„Mistrzowskie interpretacje”

Dodano: 02.09.2019 / pdf
afisz koncert GOK z cyklu 'Mistrzowskie Interpretacje"
Czas wydarzenia: 
2019-11-03 17:00 do 19:00
Miejsce wydarzenia: 
Scena BAJKA - Kino AMOK ul. Dolnych Wałów 3
Organizator: 
Fundacja Gliwickiej Orkiestry Kameralnej
Organizator kontakt: 
gliwickaorkiestra@wp.pl

Cykl koncertów pt. „Mistrzowskie Interpretacje”, realizowany od 2005 roku, daje co roku możliwość obcowania gliwickiej publiczności na żywo z kulturą muzyczną na najwyższym poziomie artystycznym, poprzez zaangażowanie do współpracy wybitnych dyrygentów i solistów, którzy wraz z gliwickim zespołem, tworzą ciekawe interpretacje wybitnych dzieł literatury muzycznej.

Koncert z cyklu „Mistrzowskie Interpretacje” jest wiodącym punktem każdego sezonu artystycznego Gliwickiej Orkiestry Kameralnej. Opinie znakomitych wykonawców oraz praca przy realizacji tych koncertów umożliwiają ciągłe podnoszenie poziomu artystycznego Gliwickiej Orkiestry Kameralnej, poprzez stawiane zespołowi wysokich wymagań artystycznych.

Gliwicka Orkiestra Kameralna wystąpi w tym roku pod batutą znakomitego tajwańskiego dyrygenta Su-Han Yanga, laureata I Nagrody i Złotej Batuty na ostatnim Jubileuszowym X Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Ten wybitny młody artysta rozpoczyna właśnie swoją światowa karierę dyrygencką i jest chętnie zapraszany na wiele czołowych estrad świata. Bardzo się cieszymy że przyjął nasze zaproszenie, o którym wspomina na swojej oficjalnej stronie internetowej.

W programie tegorocznej edycji cyklu „Mistrzowskie Interpretacje” , jako instrument solowy zabrzmi obój, jeden z najbardziej szlachetnych instrumentów dętych oraz muzyka kameralna różnych narodowości oraz epok tworzona przez wybitnych kompozytorów, którzy jako podstawę dla swych dzieł wybrali klasyczny kwintet smyczkowy. W programie muzyka polska J.I . Paderewskiego oraz utwory T. Albinoniego, J.S. Bacha, E.Griega i B.Bartoka.

Solistą koncertu będzie znakomity polski oboista Arkadiusz Krupa, który do 2012 był pierwszym oboistą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach,
a obecnie jest pierwszym oboistą orkiestry Sinfonia Varsovia. Jako solista dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji oraz płytowych dla takich wytwórni, jak Naxos, Virgin i Deutsche Grammophon. Wielokrotnie współpracował z najlepszymi Polskimi orkiestrami, takimi jak: Sinfonietta Cracovia, Concerto Avenna, Filharmonia Narodowa.
Był kierownikiem artystycznym Ensemble De La Cour. Prowadzi liczne kursy mistrzowskie oraz klasę oboju na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Od 2013 roku jest wykładowcą Akademii Sinfonia Varsovia.

