Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 6 grudnia 2021 r.

// 06-12-2021

Szczęść Boże, Górnicy!

Górnicy na scenie

Spotkanie barbórkowe to wyjątkowe wydarzenie podkreślające nie tylko znaczenie górnictwa dla gospodarki, ale też  jego rolę w tworzeniu kultury i obyczajowości Śląska. W Gliwicach górnicy świętowali podwójnie – 3 grudnia podczas uroczystości Barbórkowe Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej oraz 4 grudnia, podczas Barbórki w KWK Sośnica. W uroczystościach wziął udział prezydent Gliwic Adam Neumann.

Tegoroczne obchody Święta Górników to z jednej strony tradycyjne uroczystości barbórkowe, z drugiej świadomość trudnego okresu w historii górnictwa oraz nadchodzących zmian w kontekście dekarbonizacji gospodarki. Wierzę, że wieloletnia i ścisła współpraca Miasta z Uczelnią pozwoli na wytyczenie nowych kierunków rozwoju branży nie przekreślając jednocześnie wieloletniego górniczego dorobku. Pokolenia górników ciężko pracowały, eksploatując złoża węgla i kultywując tradycje wydobywcze, wywierając ogromny wpływ na rozwój naszego miasta i regionu. Teraz, kiedy zostaliśmy postawieni przed wyzwaniem dekarbonizacji zapewniam, że podejmę wszelkie starania, aby zmniejszyć negatywne konsekwencje tych zmian. Wszystkim górniczym rodzinom życzę, by Święta Barbara otoczyła Was swoją opieką, dodała sił i wytrwałości. Szczęść Boże!  – mówi Adam Neumann, prezydent Gliwic.

Doroczne święto górników na Politechnice Śląskiej rozpoczęło się mszą świętą w kościele pw. Św. Michała Archanioła przy ul. Łużyckiej. Główne obchody, w gliwickiej Arenie, rozpoczął koncert Orkiestry Dętej KWK „Sośnica”. Tradycji stało się zadość - nie zabrakło „skoków przez skórę”, symbolizujących przyjęcie do stanu górniczego nowicjuszy – studentów I roku kierunków związanych z branżą wydobywczą, oraz wręczania górniczych odznaczeń. Prof. Andrzejowi Karbownikowi, rektorowi Politechniki Śląskiej w latach 2008-2016, nadano tytuł Honorowego Profesora Politechniki Śląskiej. Obchody zakończył występ Akademickiego Zespołu Tańca Politechniki Śląskiej „Dąbrowiacy”.

Obecna sytuacja jest dla nas wyzwaniem nie tylko z uwagi na zagrożenie koronawirusem i rosnącą liczbę zakażeń w naszym regionie, ale przede wszystkim z uwagi na transformację energetyczną, która szczególnie dotyczy górnictwa i przyszłości wydobycia węgla kamiennego. Sytuacja ta nie pozostaje bez znaczenia dla przyszłości kształcenia wykwalifikowanych kadr dla tej branży. Konieczne jest wytyczanie nowych kierunków rozwoju, a Politechnika Śląska ma w tym zakresie duży potencjał. Także dzięki współpracy z przemysłem i samorządami naszego regionu. Przed branżą górniczą i kadrą uczelni stawiane są nowe wyzwania i możliwości w zakresie zwiększania wydajności, automatyzacji procesów wydobycia kopalń, a także wykorzystania naszej wiedzy na rynkach międzynarodowych. Dostosowanie kształcenia i treści programowych oraz oferty dydaktycznej do możliwości obecnego i przyszłego rozwoju technologicznego, opracowanie efektywnych technologii wydobycia, przetwarzania i wykorzystania różnych surowców naturalnych, to główne kierunki naszych działań w kolejnych latach – mówił podczas spotkania rektor prof. Arkadiusz Mężyk.

W sobotę, 4 grudnia, prezydent Adam Neumann wziął udział w mszy świętej w intencji górników w kościele pw. św. Jacka w Sośnicy, która rozpoczęła obchody Barbórki w KWK Sośnica. Była to również okazja do spotkania i rozmów z dyrekcją kopalni, w atmosferze przepełnionej troską o nadchodzące zmiany w sektorze górnictwa. (mf)

 

Gliwiccy bohaterowie

baner

5 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Również w Gliwicach nie brakuje ludzi wielkiego serca, którzy chętnie i bezinteresownie pomagają innym. Zasługi wolontariuszy są nieocenione – niosą pomoc nie oczekując niczego w zamian, a najlepszą zapłatą dla nich jest uśmiech na twarzy osób obdarowywanych ich czasem i uwagą.  Wszystkim Wolontariuszom serdecznie dziękujemy i życzymy satysfakcji płynącej z niesienia pomocy.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza w piątek, 10 grudnia, na gliwickim Rynku odbędzie się wspólne świętowanie – dla wolontariuszy i mieszkańców Gliwic przygotowano wiele atrakcji.
O godz. 16.00 na Rynku, przy wejściu do Ratusza stanie namiotowa scena, na której swoje działania zaprezentują niektóre gliwickie organizacje pozarządowe. Będzie to okazja do poznania różnych obliczy gliwickiego wolontariatu, a także do spotkania ludzi na co dzień działających w stowarzyszeniach i fundacjach.
Zaprezentują się m.in.: Fundacja „Nasza Scena”, zajmującą się działalnością muzyczno-charytatywną, która zaangażuje uczestników do wspólnego śpiewania, Fundacja Po Prostu Da Się (zajmująca się włączaniem wykluczonych środowisk w dostępność kultury), Stowarzyszenie Gliwickich Fotografów Światło-Czuli, które zorganizuje warsztaty fotograficzne oraz Klub Sportów Łączności, który zaprosi przechodniów do nawiązania łączności poprzez własną radiostację. Ponadto poznamy wolontariuszy ze Stowarzyszenia „Podajmy-Sobie-Ręce” wspierającego osoby i rodziny osób z niepełnosprawnościami. Podczas wydarzenia członkowie organizacji uwrażliwią mieszkańców na zagadnienie niepełnosprawności poprzez udostępnienie wózków inwalidzkich dla osób, które będą chciały „wejść w buty osób z niepełnosprawnościami”. Zaprezentuje się też Fundacja „Aktywnie Zakręceni FIS” działająca na rzecz rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji (podczas wydarzenia będziemy mogli zobaczyć pokaz taneczny na wózkach inwalidzkich podopiecznych fundacji), grupa nieformalna „Dobry Hałas – Moc Rytmów”, produkująca bębniarskie dźwięki prosto z serca, Stowarzyszenie GTW Gliwice działające na wszystkich frontach kultury i sportu, a także Gliwickie Stowarzyszenie Taneczno-Sportowe Szok, które z pewnością roztańczy mieszkańców Gliwic.
Na gliwickim Rynku pojawi się też stoisko pracowników Centrum 3.0, którzy chętnie opowiedzą o możliwościach wolontariatu w Gliwicach, a zainteresowani będą mieli możliwość podpisania porozumienia wolontariackiego. Całość dopełni występ Teatru Ognia NAM-TARA, który przedstawi niezwykłe laserowe show. Będzie dobra muzyka i gorąca atmosfera! (mf)

 

Młodzi twórcy z nagrodami

laureacji konkursu i wiceprezydent Weber na ściance w Urzędzie

Rozstrzygnięto konkurs literacki „Szczęśliwa chwila, szczęśliwy dzień, szczęśliwe życie” organizowany w ramach ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj trzeźwy umysł 2021″. Laureatom, podczas spotkania w Urzędzie Miejskim w Gliwicach, nagrody wręczyła Ewa Weber, zastępca prezydenta Gliwic.

