Shakespeare w ruinach

Uaktualniono: 17.05.2019 / Sekcja: / drukuj / pdf
Łukasz Kucharzewski „Miasto we krwi”, reż. J. Głomb (fot. J. Astaszow)

17 maja na Scenie w Ruinach odbędzie się premiera spektaklu „Miasto we krwi” w reżyserii Jacka Głomba. Przedstawienie według „Kronik królewskich” Williama Shakespeare’a to teatralne wydarzenie sezonu.

Jacek Głomb na co dzień jest dyrektorem Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, ale dobrze zna także gliwicką Scenę w Ruinach. Podczas kilku edycji Gliwickich Spotkań Teatralnych przy al. Przyjaźni 18 wystawił pięć swoich spektakli. W tym roku wraca do magicznych ruin teatru Victoria (obecnie sceny Teatru Miejskiego w Gliwicach) z „Miastem we krwi”.

Scenariusz autorstwa Roberta Urbańskiego powstał na podstawie „Kronik królewskich”, bardzo obszernego dzieła mistrza ze Stratfordu. Na bazie fragmentów „Króla Jana”, trzech części „Henryka VI” i dotąd nieprzetłumaczonej na język polski sceny z dramatu „Sir Thomas More” powstała zupełnie nowa całość. „Miasto we krwi” to z jednej strony wizja ponurej historii, z drugiej obraz mechanizmów władzy, wszystko okraszone sporą dawką emocji w wykonaniu 18-osobowego zespołu aktorskiego.

W przedstawieniu wystąpią między innymi Alina Czyżewska, Edyta Torhan, Mirosława Żak, Przemysław Chojęta i Grzegorz Wojdon. Za muzykę odpowiada zespół Kormorany w składzie: Jacek „Tuńczyk” Fedorowicz, Krzysztof „Konik” Konieczny, Piotr „Blusmen” Jankowski i Marcin Witkowski. Po premierze 17 maja spektakl będzie grany jeszcze 18 i 31 maja oraz 1, 2, 22, 23, 29 i 30 czerwca. (mm)