W koncercie podwójnym Jana Sebastiana Bacha na skrzypce i obój wystąpi również skrzypaczka Anna Szabelka. Laureatka III Konkursu na skrzypce solo prof. Tadeusza Wrońskiego, na którym zdobyła także nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu współczesnego. W latach 2000 - 2001 była pierwszym skrzypkiem Kwartetu Śląskiego. Od 2005 r. jest pierwszym skrzypkiem kwartetu smyczkowego AKADEMOS, z którym w maju 2007 r. dwukrotnie wystąpiła w Carnegie Hall w Nowym Jorku w ramach cyklu Perspectives - Emerson String Quartet Young Artists Concerts.
Jej dorobek nagraniowy obejmuje liczne rejestracje zrealizowane m.in. dla Polskiego Radia , Telewizji Polskiej i Radia Fińskiego oraz kilku płyt CD z dziełami Beethovena, Mendelssohna, Lasonia, Szymanowskiego, Szymańskiego, Schnittkego, Szostakowicza i Vivaldiego.
Prowadzi ożywioną działalność koncertową występując jako solistka i kameralistka, szczególnie z AdAstra Piano Trio, które tworzy wraz z pianistką Joanną Galon - Frant i wiolonczelistą Łukaszem Frantem. Właśnie ukazała się nowa płyta tria AdAstra "Episodi" wydana nakładem wydawnictwa CD Accord z dziełami Vasksa, Cowella, Shchedrina i Shoenfielda.
Jest jednym z koncertmistrzów Gliwickiej Orkiestry Kameralnej oraz liderem Zespołu Muzyki Salonowej ELEGANZA.

Gliwicka Orkiestra Kameralna założona została na początku maja 2000 roku celem uświetnienia 750 lat istnienia Gliwic. Powstała dzięki inicjatywie prof. Jana Ballarina – ówczesnego dyrektora PSM I i II st. w Gliwicach, Waldemara Staniczka – skrzypka i menadżera, Andrzeja Rosoła – dyrygenta, oraz przedstawicieli władz samorządowych Gliwic. Koncert inauguracyjny odbył się 27 maja 2000 roku.
W składzie orkiestry znajdują się wybitni muzycy wywodzący się z Gliwic i Śląska którzy stale pracują i współpracują z takimi instytucjami artystycznymi jak m.in.: Sinfonia Varsovia , NOSPR w Katowicach, Filharmonia Śląska .To swoiste połączenie wielu wybitnych i doświadczonych muzyków zaowocowało stworzeniem niezwykle sprawnego i dojrzałego zespołu, który w krótkim czasie osiągnął wysoki poziom artystyczny.
Gliwicka Orkiestra Kameralna koncertuje najczęściej w Gliwicach realizując swoje koncerty w ramach cyklów o zróżnicowanym repertuarze, m.in.: „Mistrzowskie Interpretacje”, Estrada Młodych”, w plenerowych koncertach „Na pożegnanie lata” oraz na koncertach okolicznościowych w wielu ośrodkach kulturalnych w kraju.
Działalność artystyczna GOK jest oparta na wykorzystaniu gliwickiego potencjału muzycznego oraz poszerza ofertę kulturalną miasta o muzykę klasyczną prezentowaną w bardzo zróżnicowany sposób sięgając w swoich cyklach i programach koncertowych od wybitnych dzieł muzyki kameralnej i symfonicznej po różne formy muzyki rozrywkowej
( jazz, pop, film, musical), zawsze z udziałem orkiestry. Oferta GOK jest od wielu lat jedną z głównych form prezentowania muzyki klasycznej w Gliwicach.
Orkiestra w latach 2000-2010 działała pod patronatem Gliwickiego Towarzystwa Muzycznego założonego w 2001 roku z siedzibą w PSM I i II st. im. L. Różyckiego w Gliwicach uczestnicząc jednocześnie w promocji młodych artystów i wzbogacając ofertę kulturalna miasta.
W 2011 roku została powołana Fundacja Gliwickiej Orkiestry Kameralnej która obecnie wspiera jej działalność wraz z Agencją Artystyczną WENA.
W Jubileuszowym 2015 roku, w którym GOK obchodziła 15-lecie działalności artystycznej, Fundacja Gliwickiej Orkiestry Kameralnej została laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Gliwice za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury .
W 2016 r. na bazie muzyków GOK założony został Zespół Muzyki Salonowej ELEGANZA, który koncertuje cyklicznie w Gliwicach i na wielu estradach śląska i kraju.

Koncert jest dofinansowany z budżetu miasta Gliwice.

Linki o wykonawcach:

https://www.suhanyang.com/
http://www.sinfoniavarsovia.org/pl/arkadiusz-krupa.html
http://www.gliwickaorkiestra.pl/

Kategorie wydarzenia: