(Ty)Dzień Dziecka w Zamku Piastowskim

(Ty)Dzień Dziecka w Zamku Piastowskim

(Ty)Dzień Dziecka w Zamku Piastowskim

Opublikowane: 30.05.2018 / Sekcja: Kulturalne  Warsztaty 

Czas wydarzenia:

Miejsce wydarzenia: Zamek Piastowski (ul. Pod Murami 2) 

Organizator: Muzeum w Gliwicach 

W Muzeum Dzień Dziecka świętujemy przez cały tydzień! Od 1 do 8 czerwca zapraszamy grupy szkolne i przedszkolne do Zamku Piastowskiego na zajęcia edukacyjne ze stałej oferty, które po przerwie wracają w odświeżonej formie.

Cofniemy się w czasie do epoki lodowcowej, żeby sprawdzić, co jadły mamuty i jak wyglądał największy lądowy ssak w historii Ziemi, będziemy poznawać zwyczaje średniowiecznych rycerzy i historię gliwickiego herbu. Opowiemy również o pszczelarstwie, obejrzymy ul w kształcie niedźwiedzia oraz posiejemy miododajne rośliny. Dla nieco starszych uczniów, od klasy IV wzwyż, przygotowaliśmy też nową wersję muzealnego labiryntu historycznego.

W trakcie (Tygo)Dnia Dziecka wszystkie te zajęcia będą kosztowały jedynie złotówkę od grupy. Zapisy przyjmujemy pod numerem telefonu 783 560 006. Zapraszamy serdecznie!

Zajęcia dla grup przedszkolnych i szkolnych, realizowane w Zamku Piastowskim:

  • w piątek 1 czerwca o 8.30, 10.00 i 11.30,
  • we wtorek 5 czerwca o 8.30, 10.00 i 11.30,
  • w środę 6 czerwca o 8.30 i 10.00,
  • w czwartek 7 czerwca o 8.30, 10.00 i 12.30,
  • w piątek 8 czerwca o 8.30, 10.00 i 11.30.

„Mamut i inne zwierzęta epoki lodowcowej”

Zajęcia rozpoczniemy od odwiedzin mamuta, bo muzealna wystawa archeologiczna to wspaniały wehikuł czasu. Cofniemy się do epoki lodowcowej, którą nazywa się erą wielkich ssaków. Sprawdzimy, jakie zwierzę kryje się pod tajemniczą nazwą indrikoterium, poznamy zwyczaje gigantycznych leniwców i dowiemy się, czy lwy jaskiniowe mieszkały w jaskiniach.

A w części warsztatowej, inspirując się naskalną twórczością pierwszych artystów, będziemy malować zwierzęta bez użycia pędzli. Zajęcia dla grup przedszkolnych – od 5 lat i klas I–VI szkoły podstawowej. Czas trwania zajęć – ok. 60 minut. Uwaga! Prosimy, aby uczestnicy przynieśli ze sobą małe patyczki lub gałązki, znalezione podczas spacerów.

„Mały rycerz miasta Gliwy”

Jakie cechy charakteru musiał mieć rycerz? Jaką bronią się posługiwał? Kim byli paź i giermek?

Na czym polegały turnieje rycerskie? Na te i inne pytania dotyczące świata średniowiecznych rycerzy odpowiemy podczas zajęć. Zorganizujemy także małą ceremonią pasowania, a chętni będą mogli przymierzyć hełm i rycerską tunikę.

W części warsztatowej uczestnicy wykonają własne herby, wzorowane na historycznych. Zajęcia dla grup przedszkolnych – od 5 lat i klas I-VI szkoły podstawowej. Czas trwania zajęć – ok. 60 minut.

„Historia gliwickiego herbu”

Wieża i półorzeł, te elementy odnaleźć można i w najstarszym, i we współczesnym herbie Gliwic. Jednak na przestrzeni wieków herb podlegał zmianom, które były pokłosiem ważnych wydarzeń. W trakcie zajęć cofniemy się w czasie, aby poznać pierwszy herb miasta i dowiedzieć się, jaką rolę odegrała Matka Boska podczas obrony Gliwic w 1626 roku.

Poznamy postać ks. Marcina Strzody oraz zastanowimy się, gdzie dziś możemy zobaczyć dawne herby miasta. Zwieńczeniem zajęć będzie praca plastyczna dedykowana herbowi Gliwic. Zajęcia dla grup przedszkolnych – od 5 lat i klas I-VI szkoły podstawowej.

Czas trwania zajęć – ok. 60 minut.

„Co w ulu brzęczy?”

Podczas zajęć opowiemy o historii pszczelarstwa, przybliżymy też tajniki pracy pszczelarza. Dzieci będą miały okazję poznać postać ks. Jana Dzierżonia, zobaczyć różne rodzaje uli i dowiedzieć się, czym różni się miód spadziowy od nektarowego. Przedstawimy wierzenia związane z pszczołami, a także problemy, z którymi dziś borykają się pszczelarze.

Opowiemy o niepokojącym zjawisku – tzw. Colony Collapse Disorder – czyli masowym wymieraniu pszczoły miodnej i jego przyczynach. W części praktycznej będziemy siać i rysować – każdy uczestnik zabierze ze sobą do domu ekologiczną doniczkę z zasianą rośliną miododajną. Wszystko po to, aby pomóc pszczołom, bez których – jak twierdził Albert Einstein – ludzkości pozostaną cztery lata życia.

Zajęcia dla grup przedszkolnych – od 5 lat i klas I–VI szkoły podstawowej. Czas trwania zajęć – ok. 60 minut.

„Muzealny labirynt historyczny”

Na uczestników zajęć czeka trudne zadanie, które uda im się wykonać, jeśli wykażą się spostrzegawczością, sprytem i zdolnością logicznego myślenia. Pracując w kilkuosobowych grupach będą musieli na wystawach w Zamku Piastowskim odnaleźć odpowiedzi na wylosowane pytania. Przy okazji samodzielnych poszukiwań poznają pradzieje powiatu gliwickiego, historię miasta oraz zwyczaje okolicznych mieszkańców.

Zajęcia dla grup od klasy IV do VII szkoły podstawowej. Czas trwania zajęć – 45–60 minut.