Teatr Miejski w Gliwicach z konkursową nominacją

Dodano: 09.01.2019 / Sekcja: / drukuj / pdf
Michał Ostrowski

„Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach”, reż. M. Siegoczyński (fot. UM Gliwice)

Spektakl „Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach” w reżyserii Michała Siegoczyńskiego ma szansę na nagrodę w 25. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Ważne wyróżnienia są przyznawane przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Konkurs nagradza najbardziej interesujące poszukiwania artystyczne na polskich scenach teatralnych. Wspiera także polskich współczesnych dramatopisarzy i reżyserów wystawiających ich sztuki. Organizację plebiscytu finansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kanwą sztuki „Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach” autorstwa Michała Siegoczyńskiego są fakty z życia Najmrodzkiego, ekskluzywnego złodzieja, który wymknął się z rąk milicji, bagatela, 29 razy! Najchętniej kradł w Pewexach i na parkingach, włamując się do polonezów. Szczególnie znane były „gliwickie” ucieczki Najmrodzkiego. Złodziej dał nogę z sądu (jego kumple przecięli kraty) oraz więziennego spacerniaka (wykonanym przez kompanów podkopem). Podobno w swojej celi zostawił list, w którym... dziękował naczelnikowi za gościnę. W rolę Najmrodzkiego w sensacyjnym przedstawieniu wciela się Michał Ostrowski. Na scenie towarzyszą mu aktorzy TM-u w Gliwicach.

Premiera spektaklu miała miejsce 30 listopada 2018 roku. Przedstawienie można zobaczyć także w tym miesiącu – jest grane 17, 18, 19 i 20 stycznia. Bilety w cenie 29 (ulgowe) i 34 zł (normalne)  można kupić w kasach Teatru Miejskiego w Gliwicach (ul. Nowy Świat 55–57), kina Amok (ul. Dolnych Wałów 3) i na stronie www.teatr.gliwice.pl. (mm)

Karolina Olga Burek
„Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach”, reż. M. Siegoczyński (fot. UM Gliwice)