Aż 11 uczniów z gliwickich szkół podstawowych zostało wyróżnionych w literackim konkursie ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy literackiej ilustrującej szczęśliwe. Pierwsze miejsce w konkursie zdobyła Weronika Ćwiertnia, uczennica klasy siódmej Szkoły Podstawowej nr 28, za wiersz pt. „Wiele znaczeń”.
Napisałam wiersz o wielopoziomowym znaczeniu szczęścia, ponieważ uważam, że dla każdego szczęście to coś innego. Chętnie biorę udział w tego typu konkursach, ponieważ mobilizują do zastanowienia się i innego spojrzenia na świat – mówi laureatka konkursu.
Poza Weroniką, wyróżnieni zostali też inni gliwiccy uczniowie: Ada Łacina-Łanowska, Alicja Sosna Marzena Dyś, Magdalena Rozwadowska, Zofia Wiszniowska, Ewa Stasikowska, Karolina Merten, Adam Kasperczyk, Adam Soja i Marcel Brandys.
Gliwice od lat uczestniczą w różnych akcjach i kampaniach przeciwdziałania przemocy i promujących zdrowy tryb życia. Szczególnie cieszy nas, że angażują się w nie również młodzi ludzie, którzy poprzez uczestnictwo stają się ambasadorami tych kampanii i dają dobry przykład innym. Dla całej gliwickiej społeczności ważne jest, by takich postaw było jak najwięcej – mówi Ewa Weber, zastępca prezydenta Gliwic.
„Zachowaj Trzeźwy Umysł” to ogólnopolska kampania edukacyjna poświęcona profilaktyce uzależnień. Promuje zdrowy styl życia oraz atrakcyjne dla dzieci i młodzieży aktywności prospołeczne jako alternatywę dla zachowań ryzykownych, szczególnie picia alkoholu, zażywania narkotyków czy stosowania przemocy.
Kampania prowadzona jest we współpracy z samorządami lokalnymi w całym kraju. Każdego roku do zaangażowanych w akcję miast i gmin trafiają zestawy edukacyjne w postaci różnorodnych wydawnictw informacyjnych, dotyczących profilaktyki zachowań niepożądanych adresowanych do dzieci, rodziców i nauczycieli. Umożliwiają one przeprowadzenie warsztatów tematycznych w placówkach oświatowych oraz inicjują wiele lokalnych inicjatyw związanych z profilaktyką zachowań negatywnych. W ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł odbywają się konkursy profilaktyczno-edukacyjne. Ich odbiorcami są uczniowie, nauczyciele oraz lokalna społeczność. Organizatorem kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł jest Stowarzyszenie Producentów i Dziennikarzy Radiowych. Miasto Gliwice uczestniczy w kampanii od 2011 r. (mf)

 

Święty Mikołaj odwiedził nasz Jarmark

występ elfów akrobatów na Rynku

W niedzielę 5 grudnia rozpoczął się Gliwicki Jarmark Bożonarodzeniowy. Na Rynku pojawił się sam Święty Mikołaj w towarzystwie swoich niezawodnych Elfów. Zabawa była fantastyczna!

Impreza mikołajkowa rozpoczęła się około godz. 16.00. Podczas całego popołudnia na Rynku pojawiło się wielu mieszkańców, którzy chcieli poczuć magię zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Na Jarmarku zjawiły się wielkie, bajkowe maskotki. Można było spotkać się między innymi z bohaterami „Psiego Patrolu”.

Zapowiedzią głównego punktu programu były „Harce elfów św. Mikołaja” w akrobatycznym, cyrkowym stylu. Wkrótce potem na Jarmarku pojawił się Święty Mikołaj.

Tego dnia można było także zajrzeć do strefy warsztatów kreatywnych. Własnoręcznie zrobiliśmy choinki z piórek i sznurków. Było też malowanie ozdób z drewna i tworzenie stroików świątecznych. Zabawa trwała do godz. 19.00.

Jarmark jest czynny od poniedziałku do piątku między godz. 12.00 a 18.00, a w soboty i niedziele do godz. 19.00. Przez cały ten czas można pokręcić się na karuzeli wiedeńskiej – zdobionej w stylu retro. Tegoroczny Jarmark potrwa do 26 grudnia. Miasto Gliwice zaprasza! W weekendy mamy dla was dodatkowe atrakcje. Szczegóły znajdziecie w kalendarzu na Kultura.gliwice.eu.

Rodzinne warsztaty świąteczne

ozdoby świąteczne

11 grudnia między godz. 13.00 a 19.00 Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach zaprasza na bożonarodzeniowe zajęcia twórcze. Odbędą się na Scenie Głównej w Centrum Handlowym Forum (ul. Lipowa 1). 

Gdy w powietrzu zaczyna unosić się zapach piernika i zimowej herbaty, ciemne wieczory umila ciepłe światło świec na wieńcu adwentowym, a w radiu coraz częściej słychać świąteczne przeboje, czas pomyśleć o nieuchronnie zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia.

MBP w Gliwicach i CH Forum zachęcają do udziału w rodzinnych warsztatach, podczas których będzie można własnoręcznie stworzyć niebanalne ozdoby świąteczne. W sobotnie popołudnie zapraszamy do warsztatowych stolików, aby wspólnie z bibliotekarzami z kolorowego papieru, wstążek, włóczki, koralików i cekinów wyczarować to, czego my (i choinka!) zapragniemy.

Coraz więcej e-dowodów

e-dowody wydawane po 7 listopada 2021 r.

Od niemal miesiąca w gliwickim Urzędzie Miejskim można składać wnioski o wydanie dowodu osobistego w jego nowszej elektronicznej formie. Do tej pory zrobiło to ponad 800 osób. Dokument nie tylko potwierdza tożsamość i obywatelstwo, uprawniając do przekraczania granic państw, które uznają go jako dokument podróży. Jest również bezpiecznym narzędziem, które umożliwia uwierzytelnianie w e-usługach, podpisywanie dokumentów elektronicznych, korzystanie z automatycznych bramek granicznych (np. na lotniskach), komunikację obywatela z administracją publiczną, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi.

E-dowód z biometrycznym zdjęciem właściciela jest obecny w Polsce od 2,5 roku. Przed 8 listopada br. nie zawierał jednak odcisków palców i podpisu posiadacza. Tę zmianę wprowadzono dla zwiększenia bezpieczeństwa dokumentu i w celu dostosowania polskich przepisów do rozwiązań unijnych. Dzięki temu dowód osobisty stał się m.in. dokumentem podróży, który spełnia wymogi Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO). W e-dowodzie znajduje się też aplikacja ICAO, dzięki której można być szybciej i sprawniej obsłużonym na lotnisku.

Jakie generalnie funkcjonalności oferuje e-dowód? Warstwa elektroniczna dokumentu może zawierać 3 certyfikaty:

  • obecności – występuje w każdym e-dowodzie. To certyfikat aktywny, który nie wymaga kodu PIN. Ma służyć do potwierdzania obecności w określonym miejscu i czasie w wybranych placówkach i urzędach. Według zapowiedzi będzie można za jego pomocą potwierdzić obecność np. w placówkach służby zdrowia.
  • identyfikacji i uwierzytelnienia – jest w dowodzie osoby, która ma pełną albo ograniczoną zdolność do czynności prawnych, w związku z czym jest zamieszczany również w dowodach małoletnich, którzy ukończyli 13. rok życia. Wymaga aktywacji poprzez ustawienie 4-cyfrowego kodu PIN. Działa tak jak profil zaufany. Służy do logowania się na platformach usługowych, np. gov.pl. Pozwala też na skorzystanie z e-usług w zakresie spraw urzędowych – przykładowo na podpisanie wniosku o odpis aktu stanu cywilnego. E-dowód z tym certyfikatem umożliwia zalogowanie się do wybranych usług na platformie gov.pl oraz do innych portali internetowych administracji publicznej, np. IKP (Internetowego Konta Pacjenta) lub PUE ZUS (Platformy Usług Elektronicznych ZUS).
  • podpisu osobistego – jest dostępny na wniosek. Certyfikat podpisu osobistego wymaga aktywacji poprzez ustawienie 6-cyfrowego kodu PIN. Działa tak jak certyfikat kwalifikowany (podpis elektroniczny). Służy do elektronicznego podpisywania umów i pism, w tym dokumentów elektronicznych wysyłanych do urzędu. Wywołuje taki sam skutek prawny jak podpis własnoręczny. Podpis osobisty może być wykorzystywany również w kontaktach z podmiotami innymi niż publiczne, ale tylko jeżeli nadawca i odbiorca wyrazili zgodę na podpisanie dokumentu za pomocą certyfikatu podpisu osobistego.

Warto wiedzieć, że kody PIN do aktywacji certyfikatów w warstwie elektronicznej dowodu osobistego można ustawić w Urzędzie Miejskim przy odbiorze dokumentu lub w dowolnym czasie po odbiorze. Zmianę kodu można przeprowadzić samodzielnie lub w UM. Przy odbiorze dowodu osobistego otrzymuje się także kod PUK, który służy do odblokowania kodów PIN. Nie ma możliwości otrzymania drugiego kodu PUK, można jednak odblokować kody PIN bez kodu PUK w dowolnym urzędzie miasta/gminy.

W warstwie elektronicznej dowodu dostępna jest także przestrzeń, która umożliwia umieszczenie tzw. kwalifikowanego certyfikatu podpisu elektronicznego. Odbywa się to jednak na podstawie odrębnej umowy miedzy posiadaczem dowodu osobistego a dostawcą usługi zaufania. Warto poza tym wiedzieć, że spodziewana przez niektórych koncepcja funkcjonalności dowodu osobistego jako polskiej karty płatniczej nie została jak do tej pory wdrożona w życie.

Aby używać e-dowodu samodzielnie, trzeba mieć czytnik podłączony do komputera i odpowiednie oprogramowanie. Oprogramowanie można pobrać ze strony https://www.gov.pl/web/e-dowod. Na stronie znajduje się również opis wymagań, jakie powinien spełniać czytnik. Do używania e-dowodu może również służyć smartfon z modułem NFC oraz zainstalowaną aplikacją eDO App.

W Gliwicach do końca tego roku ponad 300 mieszkańców powinno wymienić dowody, bo ich obecne dokumenty stracą ważność. Ok. 100 osób powinno złożyć wniosek, bo ukończyły bądź ukończą 18 lat. W przyszłym roku dowody osobiste, z powodu utraty ich ważności lub osiągnięcia pełnoletniości, powinno wymienić ok. 10 700 gliwiczan.

Wokół ochrony środowiska i energii

naukowiec w niebeiskich rękawiczkach

10 grudnia w budynku CNT Politechniki Śląskiej odbędzie się IX edycja Międzynarodowej Konferencji Environmental Protection and Energy. Tegoroczna konferencja ma charakter hybrydowy, więc wygłaszanie prezentacji i uczestnictwo w niej może odbywać się zarówno online, jak i osobiście.

Konferencja gromadzi różne osoby zajmujące się tematyką ochrony środowiska i energii z całego świata. Społeczność akademicka i przedstawiciele przemysłu mogą poruszać zagadnienia związane z najnowszymi technologiami, ochroną środowiska i sektorem energetycznym.

Konferencja kierowana jest do pracowników naukowych, młodych naukowców oraz studentów. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie konferencji: www.epaeconference.com.

Wydarzenie objął patronatem Adam Neumann, prezydent Gliwic.

Piękno z wnętrza Ziemi

skamieniałości

Przed nami XXVII Gliwicka Giełda Minerałów, Biżuterii i Skamieniałości, która obywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gliwice Adama Neumanna. Wydarzenie przyciąga miłośników drogocennych kamieni i skamieniałości z Gliwic i całego regionu.

Podczas najbliższej Gliwickiej Giełdy Minerałów, Biżuterii i Skamieniałości będzie można nabyć szlachetne kamienie oprawione w pierścionki, kolczyki i bransolety i podziwiać cuda wydobyte z wnętrza ziemi – swoje zbiory zaprezentują wystawcy z całej Polski i zagranicy. Będzie to również okazja, by zdobyć wiedzę na temat minerałów i szlachetnych darów natury, a także wziąć udział w warsztatach rozpoznawania minerałów i poszukiwania złota (dla dzieci).
Najbliższa giełda GeoExpo odbędzie się w weekend 11-12 grudnia w hali sportowej przy ul. Górnych Wałów 29, w godz. od 10.00 do 18.00.
Wstęp na giełdę minerałów kosztuje: 10 i 5 zł. Organizatorem wydarzenia jest firma Invest Expo Sp. z o.o. Wydarzenie odbywa się w Gliwicach cyklicznie od ponad 10 lat. (mf)

 

Nowa publikacja Czytelni Sztuki już dostępna

Okładka książki

Naga – opowieść o niezwykłej osobowości, o twórczyni, która w połowie lat sześćdziesiątych włączyła się w grę o wyswobodzenie seksualności kobiet, o sposób widzenia kobiety przez kobietę, o możliwość odsłonięcia swego ciała w myśl zasady, że być nagą znaczy być sobą. Kazimiera Dyakowska, fotografka, członkini Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego w latach 1959–1966.

Zajmowała się aktem i portretem kobiecym, tworząc fotografie estetyzujące. Nawiązywała do konwencjonalnych przedstawień ciała w sztuce, utrwalonych przez pokolenia rzeźbiarzy, malarzy i fotografów, lecz mimo to wypracowała własny język wypowiedzi. Zadebiutowała w 1966 roku w Krakowskim Towarzystwie Fotograficznym wystawą indywidualną Impresje dziewczęce (portret – akt), która wywołała poruszenie w ogólnopolskim środowisku fotoamatorów. Właśnie ta ekspozycja stała się dla Eweliny Lasoty punktem wyjścia do odtworzenia losów Kazimiery Dyakowskiej, poszukiwań w jej biografii impulsów prowadzących do podjęcia tematu kobiecej cielesności oraz naświetlenia wątków erotycznych w polskiej fotografii okresu PRL.

W Czytelni Sztuki od 3 grudnia do 2021 do 6 lutego 2022 prezentowana jest wystawa fotografii Kazimiery Dyakowskiej pod tytułem „Naga Portret i akt 1959 –1966”. Ekspozycji towarzyszy publikacja wydana w ramach Serii Monograficznej Czytelni Sztuki, przybliżająca postać fotografki. Autorką książki, a także kurator wystawy, jest Ewelina Lasota.

Gliwicka wystawa jest pierwszą od bardzo wielu lat retrospektywną ekspozycją zdjęć Dyakowskiej, która przybliżyć ma jej osobę nie tylko poprzez prezentację jej najwybitniejszych prac, ale także w kontekście biograficznym. Towarzysząca wystawie książka pt. „Naga. Kazimiera Dyakowska. Portret i akt 1959–1966” autorstwa Eweliny Lasoty zawiera wybrane i omówione przez nią fragmenty wspomnień fotografki, oraz wywiady z jej najbliższymi. Ciekawy kontekst drugiej połowy lat 60-tych nakreślą przywołane przez kuratorkę reakcje widzów wystaw Dyakowskiej zamieszczane w popularnej prasie i księgach pamiątkowych.

Zarówno wystawa prac Kazimiery Dyakowskiej, jak i towarzysząca jej publikacja stanowią kolejny etap prac badawczych poświęconych dokonaniom osób należących do Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego. Inicjowane i konsekwentnie prowadzone od ponad dziesięciu lat w ramach programu Czytelni Sztuki poszukiwania odsłaniają a następnie prezentują w formie wystawienniczej i wydawniczej bujną aktywność twórczą wybitnych indywidualności tego niezwykłego środowiska skupionego wokół GTF’u , a więc takich jak m. in. Zofia Rydet, czy Jerzy Lewczyński. Wkrótce nakładem Czytelni Sztuki ukaże się publikacja podsumowująca działalność Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego w opracowaniu dr. Adama Soboty – powiedział Grzegorz Krawczyk, szef Czytelni Sztuki.

  • „Naga. Kazimiera Dyakowska. Portret i akt 1959–1966”
  • Autor: Ewelina Lasota
  • Wydawca: Muzeum w Gliwicach
  • Seria: Czytelnia Sztuki
  • Wydanie pierwsze
  • Rok wydania: 2021
  • ISBN 978-83-958939-6-4
  • Cena: 45 zł

Książkę zamówić można w muzealnej Naszej Księgarni: http://muzeum.gliwice.pl/pl/nasza-ksiegarnia/produkt/naga-kazimiera-dyak...

25. Gwiazdka ze Szpadą za nami

zawodniczki na podium

273 młodych szpadzistek i szpadzistów z Polski, Czech, Ukrainy i Litwy  walczyło w miniony  weekend w jubileuszowym, bo 25. już turnieju "Gwiazdka  ze Szpadą". Zawody rozegrano w hali im. Jerzego Wojewódzkiego w Sośnicy.

W sobotę do rywalizacji przystąpili chłopcy. W kategorii wiekowej U-15 Piasta Gliwice reprezentowało dwóch zawodników. Najlepiej w tym dniu walczył Franciszek Drobczyk, który dotarł do półfinału. Na tym etapie musiał jednak uznać wyższość Jana Zalewskiego z klubu Szpada Wrocław i ostatecznie zakończył turniej na trzecim miejscu. Drugi ze szpadzistów Piasta, Błażej Kurowski, został sklasyfikowany na 18. lokacie. W najmłodszej kategorii wiekowej,  U-11, wysokie  5. miejsce zajął Wojciech Wójcik z gliwickiego Kosyniera, a siódmą lokatę zajął Michał Jędrzejec z Piasta Gliwice.
 
 W drugim dniu zawodów na plansze wyszły dziewczynki, który rywalizowały w trzech kategoriach wiekowych. W najstarszej dwa miejsca na podium zajęły gliwiczanki. Srebrny medal wywalczyła Magda Ratyna, a brąz przypadł Michalinie Szymczyk. Tuż za podium, na piątej  lokacie, uplasowała się Weronika Kozdęba. Cała trójka to zawodniczki Piasta Gliwice, które swoją przygodę z szermierką zaczynały w Muszkieterze Gliwice pod okiem Piotra Markowicza.
 
W kategorii wiekowej U-13 miłą niespodziankę sprawiła Oliwia Janeczek, która zakończyła ten turniej na drugim miejscu. Zabrakło jej jednego trafienia, by pokonać Natalię Kubik z Toruńskiej Szkoły Szermierczej i tym samym zwyciężyć w całym turnieju.  Tym razem nie udało się na podium stanąć naszym najmłodszym szpadzistkom. W kategorii wiekowej U-11 najwyżej uplasowała się Hania Szczurowska, która zajęła 12. miejsce.  (Piast Gliwice)