Koncert Kapeli Maliszów - CZAS NA FOLKLOR

Dodano: 10.09.2021
Na pierwszym planie Zuzanna, próbująca dostrzec coś zza okularów, na drugim planie idący w przeciwnych kierunkach Kacper i Jan.
Czas wydarzenia: 
2021-09-25 19:00 do 20:30
Miejsce wydarzenia: 
Cechownia, ul. Bojkowska 35A, Nowe Gliwice
Organizator: 
Stowarzyszenie Nowa Cechownia
Organizator kontakt: 
516 276 782, info@cechownia-gliwice.pl

Bilety: https://kapela-maliszow-koncert-cechownia.konfeo.com/...
Wstęp - 35 zł

Kapela Maliszów to absolutna perełka polskiej sceny muzycznej. Ich koncerty to oszałamiająca, sentymentalna podróż w czasie, okraszona transową improwizacją i wirtuozerią muzyków. To coś, za czym tęsknisz, choć może o tym nie wiesz.

Rodzinną kapelę z Męciny Małej w Beskidzie Niskim tworzą Jan Malisz i jego dzieci: Zuzanna i Kacper.
Kapela inspiruje się tradycyjną muzyką wiejską swojego regionu, ale również tańcami i przyśpiewkami z różnych obszarów Polski. Muzyka ta grana jest tradycyjnie, czyli na skrzypcach, basach i bębnie w sposób archaiczny, z pewną dozą wolności, radości i improwizacji. Kapela tworzy również własne utwory o charakterze wiejskim, ale dzięki energetycznej grze Kacpra i Zuzanny wybiegają one poza ramy ,, wiejskiego grania", dialogują ze współczesnością, zahaczają o różne style. W swej muzyce zespół wykorzystuje skrzypce odziedziczone po ojcu Jana Malisza, Józefie, oraz basy i bębny, wykonane przez Jana w jego pracowni.

Nowa płyta Maliszów: „Wiejski dżez” z Męciny Małej to jazz wyobrażony i niezwykle oryginalne mierzenie się z harmonią „po swojemu”. To także odważne i dojrzałe podążanie ścieżką, którą artyści obrali na płycie „Mazurki niepojęte”. W ich muzyce wciąż tli się miłość do transowych i niepojętych rytmów i melodii mazurkowych, ale słychać także coś innego: to tęsknota za nową wartością, którą muzycy odnajdują z jednej strony w niecodziennej harmonizacji melodii i jeszcze bardziej rozwiniętej (wręcz radykalnej) improwizacji, z drugiej - jeszcze głębsze zanurzenie się w tradycji wiejskich muzykantów.
Nowa muzyka Maliszów jest wciąż pełna wirtuozowskich interpretacji Kacpra, pięknego i bardziej dojrzałego głosu Zuzi, ale sporo tu także pomysłów Jana, szczególnie porywających melodii z towarzyszeniem akordeonu, które można uznać za przykład „nowej muzyki wiejskiej”.
Maliszowie mają na swoim koncie występy na wielu festiwalach, m.in.: w Niemczech, Malezji, WOMAD w Wielkiej Brytanii, Portugalii czy Finlandii.

Zdobywcy licznych nagród:
- nagroda Folkowy Fonogram 2017 za najlepszą płytę folkową
- nagroda Wirtualne Gęśle 2017 za najlepszą płytę folkową według internautów
- I miejsce w konkursie „Mikołajki Folkowe” 2015
- II miejsce i nagroda specjalna „Złote Gęśle” dla najlepszego instrumentalisty podczas konkursu „Nowa Tradycja” 2015
- I miejsce w konkursie „Stara Tradycja” 2014

Próbki muzyki:
https://youtu.be/WTxtoPE9Tn8
https://youtu.be/MG_p1X3vePQ

Organizator: Stowarzyszenie Nowa Cechownia
Partnerzy: Dom100, TAPCON, EMT-Systems
Patronat medialny: Dziennik Zachodni, Nasze Miasto
Projekt współfinansowany z budżetu Miasta Gliwice.

Kategorie wydarzenia: