„Wiedeńscy mistrzowie kameralistyki”

Dodano: 29.10.2019 / pdf
muzycy fot. M. Jarzyna
Czas wydarzenia: 
2019-11-17 16:00
Miejsce wydarzenia: 
Willa Caro (ul. Dolnych Wałów 8a)
Tematyka wydarzenia: 
Podwieczorek muzyczny w Willi Caro
Organizator: 
Klub Inicjatyw Kulturalnych
Muzeum w Gliwicach

W listopadzie powracamy do wielkiej romantycznej kameralistyki ze skrzypcami w roli głównej. Młodzi artyści – studenci katowickiej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego, uhonorowani już licznymi nagrodami na międzynarodowych konkursach, zmierzą się z trzema arcydziełami tego gatunku.

Wszystkie wyszły spod pióra wiedeńskich mistrzów i wytyczają prostą linię niezwykle intensywnego rozwoju tego gatunku na przestrzeni XIX wieku. Rozpoczyna ją Sonata A-dur z op. 30 – jedna z rzadziej wykonywanych, zapewne ze względu na swój mniej dramatyczny a bardziej marzycielski charakter. Utrzymany w charakterze walca drugi temat nie pozostawia wątpliwości co do rodowodu tej czarującej muzyki.

Na przeciwległym biegunie znajduje się szeroko zakrojona, czteroczęściowa epicka Sonata d-moll Johannesa Brahmsa, którą kompozytor cyzelował aż przez dwa lata. Program zakończy monumentalna Fantazja C-dur Franciszka Schuberta powstała w roku śmierci Beethovena i zaliczana do najtrudniejszych wykonawczo dzieł kameralnych na skrzypce i fortepian w historii tego gatunku.

Bilety w cenie 16 zł i 12 zł do nabycia od środy 13.11.2019 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wt.-sob., godz. 10.00-18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro.

Kategorie wydarzenia: