„Kolędowe podróże”

Dodano: 13.01.2020 / pdf
mężczyzna z mikrofonem stoi w pobliżu choinki fot. materiały organizatora
Czas wydarzenia: 
2020-01-19 16:00
Miejsce wydarzenia: 
Willa Caro (ul. Dolnych Wałów 8a)
Tematyka wydarzenia: 
Podwieczorek muzyczny w Willi Caro
Organizator: 
Klub Inicjatyw Kulturalnych
Muzeum w Gliwicach

Kolęda – pierwotnie radosna pieśń noworoczna, później dopiero przyjęła powszechnie formę pieśni bożonarodzeniowej. Do dziś funkcjonuje w dwóch podstawowych odmianach: religijnej i świeckiej, jako pastorałka.

Według tradycji chrześcijańskiej autorem pierwszej kolędy był św. Franciszek z Asyżu i wykonano ją w zorganizowanej przez niego szopce. Tak więc ten szczególny gatunek muzyczny od wieków stanowi nieodłączny element zimowego pejzażu, decydując o jego wyjątkowym uroku. Najstarsza polska kolęda to „Zdrów bądź, królu anielski” z 1424 roku.

Najsłynniejszą z kolei kolędą, przetłumaczoną na ponad 300 języków i dialektów, jest oczywiście austriacka „Cicha noc”. Jedna z najstarszych do dziś śpiewanych kolęd „In dulci jubilo”, napisana częściowo w języku łacińskim, a częściowo w języku niemieckim, powstała około 1328 roku i będziemy mogli wysłuchać jej także podczas pierwszego tegorocznego podwieczorku muzycznego. Dla nas oczywiście najpiękniejsze są kolędy polskie. Bogaty program styczniowego koncertu dowodzi jednak, że niemal pod każdą szerokością geograficzną powstawały bożonarodzeniowe melodie, które swoim pięknem wcale nie ustępują naszym rodzimym kolędom i pastorałkom.

  • Jan Maria Dyga – baryton
  • Jacek Dzwonowski – skrzypce
  • Janusz Natali-Szperka – fortepian

Bilety: 16 zł i 12 zł, do nabycia od 15 stycznia w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wt.-sob., godz. 10.00-18.00) oraz przed koncertem w Willi Caro

Kategorie wydarzenia: