Lura

Dodano: 14.09.2017 / pdf
Czas wydarzenia: 
2017-11-23 19:00
Tematyka wydarzenia: 
koncert w ramach festiwalu PalmJazz
Organizator: 
Fundacja Integracji Kultury

Lura, a właściwie Maria de Lurdes Pina Assunção, urodziła się w Lizbonie. Jej rodzice przyjechali tam z najbardziej rozśpiewanych i najbardziej zielonych wysp na świecie – Wysp Zielonego Przylądka.

Z początku artystka studiowała i trenowała pływanie, aż do czasu, gdy w wieku siedemnastu lat została poproszona przez Jukę o nagranie chórków na jego płytę, a nawet – zaśpiewanie w duecie. Od tamtej chwili Lura śpiewa, nagrywa i koncertuje po całym świecie. Co więcej – uważana jest za jedną z najlepszych artystek Wysp Zielonego Przylądka i godną następczynię wybitnej Cesarii Evory, u której zresztą występowała gościnnie na albumie „Cesaria Evora &…” (2010). Lura swoją karierę rozpoczęła od wydania płyty „Nha Vida” (1996), lecz dopiero trzeci album „Di Korpu Ku Alma” (2004) przyniósł jej prawdziwy sukces, który trwa do dziś. Obecnie ma na swoim koncie siedem krążków, a każdy z nich jest odpowiednio zróżnicowany. Śpiewała m.in. z takimi wykonawcami jak Cesaria Evora, Tito Paris, Bonga czy Paulo Flores, zaśpiewała również w filmie „Fados” Carlosa Saury. Po raz pierwszy polska publiczność usłyszała jej głos w radiowej Trójce, w autorskiej audycji Marcina Kydryńskiego „Siesta”.

W twórczości Lury energia przeplata się z lirycznymi brzmieniami, piękna melodyka wykonywanych piosenek z silnym, wspaniałym głosem, zmysłowe i nastrojowe utwory z porywającymi do tańca dźwiękami. Ostatnia płyta artystki, którą zaprezentuje podczas jesiennej edycji „Palm Jazz Festivalu 2017”, zatytułowana jest „Herança”. Będzie to niebywała okazja, by zapoznać się z bogatą kulturą Wysp Zielonego Przylądka, zwyczajami i tradycjami ich mieszkańców. Album stanowi muzyczną, roztańczoną podróż w towarzystwie tej utalentowanej, charyzmatycznej wokalistki Capo Verde. Tętniący życiem, cudownie taneczny show, oparty jest na charakterystycznym rytmie muzyki z Wysp. Ten rytm, nazywany „Funana”, którego Lura jest niekwestionowaną królową.

Kategorie wydarzenia: