Steve Coleman and Five Elements

Dodano: 14.09.2017
Czas wydarzenia: 
2017-11-09 19:00
Tematyka wydarzenia: 
koncert w ramach festiwalu PalmJazz
Organizator: 
Fundacja Integracji Kultury

Steve Coleman  - saksofonista, kompozytor, wizjoner współczesnej muzyki. Jego twórczość i idee miały silny wpływ na współczesne oblicze jazzu.

Jeden z twórców ruchu M-Base, z którego wywodzi się m.in. Cassandra Wilson. Piewca rozimprowizowanych afroamerykanów, wielki duchem filozof rytmu i czarnej kultury. Zespół Steve Coleman and Five Elements działa już od ponad trzech dekad i jest najważniejszą formacją Steve'a.

Coleman występował i nagrywał z takimi muzykami jak Sam Rivers, Cecil Taylor, czy Dave Holland. Jest jednym z ojców chrzestnych muzyki fusion, mieszał jazz z elementami muzyki afrykańskiej diaspory i starożytną metafizyką. Za cel postawił sobie przekształcenie muzyki w język dźwiękowych symboli.

W latach dziewięćdziesiątych Coleman poświęcił się konceptualnym eksperymentom z rytmiką. Komponował utwory, w których poszczególni muzycy grali w różnym metrum tworząc niesymetryczne układy rytmiczne. Muzyka, choć oparta na wyraźnym groovie, miała luźną strukturę melodyczną i harmoniczną.

Za najwyższe osiągnięcie tego okresu uważa się album "The Tao of Mad Phat". Coleman odrzuca popularną kategoryzację muzyki, w szczególności nie używa pojęcia: jazz. Będąc zwolennikiem bardziej organicznego podejścia do muzyki preferuje określenie: spontaniczna kompozycja.

Fizyka, metafizyka, matematyka, język, muzyka, taniec, astronomia - to wszystko postrzega Coleman jako składowe holistycznego ciała, z którym pracuje. Przeróżne formy muzyczne, jakie prezentuje intuicyjnie i logicznie wypływają z ludzkiej percepcji.  Steve Coleman and Five Elements w ramach PalmJazz Festival wystąpią w składzie:

  • Steve Coleman – saksofon altowy
  • Jonathan Finlayson – trąbka
  • Miles Okazaki – guitara
  • Anthony Tidd – bas
  • Sean Rickman – perkusja
Kategorie wydarzenia: