Karol Szymanowski in memoriam

Dodano: 13.10.2017 / pdf
Czas wydarzenia: 
2017-10-22 16:00
Miejsce wydarzenia: 
Willa Caro (ul. Dolnych Wałów 8a)
Tematyka wydarzenia: 
koncert fortepianowy
Organizator: 
Klub Inicjatyw Kulturalnych

Koncert Barbary Karaśkiewicz zainaguruje kolejny sezon Podwieczorków muzycznych w Willi Caro.

Pierwszy Podwieczorek w nowym sezonie dedykowany będzie pamięci Karola Szymanowskiego. Rok 2017 przynosi dwie rocznice związane z najwybitniejszym polskim kompozytorem I połowy 20. wieku: 80 rocznicę śmierci i 135 rocznicę urodzin, którą obchodzimy właśnie w październiku. Z tej okazji zapraszamy na recital fortepianowy Barbary Karaśkiewicz. Artystka ukończyła z wyróżnieniem katowicką Akademię Muzyczną w klasie prof. Moniki Sikorskiej-Wojtachy, a studia podyplomowe odbyła u prof. Wojciecha Świtały.

Jest laureatką m.in.: IV Międzynarodowego Konkursu im. K. Szymanowskiego w Łodzi, „Estrady Młodych” XXIX Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, I Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie. W tym roku nakładem brytyjskiej wytwórni Divine Art Records ukazał się jej piąty album, zawierający utwory fortepianowe Karola Szymanowskiego. Płyta zbiera znakomite recenzje w prasie muzycznej, w sierpniu b.r. była płytą tygodnia Programu 2. Polskiego Radia.

Krytycy podkreślają, że: „Barbara Karaśkiewicz łączy wirtuozerię i interpretacyjną wnikliwość, będąc niemal idealnym wykonawcą serii zapierających dech w piersiach utworów Szymanowskiego. Płyta przynosi nam wszystko, co czyni muzykę fortepianową Szymanowskiego ważną i żywo poruszającą. To świetny dowód dlaczego kompozytor ten jest centralną postacią wczesnego polskiego modernizmu” .Zarejestrowane na płycie dzieła Karola z Atmy zabrzmią w Gliwicach w otoczeniu muzyki Chopina oraz Statkowskiego. Ten nieco zapomniany dziś kompozytor był przez Szymanowskiego wysoko ceniony.

Kategorie wydarzenia: