Teatralny klasyk

Dodano: 21.05.2021 / Sekcja:
scena ze spektaklu, w centrum Agafia fot. J. Astaszow

Do repertuaru Teatru Miejskiego w Gliwicach wchodzi „Ożenek” Nikołaja Gogola. Premiera spektaklu w reżyserii Pawła Aignera odbędzie się w sobotę 29 maja.

Na dużej scenie przy ul. Nowy Świat 55–57 w głównej roli Agafii Tichonownej publiczność zobaczy Karolinę Olgę Burek. Panna na wydaniu, która szuka kandydata na męża. Ale nie byle jakiego, a takiego, który podniesie jej status społeczny i majątkowy. Wyrachowanie? Tak, ale druga strona nie pozostanie Agafii dłużna.

Całej transakcji towarzyszy armia doradców, którzy wiedzą przecież, co dla Agafii szczęścia najlepsze, choć jakoś własnego szczęścia zbudować nie potrafili… Wzrok wybranki przyciąga wyjątkowo oporny kandydat, Iwan Kuźmicz Podkolesin. Zwleka, wybrzydza, marudzi i coś nieskory jest do zaciągnięcia przed ołtarz w świątecznym kaftanie… – mówi Daniel Arbaczewski z TMG.

Jak skończy się cała ta historia? O tym będzie można przekonać się, wybierając się na „Ożenek” do gliwickiego teatru. Z uwagi na to, że data premiery była kilkukrotnie przesuwana ze względu na pandemię koronawirusa, Teatr Miejski przygotował kilka pokazów przedpremierowych. Przedstawienie będzie można zobaczyć już 22 i 23 maja. Repertuar instytucji jest dostępny na stronie internetowej teatr.gliwice.pl.