Aktualności | W muzycznym tyglu

W muzycznym tyglu

W muzycznym tyglu

Opublikowane: 31.08.2018 / Sekcja: Kultura 

Hasło XI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej Improwizowanej All’improvviso to „Europa wielu kultur i narodów”. W podróż po tradycjach muzycznych Starego Kontynentu wyruszymy już 2 września w towarzystwie między innymi {oh} Orkiestry Historycznej i Maxa Emanuela Cenčića.

Tegoroczny festiwal rozpocznie się od światowej współczesnej prapremiery opery „Gismondo Re di Polonia” Leonarda Vinciego. Włoski kompozytor był jednym z mistrzów szkoły neapolitańskiej. Tytułowy władca z opery „Gismondo Re di Polonia” („Zygmunt, król Polski”) to Zygmunt II August, ostatni z dynastii Jagiellonów. Prawykonanie tej opery nieprzypadkowo zbiega się z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

To monumentalne dzieło ukazuje, jak istotna była pozycja Polski w ówczesnej Europie – mówi Jakub Lubina z Towarzystwa Kulturalnego Fuga.

W spektaklu operowym weźmie udział kilkoro solistów, w tym słynny chorwacki śpiewak Max Emanuel Cenčić. Jako kontratenor mezzosopranowy specjalizuje się w muzyce barokowej, a jego udział w „Gismondo Re di Polonia” gwarantuje, że otwarcie festiwalu będzie na najwyższym artystycznym poziomie. Solistom na scenie będą towarzyszyć muzycy {oh!} Orkiestry Historycznej, znakomici instrumentaliści wykonujący muzykę dawną. Koncert rozpocznie się 2 września o godz. 18.00 w ruinach teatru Victoria (al. Przyjaźni 18).

Na festiwalowej mapie inspiracji poza Polską znajdą się też Niemcy. Z projektem „Bach Stories” wystąpią 23 września Aleksander Dębicz i Marcin Zdunik. W wykonaniu duetu pianistyczno-wiolonczelowego będzie to Bach mocno uwspółcześniony. Kompozycje Mistrza Baroku zabrzmią także w koncercie reformacyjnym na zakończenie festiwalu. Andrzej Jagodziński Trio zagra 31 października w kościele Zbawiciela (ul. Jagiellońska 19a).

Barok będzie grany na festiwalu także na cygańską nutę. Wszystko za sprawą koncertu Vittoria Ghielmi i orkiestry Il Suonar Parlante. Muzycy wykonają utwory opracowane na podstawie bardzo rzadkich manuskryptów z Polski, Węgier i Transylwanii. Koncert „Gypsy Baroque” zaplanowano na 20 października.

W muzyczną podróż do Andaluzji 7 października zabierze nas Enrike Solinís. Baskijski gitarzysta wystąpi z założoną przez siebie orkiestrą Euskal Barrokensemble. Co nas czeka?

Hiszpańskie rytmy, krwisty odcień czerwieni i żywe emocje – zapowiada Jakub Lubina.

Bilety na koncerty są już w sprzedaży. Informacje są dostępne na stronie www.allimprovviso.pl. Organizatorem festiwalu All’improvviso jest TK Fuga. Projekt jest dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice.

(mm)