Porcelana Rosenthal – wernisaż online

Dodano: 12.06.2020 / Sekcja: / pdf
zestaw do herbaty Bjoern Winbald, zestaw z serii Asimmetria, Rosenthal Studio Line, zbiory Muz. w Gliwicach, fot. M. Głowaczewski

Muzeum w Gliwicach ma szczęście do darczyńców. Kilkakrotnie w historii instytucji do jej zbiorów przekazane zostały cenne zabytki.

Całkiem niedawno, bo w latach 2017–2019 nasze Muzeum otrzymało wspaniały dar – 400 sztuk wyrobów porcelanowych słynnej wytwórni Rosenthal. Darczyńcą jest pan Wolfgang Domogalla - kolekcjoner urodzony w 1940 r. w ówczesnym Gleiwitz, obecnych Gliwicach, w domu nieopodal siedziby Muzeum – Willi Caro, od prawie 50 lat mieszkający w Niemczech.

W swoich wspomnieniach pisze: „Urodziłem się w Gliwicach i czuję się gliwiczaninem. W Polsce przeżyłem 25 bardzo ważnych lat mojego życia – dzieciństwo i wczesną młodość. Myślę, że ten dar dla Muzeum w Gliwicach może być okazją do podziękowania za wszystko, co od tego kraju cennego otrzymałem”.

W sobotę, 13 czerwca 2020 o godzinie 17.00 odbędzie się w formie on-line otwarcie wystawy w Willi Caro, której kuratorkami są Anna Kwiecień i Patrycja Gwoździewicz z Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego Muzeum w Gliwicach. Wystawę – z zachowaniem zasad obowiązujących w stanie epidemii – zwiedzać będzie można od niedzieli, 14 czerwca. Wernisaż on-line dostępny będzie na muzealnym kanale w serwisie You Tube! (MwG)

 

wazon
Tapio Witkkala, Rut Bryk, wazon Polygon, zbiory Muzeum w Gliwicach, fot. M Głowaczewski
wazon biało-biebieski
Bjoern Wiinblad, wazon Rosenthal Studio Line, Zbiory Muz. w Gliwicach, fot. M. Głowaczewski
filiżanka
Jean-Claude de Crousaz, Filiżanka nr 30, Rosenthal Studio Line; Zbiory Muzeum w Gliwicach; fot. M. Głowaczewski
filiżanka żółto-niebieska
Filiżanka nr 25, Rosenthal Studio Line; Zbiory Muzeum w Gliwicach; fot. M. Głowaczewski
wazon Tapio Witkkala, Rut Bryk, wazon Polygon, zbiory Muzeum w Gliwicach, fot. M Głowaczewski
wazon biało-biebieski Bjoern Wiinblad, wazon Rosenthal Studio Line, Zbiory Muz. w Gliwicach, fot. M. Głowaczewski
filiżanka Jean-Claude de Crousaz, Filiżanka nr 30, Rosenthal Studio Line; Zbiory Muzeum w Gliwicach; fot. M. Głowaczewski
filiżanka żółto-niebieska Filiżanka nr 25, Rosenthal Studio Line; Zbiory Muzeum w Gliwicach; fot. M. Głowaczewski