Przeczytałeś? Obejrzałeś? Przesłuchałeś? Podziel się kulturalnie z innymi :)

Uaktualniono: 13.05.2019 / Sekcja: / drukuj / pdf
skup kultury

fot. E. Mielnik

Największy w regionie kiermasz kulturalny czyli gliwicki VI Skup Kultury już 23 czerwca. Będzie na nim można kupić książki, winyle, filmy na DVD i rękodzieło po wskazanej przez siebie cenie.  Zbiórka książek, płyt, komiksów, gier i rękodzieła trwa do 16 czerwca.

Do tej fantastycznej akcji może dołączyć każdy  - ofiarowując książki, płyty, filmy itp. Można je przynosić m.in. do filii Miejskiej Biblioteki Publicznej, Gliwickiego Centrum Organizacji Pozarządowych, restauracji i sklepów. Mapa z zaznaczonymi punktami uczestniczącymi w zbiórce jest dostępna na stronie internetowej mapa.calanaprzod.org. Można też tworzyć punkty zbiórki w swoim miejscu pracy, szkole czy zaprzyjaźnionym lokalu. 

Finał Skupu Kultury odbędzie się tradycyjnie na Rynku. Warto być hojnym, ponieważ cały dochód z akcji trafi do niepełnosprawnych podopiecznych Stowarzyszenia Cała Naprzód. Wyniki finansowe pięciu poprzednich Skupów Kultury pokazują, że gliwiczanie rozumieją ideę pomagania przez kupowanie – każdego roku udaje się zebrać więcej pieniędzy, w 2018 roku było to rekordowe 16 295,60 zł.

Obecnie trwa nabór wolontariuszy. Szczegóły można znaleźć TUTAJ.

Akcja jest organizowana przez Stowarzyszenie Cała Naprzód, kilkukrotnie wyróżnione w konkursie Liderzy Społeczni Gliwic. Cały projekt jest dofinansowany z miejskiego budżetu.

Skup Kultury to nie wszystko – przeczytane (albo nieprzeczytane!) książki można też przekazać na Wielką Zbiórkę Książek organizowaną przez Fundację Zaczytani.org. W księgarni Tak Czytam przy ul. Zwycięstwa przyjmowane są książki w dobrym stanie, wydane po 2000 roku. Kompletowany w całej Polsce księgozbiór posłuży do utworzenia blisko 100 bibliotek dla potrzebujących: w szpitalach, hospicjach, domach dziecka, domach pomocy, świetlicach wiejskich i środowiskowych i centrach aktywności lokalnej. Więcej o akcji można przeczytać TUTAJ. (mm)