Solidarni z Białorusią

Dodano: 25.03.2021 / Sekcja:
aktor na scenie, ucharakteryzowany, rozebrany do bielizny i pomazany krwią „Białoruś obrażona”, reż. J.J. Połoński (fot. J. Astaszow / materiały organizatora)

25 marca jest obchodzony Dzień Wolności Białorusi. Z tej okazji Palmiarnia Miejska zostanie oświetlona w biało-czerwonych barwach, a Teatr Miejski w Gliwicach zaprezentuje online mocny spektakl „Białoruś obrażona” Andrieja Kuriejczika w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego.

„Białoruś obrażona” miała swoją premierę w Teatrze Miejskim w Gliwicach w 2020 roku. Przedstawienie powstało jako znak solidarności z białoruskimi ludźmi teatru, zwalnianymi z pracy w Mińsku czy Grodnie. Wiele w tej sztuce nawiązań do rzeczywistości, atmosfery zrewoltowanej ulicy, przemocy i strachu Białorusinów. To gorączkowa kronika wydarzeń, które rozegrały się całkiem niedawno tuż za wschodnią granicą Polski.

W czwartek 25 marca spektakl „Białoruś obrażona” Teatru Miejskiego w Gliwicach można obejrzeć w Internecie – za darmo i bez logowania. Data jest szczególna – Dzień Wolności upamiętnia powstanie niezależnego państwa: Białoruskiej Republiki Ludowej (25 marca 1918 roku). Święto jest obecnie obchodzone przez białoruską opozycję i nieuznawane przez rząd Aleksandra Łukaszenki.

Również 25 marca, około godz. 19.00, Palmiarnia Miejska w Gliwicach zostanie oświetlona w biało-czerwonych barwach.

 

Wersja z rosyjskimi napisami