecie plebiscytu i trzeciego powstania śląskiego, na ogrodzeniu Willi Caro Robert Oszek Żołnierz Niepodległej, a także okolicznościowej gazecie Powstańczej Jednodniówce, liczącej aż 12 stron! Znajdziecie w niej teksty historyków o ważnych dla przebiegu powstań w naszym mieście postaci, takich jak Stanisław Mastalerz, Wincenty Mięsok czy Feliks Konopka, ciekawostki dotyczące przebiegu  powstania w Gliwicach, a także przedruki oryginalnych tekstów z maja i czerwca 1921 roku, fragmenty ukazujących się w prasie artykułów i odezwy Wojciecha Korfantego, dyktatora III powstania. Cześć i chwała powstańcom śląskim! Uczcijmy ich Nocą Stulecia! (materiały organizatora)

15 maja 2021, Muzeum w Gliwicach, od godz. 17.00